Дністровський каньйон, утворений величною річкою Дністер, простягається із Заходу на Схід, охоплюючи Чернівецьку, Тернопільську, Хмельницьку та Івано-Франківську область. Він вважається найбільшим каньйоном України та Європи зокрема, а за рішенням всеукраїнського інтернет-опитування, проведеного у 2008 році, визнаний одним із семи природних чудес України.
Чим же Дністровський каньйон такий унікальний? Стрімкі схили, дивовижні скелі, мальовничі острови, прекрасні ландшафти, рідкісні рослини, тварини та птахи, характерні лише для цього регіону – все, що формує дику та незайману природу українського Придністров’я. А ще на території Дністровського каньйону трапляються красиві природні водоспади, так звані «дівочі сльози»: адже вода тече неквапно і ледь чутно, наче стиха плаче дівчина десь на самоті. Найбільш відомий серед них це Джуринський водоспад, який за легендою був створений турками для того, щоб повернути русло річки Джурин, притоки Дністра, і осушити її. Зараз вже й не здогадуєшся, чи справді таки величний водоспад створила людина, чи все ж таки природа, але він продовжує радувати всіх відвідувачів цього подільського дива.
Але як зберегти цю красу для нащадків? Чи милуватимуться цими краєвидами наші діти-внуки? Цим питанням задається кожен захисник природи нашого краю. І протягом існування незалежної України було створено ряд природоохоронних об’єктів в межах Дністровського каньйону. Тут варто згадати національний природний парк «Подільські Товтри» в межах нашої області, національний природний парк «Дністровський каньйон» в Тернопільській області та регіональний ландшафтний парк «Дністровський». Та не всі цікаві території, варті до заповідання, враховані під час проектування цих парків. Загалом досі використовувався доволі застарілий підхід до збереження природних комплексів Дністровського каньйону – фіксації рідкісних видів, що охороняються на національному та міжнародному рівнях, без врахування природних меж їх місцезростань. Так, наприклад, було створено національний природний парк «Подільські Товтри», який вважається найбільшим у Європі. Проте і досі залишаються в його тіні не менш цінні та цікаві природні ділянки на схід від парку.
На сьогодні науковці пропонують доволі новий підхід до збереження біологічного різноманіття, що допоможе врахувати недоліки попередньої системи – створення Смарагдової мережі України (в зарубіжній літературі – Emerald Net). Смарагдова мережа – це ніби мереживо найкоштовніших та найцінніших каменів – природних комплексів Європи, створена з метою збереження не лише рідкісних видів, а й і їх місцезростань в цілому. Такі види та місцезростання наводяться у переліку Бернської конвенції – документу, який є обов’язковим для виконання на території Європи.
Варто зауважити, що Дністровський каньйон є територією, де можна запропонувати багато таких об’єктів Смарагдової мережі України. Саме завдяки фонду Раффорда (Велика Британія) стало можливо досліджувати поширення рідкісних видів та їх місцезростань на території Дністровського каньйону. Протягом 2016-2017 року ми здійснили багато подорожей до різних куточків каньйону, не завжди легкодоступних та прохідних, та виявили дійсно багато цікавих місцезростань рідкісних видів рослин регіону. Це, звичайно, околиці сіл Куражин та Хребтіїв Новоушицького району, де зростає багато рідкісних степових та лісових видів рослин. Ця територія запропонована нами для розширення національного природного парку «Подільські Товтри».
Під час експедицій ми також зробили сумний висновок – більшість землевласників та землекористувачів не задумуються, про те, що можуть використовувати землі, що відносяться до природоохоронних територій. Прямо на приватних садибах можна знайти рідкісні види ковилових, що охороняються «Червоною книгою України».
І тому важливо пришвидшити процес заповідання територій Дністровського каньйону, ввести ці території до Смарагдової мережі Європи та призупинити процес неконтрольованої забудови та землекористування на території Дністровського каньйону. Адже мальовничий ландшафт, таємничі ліси, печери, дивовижні скелі-останці, пташиний гомін роблять Дністровський каньйон справді райським куточком природи, який можемо невдовзі втратити.
Юлія Вашеняк