Існуюче лісове законодавство не сприяє розвитку бізнесу

14 вересня 2011 року в представництві Світового банку в Києві відбулася робоча зустріч представників деревообробного бізнесу з експертами регіональної програми «Вдосконалення систем правозастосування й управління в лісовому секторі» ( ENPI-FLEG. )

Учасники зустрічі ознайомилися з напрямками роботи програми. А також з результатами опитування представників бізнесу в лісовому секторі України, здійсненого Центром соціальних і маркетингових досліджень «СОЦИС» у період з 10 травня по 5 червня 2011 року щодо лісового законодавства й практик, що регулюють на сьогодні ведення лісового бізнесу в країні (http://fleg.org.ua/index.php?id=6&no_cache=1&tx_ttnews[tt_news]=124&cHash=3d765a5cb1411fd349496cb4f582e369 ) та з дослідженням щодо викликів для лісового господарства України, які виникають у зв’язку з ухваленням Директиви ЄС №995 і згідно якої буде жорстко контролюватися легальність деревини, імпортованої до ЄС (http://fleg.org.ua/index.php?id=6&no_cache=1&tx_ttnews[tt_news]=90&cHash=273b757159e71e74eaa249e575f99ecc ) .

У ході обговорення учасники зустрічі висловились щодо актуальних проблем у сфері правозастосування й управління в лісовому секторі. Так, представники п’яти найбільш великих деревообробних компаній України змогли на конкретних прикладах пояснити, чому за загалом позитивного сприйняття аукціонів продажу деревини (що і було відображено в опитуванні), представники лісового бізнесу в цілому негативно сприймають механізми й практику їх проведення.

Адже на практиці аукціону з реалізації деревини проводиться раз у квартал. У разі неможливості з якихось причин узяти участь, підприємство не отримає сировину, через що може зупинитися, понести збитки тощо. Незрозумілий підприємцям і механізм формування цін на аукціонах, неясно, чому не створені рівні умови для усіх учасників ринку, чому половина заготовленої в країні деревини на аукціони не потрапляє тощо. Потреби вітчизняного виробника в сировині зараз задовольняються за залишковим принципом, у порівнянні з експортним продажем.

Досить велика кількість зауважень підприємців стосувалися існуючого законодавства України, зокрема – Лісового кодексу, системи сертифікації деревини й ланцюгів поставки й інших нормативів. Висловлено думку, що держава мусить вжити адекватних заходів для відповідності національного законодавства та практик вимогам Директиви 995, захистивши тим самим національного виробника.

У результаті зустрічі були досягнуті домовленості між програмою ENPI-FLEG та деревообробним бізнесом про подальшу спільну роботу в плані підготовки законопроекту, або постанови Кабміну про обіг деревини, Положення про реалізацію деревини та підготовки аналітичних досліджень щодо умов ведення деревообробного бізнесу в Україні. Також йшлося про розробку чесних правил торгівлі деревиною, спираючись на досвід інших країн; забезпечення більшої прозорості сировинних потоків; внесення відповідних змін до Лісового кодексу; розробку методики формування початкової ціни на деревину, спираючись на досвід інших країн.

            Радміла Корж (http://vbr-infor.com/article/1989 )

Написати коментар