Народ категорично проти приватизації лісів

Центр соціальних та маркетингових досліджень «СОЦИС» (м. Київ) провів масове опитування мешканців трьох адміністративних районів Карпатського регіону: Сколівського району Львівської області, Тячівського району Закарпаття та Богородчанського району Івано-Франківської області. Відбір конкретних адміністративних районів в кожній з перелічених областей ґрунтувався на даних аналізу митної бази та експертних оцінках місцевих лісоводів. В кожному з районів було опитано по 400 респондентів, які за своєю статтю і віком репрезентують доросле сільське населення. Таким чином протягом червня 2010 року всього було опитано 1200 осіб.

Дослідження проводилося у рамках програми «Удосконалення систем правозастосування та управління в лісовому секторі країн східного напряму Європейської політики добросусідства та Росії» (ENPI-FLEG). Україна є одною із шести країн-учасниць ENPI-FLEG. Програма націлена на зменшення обсягів незаконних рубок та покращання управління в лісовому секторі, створення надійних (у т.ч. електронних) систем сертифікації легальної лісопродукції, покращання доступу населення та малого бізнесу до лісових ресурсів тощо. З огляду на заплановану найближчим часом жорстку заборону ввезення у країни ЄС незаконної лісопродукції, Євросоюз надав шість мільйонів доларів на фінансування цієї трирічної програми, довіривши її виконання таким авторитетним міжнародним організаціям як Світовий банк (WB), Міжнародний союз охорони природи (IUCN) та Всесвітній фонд охорони дикої природи (WWF).

Організатори опитування у Карпатах вивчали ставлення громадської думки до таких питань як загальна оцінка стану лісу у своїй місцевості; обсяг рубки лісу та роль лісозаготівлі в місцевій економіці; використання деревини у домашньому господарстві місцевого населення; незаконна заготівля лісу та продаж краденої деревини; ставлення до існуючої системи ведення лісового господарства.

Загалом існуючу систему ведення лісового господарства, лісозаготівель і реалізації деревини у адміністративному районі свого проживання учасники опитування оцінюють доволі негативно. Зокрема, більше третини респондентів дотримується тієї точку зору, що система має низку серйозних недоліків, які слід усунути. Приблизно така ж кількість учасників опитування вважає, що система в цілому погано працює і вимагає серйозної зміни. Серед трьох адміністративних районів, де проходило опитування, найбільш позитивно оцінюють існуючу систему господарювання у лісовому секторі мешканці Богородчанського району, а найгірше – жителі Сколівського району.

Для змін на краще у веденні лісового господарства, лісозаготівель і реалізації деревини більше половини респондентів пропонує посилити відповідальність за незаконні рубки. Натомість менше всього учасники опитування підтримують такий захід як приватизація лісів і передача їх приватним особам. Привертає особливу увагу переважання кількості прихильників посилення повноважень лісової охорони шляхом внесення відповідних змін до законодавства над тими, хто підтримує ідею створення окремої служби контролю над лісниками, позбавивши їх повноважень охорони лісу.

Завантажити звіт з результатами опитування

Якщо вам потрібні розгорнуті коментарі до цього або щодо інших досліджень та роботи програми FLEG, звертайтеся за адресою [email protected]

* * *

Інформація про FLEG

комментария 2

  1. tatius:

    Цілком підтримую думку про створення окремої служби, але не контролю над “лісниками”, а в складі певного лісгоспу окремої оперативної групи. Ця необхідність зумовлена тим, що обсяг посадових обов’язків лісової охорони не дозволяє якісно охороняти ліс від самовільних рубок, спеціальні транспортні засоби для цих цілей в лісгоспі, як правило, відсутні і використовується приватний транспорт тієї ж лісової охорони. Крім того, відсутність навичок зі складання первинних документів, що фіксують факт незаконної рубки, нерідко стають підставою для відмови у порушенні кримінальної справи або скасування вже винесеної постанови у спрві про адмінправопорушення. Працівники цієї оперативної групи мали б пройти спеціальне навчання та надавати допомогу у складанні матеріалів по незаконним рубкам тим же працівникам лісової охорони. І, однозначно, особисто я проти приватизації лісів, оскільки, по перше, буде порушене контитуційне право громадян. По друге, переважною більшістю бізнесових структур ліс сприймається як ресурс для лісозаготівлі. Але лісівники зрозуміють мене, коли я скажу, що приблизно до 20 річного віку лісові насадження є збитковими (підготовка грунту з усіма витратами, посадка, догляди, рубки догляду і т.д.). Чи здогадуються про це ті, хто хоче ліси приватизувати?

  2. Як писати про екологічні проблеми міста (тези семінару) « Блог Олега Листопада:

    […] багато у чому – воно гірше), як цю перевагу зберегти, як люди ставляться до питання приватної власності на л… і […]

Написати коментар