Ландшафтний заказник місцевого значення «Краснянське водосховище»
Оголошений рішеннями Луганської обласної ради народних депутатів № 5/9 від 24 лютого 1995 р. та від 25 лютого 2011 р. № 3/42. Розташований у Краснодонському районі на південь від с. Великий Лог. Площа — 1323 га. На момент створення в 1995 році площа заказника становила 755 га. Під час здійснення робіт по виявленню та підбору цінних природних територій для подальшого заповідання, групою наукових співробітників Луганського природного заповідника у 2010 році проведено обстеження околиць ландшафтного заказника «Краснянське водосховище» та запропоновано збільшити його площу за рахунок прилеглих територій, вкритих природною рослинністю. Луганською обласною радою у 2011 році було прийнято рішення про зміну меж заказника шляхом збільшення його площі на 568 га за рахунок включення ділянок ковилово-типчакових різнотравних степів та байрачного лісу, де зростають рідкісні та зникаючі види рослин, а також формація мигдалю низького, яка занесена в Зелену книгу України.
Краснянське водосховище в оточенні мальовничої лісостепової місцевості. Водосховище збудовано в 1970 р. на річці Ведмежій (долина р. Великої Кам’янки). Площа водного дзеркала 65,0 га, уздовж берегів наявні лучні і лучно-болотні угруповання із костриці лучної, лисохвосту лучного, осок, ситників. Місцями береги оточують мальовничі виходи скельних порід.
Територія заказника навколо водосховища зайнята різнотравно-типчаково-ковиловим степом, представленим ковиловими формаціями із значною участю барвистого степового різнотрав’я. У заказнику зростають шавлія поникла, дивина фіолетова, волошка руська, гвоздика Андржиєвського, звіробій звичайний, види чебрецю та ін. На території заказника зростають популяції рослин, які занесені до Червоної книги України: ковили пухнастолистої, волосистої, пирію ковилолистого, шафрану сітчастого, тюльпану змієлистого, сону лучного, карагани скіфської.
Досить багатий і різноманітний тваринний світ заказника. Біля водосховища мешкає ондатра, у водоймі наявна багата іхтіофауна (товстолобик, білий амур, сазан, короп, окунь, голавль). Під час міграції тут зупиняється багато видів водних та навколоводних птахів. У степу звичайними є заєць сірий, лисиця, сліпак, можна зустріти перепілок, куріпок, степову гадюку та ін.
(Джерело: Природно-заповідний фонд Луганської області // О.А. Арапов (заг. ред.), Т.B. Сова, О.А. Cавенко, В.Б. Фєрєнц, Н.У. Кравець, Л.Л. Зятьков, Л.О. Морозова. Довідник. — 3-е вид., доп. і перероб. — Луганськ: «Луганська правда», 2013. — 224 с.)
За результатами аналізу ландшафтного складу ПЗФ Луганської області, проведеної Г.Коломицевим, О.Василюком та І.Балашовим у 2012 році, було встановлено співвідношення площі основних типів ландшафтів для частини заповідних територій області (О. Василюк, І. Балашов, М. Кривохижа, Г. Коломицев. Ландшафтний склад природно-заповідного фонду Луганської області // Заповідна справа в Україні. Том 18. Вип. 1-2. 2012). Для даної території виявлене наступне співвідношення:
-степи – 90%
-умовно природні ліси – 5%
-водойми – 5%