Ландшафтний заказник місцевого значення «Першозванівський»
Оголошений рішенням Луганської обласної ради від 30 грудня 2010 р. № 2/21. Розташований у Лутугинському районі на північ від с. Пятигорівка та с. Першозванівка. Площа — 425,48.
Мальовничий лісостеповий ландшафт Донецького кряжу. Лівий схил долини р. Луганчик, розчленований яругами та балками, які подекуди мають вигляд ущілин, місцями з куполовидними пагорбами. Місцями на поверхню виходять оголення піщанистих сланців у вигляді кам’яних стінок та брил, є кам’янисті осипи. По дну балок та яругів течуть струмки, які живляться підземними джерелами.
Рослинність заказника репрезентована різнотравно-типчаково-ковиловими степом і байрачними лісами. Навколо струмків по днищах балок утворюються перезволожені ділянки з лучною, лучно-болотною та болотною рослинністю. Різнотравно-типчаково-ковиловий степ заказника представлений формаціями ковили волосистої, ковили найкрасивішої, пирію ковилолистого, бородачу кровозупинного, тонконогу вузьколистого, пирію повзучого, куничника наземного. Угруповання ковили найкрасивішої та волосистої охороняються Зеленою книгою України. До Червоної книги України занесені ковила волосиста, ковила найкрасивіша, пирій ковилолистий, шафран сітчастий, тюльпан змієлистий, тюльпан дібровний, тюльпан Шренка, рябчик руський, сон лучний, які зустрічаються на території заказника.
(Джерело: Природно-заповідний фонд Луганської області // О.А. Арапов (заг. ред.), Т.B. Сова, О.А. Cавенко, В.Б. Фєрєнц, Н.У. Кравець, Л.Л. Зятьков, Л.О. Морозова. Довідник. — 3-е вид., доп. і перероб. — Луганськ: «Луганська правда», 2013. — 224 с.)
За результатами аналізу ландшафтного складу ПЗФ Луганської області, проведеної Г.Коломицевим, О.Василюком та І.Балашовим у 2012 році, було встановлено співвідношення площі основних типів ландшафтів для частини заповідних територій області (О. Василюк, І. Балашов, М. Кривохижа, Г. Коломицев. Ландшафтний склад природно-заповідного фонду Луганської області // Заповідна справа в Україні. Том 18. Вип. 1-2. 2012). Для даної території виявлене наступне співвідношення:
-степи – 78%
-умовно природні ліси – 12%
-штучні ліси – 10%
Результати обстеження
Під час обстеження 27.04.2011, проведеного М.Кривохижою, Є. Прекрасною, О.Василюком, встановлено наявність таких видів, занесених до Червоної книги України:
- Amygdalus nana
- Stipa capillata
- Pulsatilla pratensis
Заказник представлений масивом кам’янистих степів на схилах балки, входить до складу великого масиву кам’янистих степів Донецького кряжу. Заказник включає ділянку Кряжу із дуже змитими грунтами і фактично не може використовуватись у сільському господарстві. Природна цінність території збережена. Територія заказника дуже живописна . Охоронні знаки не виявлені.
Дослідження космічних знімків заказника, проведене в НЕЦУ, дозволило виявити, що у станом на 1.09.2014 на його території розміщена низка відкритих карьєрів для видобутку вугілля.