Наламали дров на три чверті мільярда

Цими днями голова Державного агентства лісових ресурсів (ДАЛР) України Віктор Сивець підбив підсумки 2011 року. За його словами, в Україні торік посадили 48 тис. га нових лісів, збудували 455 км лісових доріг, а обсяг реалізації деревини зріс на 27% – до 4 млрд 925 грн! І ще багато чого – про успіхи…

І – нічичирк про результати перевірки діяльності ДАЛР за 2009–2010 роки та перші дев’ять місяців 2011-го, проведеної Державною фінансовою інспекцією України (ДФІУ – колишнє КРУ). Тієї перевірки, за результатами якої Сивця та його команду пропонується гнати втришиї. Культурно у звіті ДФІУ це сформульовано так: «розглянути питання щодо відповідності обійманим посадам керівництва Держлісагентства».
Що ж «накопали» ревізори? Про це – у звіті ДФІУ, який ми отримали у цій інспекції за запитом на отримання публічної інформації, та наших коментарях.

Отже, попрацювали фінконтролери ударно, завітавши у три чверті підприємств та установ Держлісагентства. З цих перевірених 300 підрозділів порушення виявлено у 293-х, загалом на майже на три чверті (742,9) млн грн. Виявлено: недоотримання фінансових ресурсів – на 175,2 мільйона гривень; оборудок, проведених з порушенням законодавства – майже на 94 млн; порушень, що не призвели до втрат фінансових і матеріальних ресурсів – на 473,8 млн.

Як землю дерибанили
Системним явищем стало вилучення органами державної влади (тобто чиновниками інших відомств. А що тоді таке Держлісагентство – безпородна лавочка?) великих земельних масивів та ділянок держлісфонду з порушенням Земельного та Лісового кодексів України. Ревізори нарахували 740,5 га фактично вкрадених у лісівників (і держави) земель. Їх вартість оцінюють майже у 70 млн гривень. «Селянська правда від Івана Бокого» неодноразово писала про такі «фокуси» із землями Данилівського дослідного держлісгоспу, що на Харківщині. «Данилівський» чомусь не згадується у наданому нам звіті (туди ревізори чи не доїхали, чи нічого там не помітили?). Натомість у доповіді є інші приклади.

Приміром, внаслідок безпідставного відчуження земельних ділянок лісового фонду, які перебували у користуванні ДП (державного підприємства) «Севастопольське дослідне лісомисливське господарство», цьому підприємству завдано збитків на загальну суму 33,3 млн гривень.

Аналогічні порушення виявлено у ДП «Новомосковське лісове господарство» (Дніпропетровська область) і Ялтинському гірсько-лісовому заповіднику (АР Крим), де встановлено безпідставне вилучення земель лісового фонду на загальну суму 54,5 млн гривень.
Малоріченська сільська рада (АР Крим) без погодження з відповідними органами своїм рішенням передала в оренду на 49 років двом обслуговуючим кооперативам 12,3 га земель лісового фонду ДП «Алуштинське ЛГ», чим завдала збитків державі на суму 14 млн гривень. (От у нас порядки в державі: хоче сільрада віддати чужі землі – бере й віддає. Навіть якщо прокуратура протест заявить, сільрада його відхилить і – привіт!)

Також безпідставно вилучено під час проведення лісовпорядкування землі лісового фонду площею 223,4 га у ДП «Коростенське лісомисливське господарство» (Житомирська область) та завдано йому збитків на загальну суму 7,1 млн гривень.

Працюючи у «земельному» напрямку, контролери виявили відпрацьовану схему вилучення земель лісового фонду, які згодом може бути приватизовано. Наприклад, ДП «Київське лісове господарство» укладало угоди «щодо взаємної охорони та благоустрою лісових ділянок» на своїй території. «Наукладали» аж щодо 193 га, терміном від 15 до 49 років.

Сенс угод приблизно такий: добрі дяді та тьоті зголошуються за власні кошти допомагати ДП «Київське лісове господарство» провести на лісовій ділянці благоустрій; охороняти її від самовільних рубок, пожеж, засмічення тощо. А також – ось воно, головне – встановити тимчасову огорожу й малі архітектурні форми. Перевірка такої «благодійності» засвідчила, що паркани таки встановлено, пересічних громадян за них не пускають, запроваджено спеціальний режим в’їзду для автотранспорту. А на території побудовано «хатинки» – капітальні, а не якісь там «тимчасові».

Аналогічні випадки виявлено у Закарпатській, Запорізькій, Івано-Франківській, Луганській, Сумській, Хмельницькій, Харківській, Черкаській та Чернігівській областях!!!

І що? Як відреагувало керівництво ДАЛРу? А схоже, ніяк. Ні тобі заяв з цього приводу, ні прес-конференцій. Користуйтеся, олігархи й олігаршенята, народним лісом фактично «на шару», дай вам Боже здоров’я!

Ні степу, ні лісу
Пам’ятаєте ті 48 тис га нових лісів, якими так вихвалявся пан Сивець? Виявляється, що наша лісова агенція садила ліси не завжди там, де треба! 21,5 млн грн бюджетних та державних коштів використано на заліснення земельних ділянок, які не включено до матеріалів лісовпорядкування та на які у держлісгоспів немає правовстановлюючих документів. Тобто – заліснили чужі землі. А хто за ними доглядатиме? І чи виростуть такі ліси взагалі? Навряд. За словами заступника голови Національного екологічного центру України Олексія Василюка, часто за державні кошти заліснюють ділянки унікального степу. Тим самим степ нищиться, ліс – не росте, бо це не його кліматична зона, а кошти – тю-тю, щезли. Для держави. Бо ті, хто був «при ділі» – постачав садивний матеріал, пальне, інструменти тощо, хто садив за угодами з лісгоспами – свого не впустили.
Таких порушень на суму 4,6 млн грн виявлено у Хмельницькій області, на 2,6 млн грн – у АР Крим. А ще у Вінницькій, Волинській, Кіровоградській, Миколаївській та Чернігівській областях на загальну суму 10,3 млн гривень.

Дуби – за копійки
Ревізори з’ясували, що реалізація підприємствами Держлісагентства лісопродукції за ціною, нижчою за собівартість та ринкові ціни, невиконання вимог нормативних документів щодо продажу необробленої лісопродукції на аукціонах призвели до втрати доходів на суму 6,9 млн гривень.

Дивно. Адже пан Сивець на кожній прес-конференції розповідає, що вся деревина реалізується через аукціони і саме завдяки цій мудрій політиці вдалося отримати більше грошей, відповідно збільшивши відрахування у бюджет.

Доречно згадати, що торік улітку у пресі з’явилися статті про те, що нібито керівники держлісгоспів отримують з Києва телефоном вказівки продавати кращу деревину за заниженими цінами офшорним фірмам. Причому всі три сотні лісгоспів продають ліс одним і тим самим закордонним панам. Тоді прес-служба ДАЛРу ці звинувачення гнівно спростувала. Затаврувала ці статті як замовні. Але минуло кілька місяців, і ДФІУ підтвердила: справді, підприємства Держлісагентства таки продавали деревину на експорт за заниженими цінами.
Приміром, ДП «Кремінське лісомисливське господарство» (Луганська область) уклало угоду з LIGO на поставку заготовок пиляних для європіддонів за ціною 100 євро за 1 куб. м. Але потім чомусь ціну було необґрунтовано зменшено і замість 100 за неї платили від 60 до 78 євро. ДП «Цуманське лісове господарство» (Волинська область) у 2009–2011 роках продавало заготовки для європіддонів фірмам Eloderio Ltd (офшорна, зареєстрована на Кіпрі) та LIGO за цінами, які на 9–30 % нижчі, ніж ціни для інших експортерів.

Реалізацію лісопродукції за заниженими цінами виявлено також у держлісгоспах Львівської, Київської, Сумської, Чернігівської та інших областей. Усі ці конкретні випадки коштували держліспідприємствам понад 1,3 млн гривень втраченого доходу. Але все це… дрібниці!
Бо набагато цікавіші результати дав узагальнений аналіз ринку збуту дуба на експорт. Виявилося, що лісогосподарські підприємства ДАЛРу за дев’ять місяців 2011 року продали 154,7 тис. куб. м дуба фірмам Eloderio Ltd та LIGO, що становить 24 % від загальної кількості реалізованої лісопродукції, за середньою ціною 320 євро за одиницю. Тоді як середньосвітова ціна на аналогічну продукцію коливалася від 500 до 600 євро за 1 куб. м, що дало змогу отримати згаданим офшорним фірмам додаткового прибутку на суму близько 400–470 млн гривень!!!

У відповідь на запитаня нашого колеги з «Дзеркала тижня» щодо результатів перевірки КРУ, пан Сивець сказав, що очолює ДАЛР лише з січня 2011-го, тому, мовляв, за всі огріхи у лісовому відомстві за попередні 2009–2010 роки відповідати не збирається. А колега наш чи то не дочитав звіту ДФІУ до кінця, чи просто не хотів пану Сивцю завдавати зайвих клопотів (недопрацював, м’яко кажучи) – і ні про «Елодеріо», ні про дуби розпитувати не став. А варто було б.

«Прилипали»
Відповідно до п. 8 «Стандарту адміністративної послуги з видачі сертифіката про походження лісоматеріалів та виготовлених із них пиломатеріалів для здійснення експортних операцій», затвердженого наказом Держкомлісгоспу від 07.09.2009 № 230, адміністративну послугу з видачі сертифіката надають обласні управління лісового господарства на безоплатній основі.

Хто сказав – безоплатно? Ні, це неправильно. І з приходом пана Сивця при ДАЛР створюється ДП «Український лісогосподарський центр консалтингу та логістики» – «Укрлісконсалтинг». Цей «консалтинг» послуги з електронного оформлення, перевірки та інформаційного супроводу документів для отримання сертифіката про походження лісоматеріалів надавав не за «так», а – за гроші. Тільки за січень–серпень 2011 року «консалтинг» заробив на рівному місці 8,6 млн грн (зокрема, державні підприємства сплатили близько 4,1 млн грн). Ці кошти, як встановило ФГІУ, ДП «Укрлісконсалтинг» використовувало на власні господарські потреби.

Нажилася на державних лісопідприємствах і така собі фірма «О.П.С.». Авжеж, ніхто нікому не телефонував і не радив наполегливо закупитися саме у цій конторі. Просто всім лісовим керівникам одночасно наснилося звернутися саме туди. Звернулися. Закупили – портрети Президента України Віктора Януковича, державну символіку. Причому за цінами, які суттєво відрізняються від цін на аналогічну продукцію в регіоні. Підприємствам завдано збитків на суму 3,3 млн гривень. Коли ще до перевірки фінінспекції про ці оборудки написали наші колеги, прем’єр-міністр пафосно заявив: не може бути!

Може! До того ж, зважаючи, що такої продукції закуплено понад 18000 примірників, більша її частина наразі лежить на складах та не використовується. До сфери управління Держлісагентства належить близько 400 підприємств, установ і організацій. Отже, одне господарство мало порозвішувати в себе 45 примірників поліграфічної продукції. Як казав один лісничий: стіни в усіх кабінетах лісництва я вже портретами гаранта завісив; тепер що – у туалеті його розмістити?
Портрети – це, як-то кажуть, апофеоз. Загалом же через систематичне недотримання керівниками норм чинного законодавства під час здійснення закупівель товарів, робіт і послуг без проведення тендерних процедур придбано товарно-матеріальних цінностей майже на 440 млн гривень.

Пропозиції є, виконання – немає
За результатами ревізій Держфінінспекція внесла низку пропозицій. Першою йде вже згадана пропозиція щодо оновлення керівництва: «відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 29.11.2006 №1673 «Про стан фінансово-бюджетної дисципліни, заходи щодо посилення боротьби з корупцією та контролю за використанням державного майна і фінансових ресурсів» розглянути питання щодо відповідності обійманим посадам керівництва Держлісагентства».
Далі – зобов’язати Державне агентство лісових ресурсів України спільно з Державним агентством земельних ресурсів України провести інвентаризацію земель лісового фонду станом на 01.01.2012 й одночасно перевірити, чи використовуються вони за цільовим призначенням. Заодно й провести суцільну інвентаризацію земель лісового фонду та пришвидшити оформлення землевпорядної документації з видачею держлісгоспам державних актів на право постійного користування земельними ділянками.

Ще ревізори пропонують розробити нормативно-правовий акт щодо забезпечення єдиних методологічних засад ведення обліку лісопродукції і розглянути доцільність існування ДП «Укрлісконсалтинг», яке дублює функції обласних управлінь лісового господарства та підприємств лісової галузі тощо.

Пропозиції-то є, а ось про їх виконання від влади щось нічого не чути. Її влаштовує така ситуація? Тоді навіщо нам така влада?

Сергій Канахів, Леонід Ольшевський

«Селянська правда» №24, 24 лютого 2012

1 коментар

  1. Гомольшанські ліси і ми – у програші. Що робити далі? « Блог Олега Листопада:

    […] Януковича" тощо) та більш пізніх статей у ЗМІ, вже за результатами перевінки КРУ, не похитнув позицій керівництва […]

Написати коментар