В галузі наводиться порядок

На фото Валерія Подкоритова: голова ДАЛР В. Черняков (в центрі) на круглому столі з лісової політики

На фото Валерія Подкоритова: голова ДАЛР В. Черняков (в центрі) на круглому столі з лісової політики

Стратегічний сектор потребує докорінних реформ
Голова Держлісагентсва Валерій Черняков разом практично із повним складом керівників управлінь центрального апарату відомства взяв участь у круглому столі, що відбувся у представництві Світового банку. Обговорювали питання стратегічного розвитку лісового сектору та удосконалення земельних і лісових відносин. Зокрема, піднімалася проблема відсутності національної лісової політики.

Перцю додала участь у заході екс-міністра лісового господарства (1987-1997) України Валерія Самоплавського, екс-голови Держлісгоспу (2005-2006) Віктора Червоного, представників бізнесу, науки та вічних опонентів лісівників – екологічних неурядових організацій.

Характеризуючи сьогоднішній стану справ у лісовій галузі, Валерій Черняков запевнив: «В галузі наводиться порядок, і викорінюється «покращення» наших «попєредніків», про що ми неодноразово зазначали. Що, нажаль не може бути реалізованим за короткий проміжок часу. Проте, з чим ведеться щоденна боротьба».

Те, що «попєредніки» попрацювали «ударно», засвідчили й ключові доповіді. Зокрема, експерт програми ФЛЕГ II Михайло Попков відзначив, що події останніх 11 місяців поклали початок структурним і кадровим змінам в системі влади, а також перегляду пріоритетів розвитку країни, якими на найближче п’ятиріччя стали боротьба з корупцією і проведення реформ, спрямованих на забезпечення можливості входження України в ЄС. Але у лісовому секторі реальні реформи так і не почалися. Зокрема саме через відсутність продуманої лісової політики і стратегії реформ.

На думку вченого має відбутися всебічний перегляд лісового законодавства та інституційна реформа. Детальні пропозиції українські та міжнародні фахівці неодноразово надавали попередньому керівництву лісового відомства (воно не раз міняло склад, структуру та назву), однак належної оцінки та реагування — не було. Наразі експерти ФЛЕГ готують осучаснений та доопрацьований варіант своїх пропозицій і сподіваються, що реформи, які зараз починаються в країні, таки «підуть» й у лісовому секторі. Цьому має сприяти і публічне обговорення.

Також для збереження лісів та отримання від них повноцінної та всебічної віддачі варто зосередитись на розвитку системи управління державними лісами; збереженні біорізноманіття; створенні конкурентоспроможної деревообробки; удосконаленні системи доступу до лісових ресурсів (особливо для місцевого населення та малого бізнесу – щоб, скажімо, не доводилося красти ліс для завантаження приватних пилорам, натомість – мати можливість вільно купити його за прийнятною ціною) тощо.

По кожному пріоритетному напрямку в ході обговорення на круглому столі була дана оцінка стану справ, проаналізовано проблеми, які потребують вирішення. А також — висловлені конкретні пропозиції. Зокрема пропонувалося дієво розділити управлінські, господарські та контролюючі функції керівних органів; створити національний холдинг або його аналог за прикладом Польщі або Литви тощо. Але при цьому – не втратити наявних переваг і здобутків, зокрема – державну форму власності на ліси.

Організатори заходу запрошують висловити своє бачення напрямку лісових реформ усіх зацікавлених.

Леонід ОЛЬШЕВСЬКИЙ,
для «Урядового кур’єру»

30 жовтня 2014

На фото Валерія Подкоритова: голова ДАЛР В. Черняков (в центрі) на круглому столі з лісової політики

Написати коментар