Обстеження об’єктів природно-заповідного фонду в середній течії р.Берда

1-4 травня 2015 року під час спільної експедиції ДОП м.Києва «Зелене Майбутнє» та НЕЦУ відбулось обстеження низки заказників та пам’яток природи в середній течії р.Берда (Бердянський р-н Запорізької обл.). Щодо всіх природоохоронних територій що обстежувались, можна зазначити, що на жодній з них не встановлені природоохоронні знаки та інформаційні аншлаги, хоча за свідченням працівниці Миколаївської сільради Людмили Коломієць, в минулому (ще за радянського часу) вони були встановлені на об’єктах, існуючих ще в той час.

berda

1. Пам’ятка природа «Філонова балка» (Карло-Марксівська сільська рада)

На території об’єкту відсутні охоронні знаки та інформаційні аншлаги. На скельних виходах зростає сон лучний, ковили, гіацинтик блідий, збережені степові угруповання.

2. Пам’ятка природи «Захарівська фортеця» (Карло-Марксівська сільська рада)

На території об’єкту відсутні охоронні знаки та інформаційні аншлаги. Також зруйновано знак пам’ятки археології, раніше встановлений на території фортеці. Територія об’єкт є залишками земляних валів фортеці 18 ст. Значна площа зайнята степовою рослинністю з частковим заростанням, інколи – з значною часткою рудерального компоненту. Не розорано.

3. Пам’ятка природи «Скеля Сова Пимонова» (Карло-Марксівська сільська рада)

На території об’єкту відсутні охоронні знаки та інформаційні аншлаги. У зв’язку із цим ідентифікувати його серед інших скель не вдалось.

4. Пам’ятка природи «Гранітні скелі» (Миколаївська сільська рада)

На території об’єкту відсутні охоронні знаки та інформаційні аншлаги. Заказник являє собою територію, обмежену крутим поворотом русла р.Берда (окрім самого оголовку утвореного вигину, що є окремим об’єктом ПЗФ). Центральна частина об’єкт залісена насадженнями сосни кримської, псевдоакації та інших інтродукованих видів деревних рослин та не становить природоохоронної цінності. Використовується населенням для збору грибів. Натомість схили урочища з скельними виходами та осипами – одні з найцікавіших серед наявних в середній течії річки. Тут утворено дуже різноманітний комплекс літофільних лишайників, наскельної рослинності. Під практично суцільним покривом лишайників мешкають степові види наземних молюсків. Серед рідкісних видів виявлено поліксену, зоряницю Авсонію, гіацинтик блідий, сон лучний, ковилу волосисту та інші види ковил, які в цей час було неможливо визначити, а також велику площу зайняту цетрарією степовою.

5. Заказник «Висока скеля над р. Берда» (Миколаївська сільська рада)

На території об’єкту відсутні охоронні знаки та інформаційні аншлаги. Заказник займає оголовок вигину, утвореного руслом р.Берда.Заказник примикає до іншого об’єкт ПЗФ – пам’ятки природи «Гранітні скелі»та разом з ним повністю охоплює вигин ріски. Тут утворено дуже різноманітний комплекс літофільних лишайників, наскельної рослинності. Під практично суцільним покривом лишайників мешкають степові види наземних молюсків. Серед рідкісних видів виявлено поліксену, зоряницю Авсонію, ящірку зелену, гіацинтик блідий, сон лучний, ковилу волосисту та інші види ковил, які в цей час було неможливо визначити, а також велику площу зайняту цетрарією степовою. Натомість в об’єкті виявлене потужне випалювання, як на пасовищній ділянці так і на кам’янистих осипах.

6. Заказник «Цілинна ділянка»(Карло-Марксівська сільська рада)

На території об’єкту відсутні охоронні знаки та інформаційні аншлаги. Об’єкт складає добре збережену ділянку ковилового степу. Щоправда через заказник проходить грунтова дорога, що активно використовується населенням для сполучення між селами.

7. Пам’ятка природи «Скеля Кристал і скеля Кварцитова» (Миколаївська сільська рада)

На території об’єкту відсутні охоронні знаки та інформаційні аншлаги. Об’єкт є найпопулярнішим екскурсійним об’єктом в районі. Скелі є вірогідно, залишками колишньої каменоломні. Дуже сильно відчувається витоптування схилів. Навколо об’єкт зустрічається ковила волосиста та сон чорніючий.

Висновки:

1. Обстежені об’єкти ПЗФ, що розміщені вздовж русла середньої течії р.Берда не позначені на місцевості, відрізнити їх від будь-якої іншої території вздовж русла річки. Населення навряд чи поінформоване про охоронний режим, межі, чи хоча б наявність цих об’єктів ПЗФ.

2. Самі ж об’єкти знаходяться в гарному стані, не виявлено суттєвих порушень, що чинили б вирішально негативний вплив на об’єкти охорони в ПЗФ.

3. Доцільним є створення великого обєкту ПЗФ в середній течії річки (наприклад від с.Калайтанівка до с.Осипенко) та надати йому статус національного природного парку.

Опубліковано у Новини, Природно-заповідний фонд. Додати до закладок постійне посилання.

20 коментарів до Обстеження об’єктів природно-заповідного фонду в середній течії р.Берда

  1. MOKRIZZONNI коментує:

    >серед інших скель ідентифікувати не вдалось
    А що заважало “до того как”(с) відвідати спеціалістів землеустрою місцевих с/р навтіь в них на дому навтіь в свята. Мені ніколи не відмовляіли, почасти вони й на дому мають детальну масштабну кадастрову карту і проч.

  2. stepan коментує:

    заважало те, що ми пливли на байдарці, маючи з собою карти (хоча і всі які у них є) з архіву обласної адміністрації. а у земельщиків їх нема бо не винесено в натуру.

  3. MOKRIZZONNI коментує:

    ? Як це не винесено в натуру? Якщо вони землекористувачі і охоронний припис об`єктів на них ( це я припускаю) -то все має бути винесено.

  4. stepan коментує:

    на превеликий жаль, винесено в натуру тільки 26 % ПЗФ. та і ті не включені в земельний кадастр. тому очима земельщика ПЗФ нема. зараз наведу цитату більш обширну

  5. MOKRIZZONNI коментує:

    але саме головне -на їхніх картах -вони і покажуть ОПЗФУ і розкажуть як ідентифікувати http://i.piccy.info/i9/8ebc4cb6a6934d7d447a1e88736d7a9f/1432492678/486058/881136/Zakhvat.jpg
    а з тими що в Департаментах (і тим більш в облікових картках до ОПЗФУ) можна півдня блукати без гарантії точно ідентифікувати навіть щось і знайдене http://i.piccy.info/i9/0548bc8d8ce58d00e4a904c6347d69ea/1432492428/343578/881136/Zakhvat.jpg

    😉

  6. MOKRIZZONNI коментує:

    Нічого собі, анархія. Перший раз про таке чую %%

  7. stepan коментує:

    Станом на 1.01.2014 року, в натурі винесена лише незначна частина ПЗФ – 906,4 тис га (26% від загальної площі територій ПЗФ), з них загальнодержавного значення – 666,5 тис га (13%) та місцевого значення – 239,9 тис га (7%) . Документи, що посвідчують право користування земельними ділянками ПЗФ видані на площу 492,5 тис га (14% від загальної площі території ПЗФ), з них для об’єктів загальнодержавного значення – 456,1 тис га (13%) та для об’єктів місцевого значення – 36,4 тис га (1%) . Це стає передумовою незаконного вилучення земель ПЗФ. Такі факти у 2013 році виявлені в АР Крим та 18 областях України .
    На думку Генеральної прокуратури України, такий стан справ стає передумовою незаконного вилучення земель ПЗФ. Такі факти у 2013 році виявлені в АР Крим, Вінницькій, Дніпропетровській, Житомирській, Закарпатській, Івано-Франківській, Київській, Луганській, Львівській, Миколаївській, Одеській, Полтавській, Рівненській, Тернопільській, Харківській, Херсонській, Хмельницькій Черкаській та Чернівецькій областях . При цьому…. % ПЗФ є земдями державної власності Таким чином, можливість свідомого або несвідомого включення земель ПЗФ.
    Більшість об’єктів та територій ПЗФ у складі ДК ПЗФ лишаються без географічних координат, оскільки не мають меж, винесених в натурі. Відповідно до п.5 ст. 111 ЗКУ, відомості про обмеження використання земель, в тому числі наявність умов додержання природоохоронних вимог, вносяться до ДЗК. При цьому, до ДЗК вносяться відомості лише про ті об’єкти ПЗФ, межі яких визначені .

  8. stepan коментує:

    Ситуацію мав вирішити Наказ Держземагенства №487 від 08.10.2012 «Про утворення робочої групи» , який з метою забезпечення обліку територій та об’єктів ПЗФ, внесення відповідних відомостей до ДЗК та унеможливлення проявів корупції у сфері земельних відносин, виконання Національного плану дій на 2012 рік щодо впровадження Програми економічних реформ на 2010 – 2014 роки “Заможне суспільство, конкурентоспроможна економіка, ефективна держава”, затвердженого Указом Президента України від 12 березня 2012 року N 187/2012 створює відповідну робочу групу та наказує керівникам Республіканського комітету по земельних ресурсах Автономної Республіки Крим, головних управлінь Держкомзему / Держземагентства України в областях, містах Києві та Севастополі утворити регіональні робочі групи з організації обліку територій та об’єктів ПЗФ і в термін до 10 жовтня 2012 прозвітувати Державному агентству земельних ресурсів України про створення відповідних регіональних робочих груп. Також, доручається робочій групі забезпечити в термін до 19 жовтня 2012 проведення аналізу наявних у Державному фонді документації із землеустрою проектів землеустрою щодо організації і встановлення меж територій ПЗФ та іншого природоохоронного призначення, документації із землеустрою, на підставі якої оформлялися правовстановлюючі документи на земельні ділянки ПЗФ, технічної документації із землеустрою щодо встановлення меж земельних ділянок в натурі (на місцевості) стосовно об’єктів ПЗФ та технічної документації із землеустрою щодо інвентаризації об’єктів ПЗФ, у тому числі отриманої від Мінприроди України наявної векторизованої інформації щодо зовнішніх меж територій та об’єктів ПЗФ і відповідних атрибутивних даних у цифровому електронному вигляді на предмет актуальності та відповідності зазначених матеріалів ситуації, що склалася; в термін до 02 листопада 2012 переведення в електронний (цифровий) вигляд наявних планово-картографічних матеріалів територій і об’єктів ПЗФ та актуальної документації із землеустрою, зазначеної у пункті 3.1 цього наказу; в термін до 30 листопада 2012 прив’язку до системи координат ДЗК та векторизацію наявних планово-картографічних матеріалів зовнішніх меж територій та об’єктів ПЗФ; в термін до 14 грудня 2012 наповнення атрибутивними даними про території та об’єкти природно-заповідного фонду системи Державного земельного кадастру; в термін до 29 грудня 2012 звірку відомостей про території та об’єкти ПЗФ, внесених до системи ДЗК, та наявної інформації про межі об’єктів ПЗФ в електронному вигляді.
    На сьогодні відсутній підсумковий документ про роботу поставлених у Наказі Держземагенства №487 від 08.10.2012 «Про утворення робочої групи» задач. Втім, висновки про результати роботи вказаної робочої групи можна зробити з результатів роботи по даному Наказу в обласних підрозділах Держземагенства, окремі відомості про що були отримані нами з деяких областей. Так, у Сумській області до 12.12.2012 до Держземагенства був надісланий планово-картографічний матеріал проектів земелеустрою щодо організації і встановлення меж ПЗФ на території області, загальна кількість яких склала 17 . При цьому, на той час в області нараховувалось 250 територій ПЗФ . У Рівненській області станом на 15.10.2012 року посвідчено право користування земельними ділянками Рівненським природним заповідником та Рівненським зоологічним парком. Також в області затверджені проекти землеустрою з організації та встановленням меж територій 35 об’єктів ПЗФ. При цьому на той момент в області були наявні 309 обєктів ПЗФ . У Львівській області в ході таких робіт векторизовано відомості про межі лише 25 об’єктів ПЗФ з 329 наявних . У Закарпатській області виявлено належну документацію лише на 5 об’єктів ПЗФ з наявних 456 . У Київській області з 194 ПЗФ станом на 20.12.2013 встановлено в натурі лише 83, Проте в Держфонді документації із землеустрою по встановленню меж територій ПЗФ, станом на 1.01.2014 наявна документація лише по 36 об’єктах, з яких правовстановлююча документація наявна лише щодо 7 об’єктів . У Івано-Франківській області до Держземагенства передана цифрова інформація про межі 6 об’єктів ПЗФ . У Житомирській області в Державному фонді документації з землеустрою обліковується (станом на .1.01.2014) лише один проект землеустрою щодо організації із встановлення меж ПЗФ площею 35,4 га (Ботанічний сад Житомирського агроекологічного університету). Також на земельні ділянки по Поліському природному заповіднику оформлені держакти, проте документація у фонді відсутня . У Харківській області в ході таких робіт опрацьовано 12 ПЗФ площею 722,06 га . В АР Крим таким чином встановлені межі лише 16 територій ПЗФ з 156 наявних у автономії. У Запорізькій області у електронний вигляд переведено та передано до Держземагентва інформацію про 30 територій ПЗФ, що мають повний пакет земельної документації . У Миколаївській області в електронний вигляд переведено інформація про 21 об’єкт ПЗФ , У Хмельницькій області векторизовано інформацію по межі 58 ПЗФ
    Це дає нам можливість стверджувати, що інформація про ПЗФ відсутня у ДЗК, що стає передумовою для відчуження земель ПЗФ для нецільових потреб.

  9. stepan коментує:

    ми зараз про це цілу книгу дослідженян готуємо. ПЗФ по суті нема,якщо вірити земельщикам

  10. MOKRIZZONNI коментує:

    юридично (за текстом) -якщо нема винесених в натурі координат ПЗФ -то да. Але ж практично – і ПЗФ функціонують, і охоронна діяльність на них ведеться (знаки , щити, траншеї і пр). І -весь час до ДЗК – не було ж винесених в натуру ( ще й в цифровому форматі) – і все реально діяло..так-сяк. В чому проблема зараз? Комерсанти знайшли цю шпаринку в законі?

  11. stepan коментує:

    звісно. ПЗФ існують, просто виходить тупа ситуація, що земельщики рахуютьяс тільки з земельним кадастром. тому виходять ситуації, коли землю роздають по кадастру, а там був виявляєтьяс ПЗФ

  12. stepan коментує:

    о! шикарно!
    MOKRIZZONNI, пропоную взаємовигідний обмін
    у Вас є інформація (фото, документи) на інші ПЗФ Вашої області?
    це ж ВИ з Вінничини?

  13. stepan коментує:

    можемо скинути Вам весь архів по ПЗФ з вашого обласного управління екології в обмін на ваші фото і карти

  14. MOKRIZZONNI коментує:

    Я ніби з Житомира:). Стосовно карт знятих “на місцях” -їх я робив коли був не впевнений що не забуду поки знайду, або у випадку розходжень із даними держреєстру або при інших “проблемах”. Тому карт мало. Чесно.У мене трошки інші цілі при інвентаризації ОПЗФУ тому я їх не “збираю”. Стосовно фотофонду MOKRIZZONNI – він є приватним і не підляга розшаренню.Прийміть мої сожалєнія. гиги

  15. MOKRIZZONNI коментує:

    звісно що карти що я маю -я можу вам скинути..але днів за десять. Для природоохронної діяльності не жалько

  16. stepan коментує:

    ок
    тоді пропоную обмін документами. фото – пиання авторства.

    ми збираємо архів документів по ПЗФ всіх областей. але це багато і більшість дістати не так просто. тому така можливість – теж круто дуже. загалом хочемо щоб архіви були публічні
    типу такого https://mega.co.nz/#F!J44zVThC!mvb4aVRPTrDAsCF9q3urKA
    але тут вашої області поки нема.

    що скажете?

  17. stepan коментує:

    Загалом же – хочемо по всіх областях зробити щось типу отакого http://pryroda.in.ua/kyiv-region/
    поки 4 області зробили – попереду маса роботи. до речІ, по Житомирщині нікому робити ((

  18. MOKRIZZONNI коментує:

    Обговоримо. Вибачте -зараз трошки зайнятий. Днів на десять.Постучусь. По Житомирщині можу щось “діставати”, а то й користуючись певною впливовістю..кх…нашої родини -спрбувати допомагати з питаннями типу такого http://pryroda.in.ua/dop-kyiv/departament-ekolohiyi-zhytomyrskoyi-oda-vystupaye-proty-stvorennya-zakaznyka-na-chest-heroyiv-nebesnoyi-sotni/
    До речі, я колись вздовж всього Тетерева від витоків пройшов, і памнятаю ті 500-річні дуби http://io.ua/8390676 А там за Білою криницею -ще є куртина таких велетнів http://io.ua/5069640u

  19. vasyliuk коментує:

    ДОбре! це прекрасна новина!
    якби таки дочавити ті дуби щоб заповіли!
    вони за всі свої 500 років будутьь Вам вдячні

  20. dasha коментує:

    MOKRIZZONNI, будемо вдячні за допомогу з архівами!
    А з дубами – там і сільрада згодна, і документи готові, лише у департаменті питання 🙁

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *