Ботанічна пам’ятка природи місцевого значення «Знам’янський яр»
Оголошена рішенням Луганської обласної ради № 5/24 від 21 листопада 2002 р. та від 25 лютого 2011 р. № 3/39. Місце розташування: Лутугинський район, південна околиця с. Розкішне. Площа — 141,2 га.
Унікальна за різноманіттям рослинного світу та представленістю рідкісних рослин ділянка північного макросхилу Донецького кряжа. Включає балку Знам ́янський яр з крутими схилами та вузеньким днищем, котра відкривається в долину р. Ольховки. Рослинність яру відрізняється значним різноманіттям. Схили південно-східної експозиції з виходами крейдово-мергельних порід вкриті угрупованнями полину солянковидного та гісопу крейдового. Вони насичені великою кількістю представників крейдової флори та кальцієфільного степового різнотрав’я, таких як громовик донський, льон Черняєва, солодушка великоквіткова, астрагал білостебловий, берізка лінійна, волошка руська, молочай крейдолюбивий, чебрець вапняковий, бедринець каменелюбивий тощо. Значну площу пам’ятки займають також угруповання громовика донського та льону Черняєва. На дні балки представлені ковилові угруповання (з ковилою Лессінга), у складі котрих численним є дельфіній яскраво-червоний. Північно-західні схили балки вкриті щільними заростями лісових і степових чагарників (жостір проносний, свидина криваво-червона, кизильник, шипшина, терен степовий, подекуди до них домішуються липа серцелиста і ясен). На узліссях у великій кількості зростають рідкісні в Луганській області анемона лісова та ясенець голостовпчиковий.
Природна флора нараховує близько 300 видів судинних рослин, із них з Червоної книги України — 5 (дельфіній яскраво-червоний, ковила Лессінга, громовик донський, гісоп крейдовий, астрагал крейдолюбний).
На момент створення у 2002 році площа пам’ятки природи складала 70 га. У 2012 році за клопотанням вчених Луганського природного заповідника та Луганського національного аграрного університету Луганською обласною радою було прийнято рішення про розширення території ботанічної пам’ятки природи місцевого значення «Знам’янський яр» на 71,2 га за рахунок включення до її складу земельної ділянки, яка охоплює уступ корінного схилу долини р. Ольхова на захід від с. Знам’янка. На цій території зростають цілинні степи, представлені угрупованнями ковили Лессінга, української, волосистої, пирію ковилолистого, громовика донського, чебрецю вапнякового, полину солянковидного, мигдалю низького, значна частина з яких занесена до Зеленої книги України.
(Джерело: Природно-заповідний фонд Луганської області // О.А. Арапов (заг. ред.), Т.B. Сова, О.А. Cавенко, В.Б. Фєрєнц, Н.У. Кравець, Л.Л. Зятьков, Л.О. Морозова. Довідник. — 3-е вид., доп. і перероб. — Луганськ: «Луганська правда», 2013. — 224 с.)