Програма ФЛЕГ допомагає лісівникам розібратися з корупцією
17 листопада в рамках програми «Правозастосування й управління в лісовому секторі країн східного регіону дії європейського інструменту сусідства та партнерства-2» (ФЛЕГ II), яка фінансується Європейським Союзом, відбулося засідання Івано-Франківського прес-клубу «Як лісівнику не стати корупціонером».
Пактикуючий юрист та консультант програми ФЛЕГ Олег Сторчоус презентував книгу «Запобігання та протидія корупції в лісовому секторі України: практичний посібник» (автори — О. Сторчоус, О.Банчук, С. Тараненко – Київ-Черкаси: Світовий банк, 2014) та навів приклади застосування антикорупційного законодавства у Івано-Франківській області (http://pryroda.in.ua/lis/pres-klub-schodo-lisovoyi-koruptsiyi-u-frankivsku/ ) й зробив аналіз такої практики.
Участь у засіданні клубу також узяли заступник начальника обласного управління лісового та мисливського господарства Роман Олійник та начальник Держекоінспекції у Івано-Франківській області та в.о начальника обласної екоінспекції Богдан Чукор
Посібник містить ґрунтовні роз’яснення застосування положень антикорупційного законодавства в лісовому секторі, надається тлумачення обмежень та заборон, встановлених Законом України «Про засади запобігання і протидії корупції» для працівників лісового господарства. Ґрунтуючись на судовій практиці, авторами проведений аналіз проблем застосування вказаного закону в діяльності лісогосподарських підприємств. У виданні також представлений практичний коментар норм кримінальної та адміністративної відповідальності за вчинення корупційних діянь, що враховує специфіку лісової галузі.
Видання розраховане на фахівців лісового господарства, підприємців лісопереробного сектора, державних службовців, суддів, працівників правоохоронних органів, адвокатів, журналістів, викладачів, студентів та всіх, хто цікавиться запропонованою тематикою.
Законодавство приведене станом на 01 січня 2014 року. Текст посібника можна скачати з сайту програми ФЛЕГ в Україні: http://www.fleg.org.ua/docs/200
Програма ФЛЕГ передала Держлісагентству України 860 примірників посібника щодо запобігання корупції в лісовому секторі. Держлісагентство поширило книгу серед обласних управлінь лісового господарства, підприємств Держлісагентства та центрів підвищення кваліфікації в структурі Держлісагентства. Частина накладу видання (близько 30% тиражу) за сприяння Програми ФЛЕГ направляється в навчальні заклади та бібліотеки, залишається в резерві Програми.
Новий закон про протидію корупції набере чинності 26 квітня 2015 року. Ухвалені також закони про антикорупційне бюро, про прокуратуру, Якщо буде політична воля, ми побачимо, як це законодавство почне діяти. Попередній антикорупційний закон діє з 2011 року, але попередня влада не показала реальної роботи за цим законом.
Що ж буде коли згадані закони таки запрацюють? Прокуратура позбавиться загально наглядових повноважень, прокурорських перевірок не буде. Це відомство позбавиться і функції досудового розслідування, буде реформоване територіально. Буде ліквідовано УБОЗ, натомість створено Національне антикорупційне бюро. Можливо керівники лісогосподарських підприємств у разі порушення ними законів будуть у сфері уваги саме НАБ.
Буде утворено Національне агентство з питань запобігання корупції. Воно займатиметься моніторингом ситуації, її аналізом, роз’ясненням законодавства, перевіркою декларацій держслужбовців і публічних посадових осіб. А самі ці декларації будуть оприлюднюватися в інтернеті. Буде задіяно так званий вибірковий моніторинг статків (доходів/видатків) посадових осіб.
За весь 2013 рік Держекоінспекція нарахувала збитків за «лісовими» протоколами близько 47 мільйонів гривень. Але реально стягнула лише 3 мільйони. Це – приклад невірної політики нарахування збитків, які на сьогодні є шалено завищеними. Якщо у Європі порушник платить відшкодування у розмірі 2-2,5 ринкової вартості зрубаної деревини, то у нас суми сягають десятикратної вартості. Такі величезні суми із селянина, приміром, стягнути нереально. В результаті і порушник залишається непокараним, і бюджет не отримує коштів узагалі, і робота інспектора або лісівника виявляється марною. Тому, зокрема, треба міняти відповідну постанову КМУ.
20.11.2014 | Написати коментар »
Теги: Івано-Франківськ, Івано-Франківська область