Заповідне урочище «Киселева балка»

Район:

Оголошене рішеннями виконкому Ворошиловградської обласної ради народних депутатів № 532 від 9 грудня 1982 р. (в.ч.), № 247 від 28 червня 1984 р. Місце розташування: Станично-Луганський район, за 2 км на північний захід від с. Золотарівка, на території Чугинського лісництва ДП «Станично-Луганське досвідне лісомисливське господарство». Площа — 154 ,0 га.

Киселева балка з байрачним лісом та багаточисленними водними джерелами. Довжина балки близько 2,5 км, найбільша ширина — 1 — 1,5 км, балка має декілька відвершків. У геоморфологічному відношенні район являє собою південні відроги Середньоруської височини, характерною особливістю котрих є добре розвинута товща крейдово-мергельних відкладень, котрі відслонюються на схилах балок і річкових долин. Ґрунти представлені чорноземами звичайними середньо- і малогумусними. За породним складом в урочищі переважають діброви віком до 100 років з липою серцелистою, ясенем високим і зеленим, березою бородавчастою, кленом польовим. Підлісок утворений кленом татарським з домішкою жостеру проносного, глоду обманливого, шипшини яблуковидної, бруслини бородавчастої і Черняєва. У трав ́яному покриві переважають асоціації конвалії травневої, проліски сибірської, хвиливника звичайного, підмаренника чіпкого. Крім того, зустрічаються тонконіг дібровний, грястиця збірна, зірчатка твердолиста, перлівка ряба, яглиця звичайна. Досить рясними є кропива дводомна, гравілат міський, чистотіл великий. На узліссях утворилися щільні зарості чагарників: мигдалю низького, вишні степової, терну степового, карагани чагарникової. На окремих ділянках представлені чисті або в суміші з дубом звичайним культури сосни звичайної віком до 50 років. Серед лісових масивів наявні галявини з лучною та лучно-степовою рослинністю. Тут у великій кількості можна побачити цінні лікарські рослини: материнку пухнасту, звіробій звичайний, буквицю перебільшену, чебрець Маршаллів. В цілому в урочищі зростає близько 300 видів судинних рослин. До Зеленої книги України занесені 2 синтаксони рослинності: ліси із дубу звичайного татарськокленові та формація мигдалю низького.

Водні джерела в балці утримуються в ясно-сірих дрібнозернистих пісках бутанської світи палеогенової системи. Джерела низхідні. Дебіт коливається в залежності від сезонів року і становить близько 40 м3 за добу. Вода є аналогом іжевських мінеральних вод, містить мідь (0,096 мг/л) і срібло (0,1 мг/л). На території балки збудована каплиця Свято-Благовіщенського Храму с. Чугинка. Каплиця і джерела являються місцем паломництва населення із багатьох районів Луганської області.

(Джерело: Природно-заповідний фонд Луганської області // О.А. Арапов (заг. ред.), Т.B. Сова, О.А. Cавенко, В.Б. Фєрєнц, Н.У. Кравець, Л.Л. Зятьков, Л.О. Морозова. Довідник. — 3-е вид., доп. і перероб. — Луганськ: «Луганська правда», 2013. — 224 с.)

Фото



Оноволено:

Новини Луганщини

FeedWind

Новини України

FeedWind