Заповідне урочище «Нижньодуванське»
Оголошене рішенням Луганської обласної ради народних депутатів № 15/11 від 17 березня 1994 р. Місце розташування: Сватівський район, за 25 км на північ від м. Сватове і 1 км на південний захід від с. Нижня Дуванка. Площа — 30,0 га. Ділянка правого берега річки Красної з крейдовими відслоненнями і угрупованнями ендемічного крейдового рослинного комплексу.
На опуклих ділянках сформувались специфічні агломеративні угруповання — чебречники і гісопники з домішуванням бедринцю каменелюбивого і ліщиці голонасінної. На більш пологих ділянках біля подошви схилу зростають угруповання костриці валіської з домішкою ковили Залеського і волосистої, а також келерії Талієва. До складу заповідного урочища входе також невеликий масив байрачного лісу, розташованого в неглубокій балці, що відкривається в долину річки. Він складається із дубу звичайного, ясену високого, липи серцелистої. У підліску домінують клени татарський і польовий, жостір проносний, бруслина Черняєва і бузина чорна. У трав’яному покриві зростають тюльпан дібровний, проліска сибірська, на узліссях можна побачити рідкісні в Луганській області ясенець голостовпчиковий і ломиніс цільнолистий.
Загальна кількість рослин, що зростають в урочищі, — 150 видів, із них 14 занесені до Червоної книги України (гісоп крейдовий, ранник крейдовий, смілка крейдова, дворядник крейдовий, громовик донський, келерія Талієва, шоломниця крейдова, півонія тонколиста, шафран сітчастий, левкой запашний, сон лучний, ковили Залеського і волосиста, тюльпан дібровний).
(Джерело: Природно-заповідний фонд Луганської області // О.А. Арапов (заг. ред.), Т.B. Сова, О.А. Cавенко, В.Б. Фєрєнц, Н.У. Кравець, Л.Л. Зятьков, Л.О. Морозова. Довідник. — 3-е вид., доп. і перероб. — Луганськ: «Луганська правда», 2013. — 224 с.)
Результати обстеження
Обстеження проведено у 2002 році В.А. Денщиком в рамках Всеукраїнської акції “Зелена скарбниця”.
При обстеженні виявлено засмічення, випасання худоби. Охоронних знаків немає.
Під час обстеження 27.04.2011, проведеного М.Кривохижою, Є. Прекрасною, О.Василюком, встановлено наявність таких видів, занесених до Червоної книги України:
- Stipa capillata
- Adonis volgensis
- Iris pumilla
- Erysimum canescens
- Helianthemum cretaceum
- Cerasus fruticosa
- Teucrium polium
- Hedysarum grandiflorum
- Silene supina
- Thymus carcareus
- Artemisia hololeuca
- Caragana frutex
- Poligala cretacea
- Xylocopa violacea
Обстеження проведене у 2012 році О.Василюком, М.Кривохижою, І.Балашовим, В.Костюшиним та Є.Прекрасною.
Заповідне урочище становить лише незначну частину довгого крейдяного схилу вздовж р.Красної. навколишні схили також мають велику природну цінність, щонайменше – не нижчу ніж на території, включеній у заповідне урочище. Очевидною є потреба розширення об’єкта на значно більшу площу.
Охоронні знаки не виявлені.