RSS

українською

Заповідник розташований на крайньому південному сході Донецької області, майже на кордоні з Ростовською областю й за 20 км. від узбережжя Азовського моря. Шлях сюди пролягає спочатку по шосе Донецьк – Новоазовськ, а потім – по дорозі на село Хомутове й далі – у заповідник.

У минулому ця територія була табунною толокою Війська Донського, де випасався кінський молодняк. Початок охоронному режиму був покладений у 1926 році, коли Маріупольський окружний виконком прийняв постанову “Про організацію місцевого заповідника “Хомутовський степ”. Тоді він був переданий Маріупольському краєзнавчому музею. В 1936 році Хомутовський степ став заповідником обласного значення, в 1947 році – одержав статус державного заповідника республіканського значення.
На сьогодні площа заповідника складає 1030,4 га, причому 90 з них є абсолютно заповідною ділянкою, якого ніколи не торкався плуг і на якому 70 років не випасалася худоба й не проводилася косовиця. Територія заповідника являє собою ділянку хвилястої Приазовської рівнини, що поступово знижується до долу ріки Грузький Єланчик, на лівому березі якої простягнулися заповідні землі. Місцевість перерізують розгалужені балки Климушевська, Брандтова, Красна. На його території збереглися й охороняються рослини групи рівнинного різнотравно – типчаково-ковилового степу. Тут проростає 604 види квіткових рослин і папоротей – трав, чагарників і дерев. З них 19 – ендемічні, тобто розповсюджені на дуже обмеженій території. У заповіднику зареєстровано також 59 видів мохів, 46 – лишайників і понад 270 грибів. Найбільш типовими й масовими представниками флори є: катран, кермек, ковили, волошки, кашка, пирій, багаття, тирса, горицвіт, тюльпан, фіалки, мигдаль, дрік, карагана, волошки, м’ятлик, шавлія, різак, скабіоза й ще сотні інших рослин. Кожна з них по-своєму й у свій час прикрашає степ. Тільки в заповіднику можна за сезонними змінами справжнього степу – його весняним пробудженням, буйством життя влітку й осінньо-зимовим засипанням. Наприклад, на початку травня, на величезних площах невимовну красу створює квітуча півонія. Різноманітна фауна заповідника: вовк, лисиця, єнотоподібний собака, заєць, хом’як, байбак, ховрашок, полівка, миші, тхір, ласка, ящірка, полоз, мідянка, вуж, гадюка степова, жаби, ропухи та ін. Пернатий світ Хомутовського степу представлений більше 80 видами птахів. Куріпка, перепел, фазан, качки, дрохва, стрепнт, жайворонки, шпаки, луні, степовий орел, сорокопуд-жулан, славки, синиця, іволга, кобчик, боривітер, осоїд, комишівка, бугай, бекас, чибіс, зимородок, чапля, зозуля – ось найпоширеніші птахи. У цей час у Хомутовському степу, у рамках наукового експерименту, розпочаті роботи з розведення коней і їх випасу. Це пов’язане із проблемою нагромадження, особливо на ділянках з абсолютно заповідним режимом, підстилки з товстого шару омертвілих рослин. Це відбулося внаслідок змін в екосистемі, а саме зникнення або різке скорочення представників тваринного світу. Колись тут ходили череди тарпанів, турів, сагайдаків, козуль. Уживаючи траву, вони стримували утворення підстилки. З височини на лівому березі ріки Грузький Єланчик відкривається вид на величезний збережений масив первозданного степу. Відвідувачі схованки «Хомутовський степ» можуть відвідати музей, у якому кваліфіковані співробітники розкажуть і покажуть масу найцікавішої інформації. Вийти в степ і побачити, яким він був у далекі минулі часи, це прекрасно!

Адреса:
с. Хомутово, Новоазовський р-н,
Донецька обл
Тел.: 8(06279) 29725