Національний природний парк «Сіверсько-Донецький»

Район:

Створений Указом Президента України від 11 грудня 2009 року № 1040 «Про створення національного природного парку «Сіверсько-Донецький». Розташований у Кремінському районі на площі 7007 га, у т.ч. на землях державного підприємства «Кремінське лісомисливське господарство» площею 3987 га, що включаються до складу національного парку без вилучення земель, та площею 3020 га, що вилучаються в установленому порядку та надаються парку у постійне користування. Метою створення національного природного парку є гармонійне поєднання цілей охорони, збереження та відновлення біорізноманіття, природних екосистем та використання територій для відпочинку, оздоровлення, екологічного виховання, задоволення господарських потреб громади.

Територіально національний природний парк «Сіверсько-Донецький» складає єдину природоохоронну територію з НПП «Святі гори» Донецької області, який створений у 1997 році. Ці території мають подібні ландшафти, біологічне різноманіття, багаті за природними, естетичними та рекреаційними ознаками, і забезпечують постійне існування, шляхи міграції флори і фауни всієї долини Сіверського Дінця. Територія національного природного парку є ключовою територією західної частини Сіверськодонецького національного екологічного коридору, головною метою якого є забезпечення збереження найбільш цінних і типових для цього регіону компонентів ландшафтного і біологічного різноманіття.

Кремінський лісовий масив знаходиться на лівобережжі Степової зони України, у північно-західній частині Луганської області. Цей масив є одним з найцікавіших і найбільш уцілілих природних комплексів області, переважну частину площі якого займають ліси. Крім лісів, на території масиву є луки, болота і степи. Площа Кремінського лісу в цілому становить близько 35400 га. Суцільним зеленим килимом розкинулись ліси на лівому березі Сіверського Дінця, вони простяглися з заходу на схід на 35 км, з півночі на південь — 30 км. Територія регіону знаходиться в межах 47°49′ і 50°05′ північної широти та 37°52′ і 40°13′ східної довготи. Північна межа Кремінських лісів проходить по населених пунктах Новокраснянка — Варварівка — Кудряшівка. Південна межа йде по р. Сіверський Донець. На сході межа проходить по р. Боровій. Західна межа співпадає з адміністративною межею Луганської та Донецької областей.

Кремінські ліси розміщені в зоні Лівобережного степу в північній частині помірно сухих степів. Хвойні, листяні і мішані ліси масиву зростають у заплавах річок (Сіверського Дінця і Красної), на вододілі, по балках і на другій надзаплавній піщаній терасі. Рослинний покрив території парку складають лісові, лучні, болотні та водні угруповання з перевагою штучних соснових насаджень, що розміщуються на боровій терасі Сіверського Дінця, та заплавних змішаних листяних лісів природного походження. Другу, або борову терасу Сіверського Дінця із пісками та супіщаними ґрунтами займають соснові ліси. Рельєф тут хвилясто-горбистий з численними озерами та болотними западинами, окраїни яких здебільшого зайняті березовими або березово-осиковими лісами (подекуди із домішкою вільхи), а підвищення — сосновими насадженнями. Іноді березово-осикові ліси на ділянках з багатшими ґрунтами змінюються на дубові ліси. Соснові ліси — це здебільшого штучні насадження сосни різного віку. Серед природних соснових лісів трапляються дерева сосни, що мають вік до 100-150 років, заввишки до 35 м, з діаметром стовбура до 70 см. У Кремінському лісі є своєрідний природний музей — так звана «Білоусова садка», де збереглись поодинокі екземпляри сосен-велетнів, що налічують понад 150 років, заввишки до 35 м, діаметром 70-90 см. Соснові ліси природного походження займають площу 585 га в Комсомольському і Старокраснянському лісництвах. Соснові насадження в Кремінських лісах займають більше як 70% усіх лісових площ. Основною породою в них є сосна звичайна, подекуди трапляються сосна Банкса і кримська. Соснові ліси сухі, світлі, з малопотужною підстилкою. Чагарниковий ярус у них виявлений слабо і представлений дроком красильним, рокитником руським, глодом одностовпчиковим, крушиною ламкою, ожиною сизою, шипшиною собачою, а в посадках — аморфою чагарниковою. Трав’яний покрив розріджений і бідний у видовому відношенні. Лише на ділянках із старими посадками сосни ґрунт добре задернований, і трав’яний покрив тут найбільш багатий.

Для піщаних місць характерний розріджений травостій, представлений різними злаками і різнотрав’ям, серед яких переважають ксерофільні форми. Із ксерофітів-сукулентів тут трапляється рідкісна для Донбасу рослина — молодило руське, а також очиток їдкий. Трав’яниста рослинність соснового лісу багато в чому подібна до псаммофітної, що займає прилеглі піщані ділянки. На пісках зростають рослини-«пісколюби» (деякі з них непогано ростуть навіть на сипучих пісках), зокрема, гвоздика розчепірена, житняк донський, чебрець Палласів, келерія піщана, осока колхідська. На відкритих степових ділянках формуються піщані степи з участю псамофітних видів.

На дослідженій території зустрічаються як заплавні, так і суходільні луки. Заплавні луки займають вирівняні ділянки в центральній і частково притерасній частині заплави. Повеневі води затоплюють їх на 15-20 днів. Луки використовуються як сіножаті. У флористичному відношенні лучна рослинність неоднорідна. Подекуди переважають бобові, а подекуди — злаки і різнотрав’я.

До лісопаркової частини зеленої зони Кремінських лісів віднесено Старокраснянське лісництво. Територія лісництва смугою завширшки біля 4 км простягається з півночі на південь уздовж річки Сіверський Донець. У лісовому масиві цього лісництва зараз розташовані заклади тривалого відпочинку, ліси впритул охоплюють південну межу міста Кремінна. Захисні смуги вздовж автодороги державного значення мають ширину 100 м. Решта території віднесена до лісогосподарської частини зеленої зони. Територія лісового фонду приваблива для тривалого і короткочасного відпочинку, її відвідують мешканці прилеглих до лісових масивів міст — Кремінна, Рубіжне, а також багатьох сіл і селищ з різних кінців області, завдяки розвинутій транспортній мережі — залізниці із чисельними зупинками потягів у лісових масивах, автомобільним шляхам. Це вимагає значних затрат з охорони лісових масивів від пожеж, боротьби з пожежами, рекреаційного благоустрою території, регулювання використання лісів, захисту їх від рекреаційної дигресії.

За даними Д. Ю. Шевченка (2002-2005), флора судинних рослин Кремінських лісів налічує 944 види, які належать до 397 родів та 112 родин. На території Кремінських лісів зростає 152 рідкісних, реліктових, ендемічних види рослин, які занесені до Червоної книги України, Червоної книги міжнародного союзу охорони природи (ЧК МСОП), додатків до Бернської конвенції, Європейського червоного списку (ЄЧС) та списку рослин, які підлягають охороні на території Луганської області. З них 2 види занесені до ЧК МСОП, 2 — до Бернської конвенції, 11 видів — до ЄЧК, 35 видів — до Червоної книги України, а саме: сальвінія плаваюча, горицвіт волзький, сон лучний, глід український, волошки донецька та первинногерберова, косарики тонкі, півники борові, рябчики руський та малий, тюльпан дібровний, коручка болотна, зозульки Фукса, булатка довголиста, любка дволиста та інші.

На території Кремінських лісів зустрічається 160 видів птахів. Особливої уваги заслуговують види, які занесені до Червоної книги України: яструб коротконогий (тювик європейський), могильник, канюк степовий, змієїд, лунь степовий, орлан-білохвіст, журавель сірий, пугач. Тут мешкає 24 види ссавців, які занесені до Червоної книги України: кутора мала, нічниця водяна, вечірниця руда, нетопир лісовий, вухань бурий, видра річкова, горностай, тхір степовий, норка європейська та інші.

За поданням Кремінської районної ради Вищій адміністративний суд України постановою від 21 жовтня 2010 № П-155/10 визнав незаконним Указ Президента України від 11 грудня 2009 року № 1040 «Про створення національного природного парку «Сіверсько-Донецький».

(Джерело: Природно-заповідний фонд Луганської області // О.А. Арапов (заг. ред.), Т.B. Сова, О.А. Cавенко, В.Б. Фєрєнц, Н.У. Кравець, Л.Л. Зятьков, Л.О. Морозова. Довідник. — 3-е вид., доп. і перероб. — Луганськ: «Луганська правда», 2013. — 224 с.)

Результати обстеження



Стрічка новин на сайті “Природа України”

Відео:

Фото



Оноволено:

Новини Луганщини

FeedWind

Новини України

FeedWind