RSS

українською

Одним з об’єктів, що являє величезну наукову і природоохоронну цінність, є виявлений нещодавно на Луганщині масив псаммофитного степу площею 6,5 тис. га.
Починаючи з 2006 р. співробітниками Луганського природного заповіднику проводилась робота з організації тут нового заповідного філіалу. В результаті, Указом Президента України (№ 1169 від 17 грудня 2008 р.) створено нове відділення заповіднику – Трьохізбенський степ на площі 3281 га.

Тим самим територія Луганського заповіднику збільшилась більш ніж в 2,5 раз, після розширення його площа склала 5403 га. Тепер заповідник складається з чьотирьох відділень: Станично-Луганске – 498 га, Стрільцівський степ – 1035 га, Провальський степ – 575 га, Трьохізбенський степ – 3281 га.

Нова заповідна ділянка розташована на території Слов’яносербського і Новоайдарського районів Луганської області, на землях колишнього Трьохізбенського військового полігону. У фізико-географічному відношенні територія являє собою фрагмент піщаної надзаплавної тераси середньої течії р. Сіверський Донець. Заповідна ділянка знаходиться на півночі від сіл Трьохізбенка і Кряковка Слов’яносербського району Луганської області. З заходу і північного сходу його територія обмежена висадженими соснами на піщаній орені Сіверського Дінця. Рел’єф території, що охороняється, вирівняний, хвилястий, з окремими підвищеннями до 100–110 м. н.р.м. (піщані дюни в яру Бараній шпиль). Ландшафт типово лісостеповий.

Найбільша цінність створеного заповідного відділення полягає в псамофітних степах. Це один з останніх великих фрагментів в Україні, що зберігся в первозданному стані, не засаджений культурами сосни. Псамофитні степи представлені тут комплексом фітоценозов з різною структурою і складом, що відповідає різним стадіям заростання пісків. Найбільше розповсюдження мають групування з домінуванням вівсяниці Беккера і тонконога піщаного, також тут представлені рослинні угруппування з участю вейніка наземного, осоту колхідського, житняків Лавренко і донського, пирея хвилєносного, полевиці піщаної. Велику цінність мають угруппування ковили дніпровської (Stipa borysthenica) – ці спільноти охороняються Зеленою книгою України. У складі позначених угрупувань росте велика кількість рідкісних і ендемічних рослин: хрестовнік дніпровський (Senecio borysthenicus), глід український (Crataegus ucrainica), гвоздика ростопирена (Dianthus squarrosus), воловік Попова (Anchusa popovii), житняк Лавренко (Agropyron lavrenkoanum), ясменнік пахучий (Asperula graveolens).

На пониззях серед піщаного степу формуються засолені луки, у складі котрих виявлені популяції представника плауноподібних – лікоподіелли заливаємої (Lycopodiella inundata) – рослини з Червоної книги України (вважалась, що вона щезла з території Луганської області). Подекуди на піщаних дюнах утворився суцільний покрив лишайників з домішкою рідкісних у степовій частині України бореальних зелених мхів.

Велику цінність являють природні колки, сформовані осикою, тополею білою і березою. Значне розповсюдження мають угрупування чагарникових верб – розмаринолистої і гостролистої (шелюги), котрі ростуть на піщаних субстратах.

На території Трьохізбенського степу відмічено велику кількість рослин, занесених до Червоної книги України і європейського Червоного списку. Це ковила дніпровська (Stipa borysthenica), волошка первісногерберів (Centaurea protogerberi), простріл чорніючий (Pulsatilla nigricans), рябчики малий і руський (Fritillaria meleagroides, F. ruthenica), птахомлічник Буше (Ornithogalum boucheanum), фіалка Лавренко (Viola lavrenkoana) і ін. Нове відділення заповіднику – місце зростання великої кількості цінних лікарських рослин (цмину піщаного, звіробою, душиці, декількох видів гліду і шипшини).
Своєрідність тваринного світу нового філіалу визначає, перш за все, картатість фауни, в котрій суміщені степові, лісові і лучні види.

Одним з фонових видів ссавців є рідкісна для України звичайна сліпушонка (Ellobius talpinus). В межах України цей раніше широко розповсюджений степовий вид зберігся тільки у Криму і Луганській області. Основними причинами скорочення ареалу стали розорення степів і створення штучних монокультур сосни на ділянках мешкання сліпушонки. Трьохізбенський полігон, захистивши від розорювання великий масив піщаного степу, виявився свого роду прихистком, де зміг зберегтися цей гризун.

На території заповіднику помічені заєць-русак, звичайна полівка, курганчикова миша, лисиця, вовк, борсук, ласка. З ратичних постійно мешкають козуля і кабан, однак можливі заходи оленів і лося з боку заплавних лісів рік Айдар і Сіверський Донець. Також припускається мешкання рідкісних для України степових видів – вухастого їжака (Hemiechinus auritus), великого тушканчика (Allactaga major), перев’язки (Vormela peregusna), степового тхора (Mustela eversmanni), внесених до Червоної книги України.

В фауні птахів присутні як степові, так і лісові види. У піщаному степу фоновими видами є жайворонок польовий і хохлатий, трясогузка біла, полевий коник, куріпка сіра, перепілка. До колків і чагарникових заростей прив’язані фазан, яструби тетерев’ятник і перепелятник, канюк, звичайна пустельга, ухаста сова, козодой, удод, сіра ворона, сіра славка, зяблік, сорокопут-жулан, садова вівсянка і ін.

Колись звичайним видом для псамофитних степів надзаплавних терас Сіверського Дінця була авдотка (Burhinus oedicnemus). Цілком вирогідно, що і в наш час цей вид, занесений до Червоної книги, гніздується на території заповідника. Припускається гніздування і інших рідкісних видів – таких, як огар (Tadorna ferruginea), лучний лунь (Circus pygargus), тювік (Accipiter brevipes), орел-карлик (Hieraaetus pennatus).

Фауна плазунів Трьохізбенського відділення представлена ящіркою різнокольровою, ящіркою прудкою, вужом звичайним, і ін. Можливе проживання гадюки степової (Vipera ursinii renardi) і мідянки (Coronella austriaca).

В цілому, організація нового заповідного філіалу дозволяє зберегти степові природні комплекси долини Сіверського Дінця від сільськогосподарського освоення, що в такому щільнонаселеному регіоні невпинно відбулося б після закриття полігону.

Т.В. Сова, В.А. Мороз, С.В. Галущенко
(Луганський природний заповідник, Луганськ),
М.Ю. Русин
(Інститут зоології НАНУ, Київ)
Контакт:
Тетяна Вікторівна Сова, директор
Луганський природний заповідник
УКРАЇНА 93602 Луганська область,
смт Станіца-Луганська, вул. Рубіжна, 95
Тел.: (06472) 5-23-91
E-mail: lug.zapovidnuk@mail.ru