Чий-чий у лісі паркан?

Можливо, скоро таки будемо знати, чий.

Згідно повідомлення прес-служби програми ENPI-FLEG, вимогу про публікацію в інеті списків договорів про передачу лісу у тимчасове користування, включено до Національного плану дій-2012. Див. детальніше:

 Пропозиції фахівців програми ENPI-FLEG враховано у Національному плані дій на 2012 рік щодо впровадження Програми економічних реформ на 2010-2014 роки «Заможне суспільство, конкурентоспроможна економіка, ефективна держава»

Днями Президент України підписав Указ № 187/2012 «Про Національний план дій (НПД) на 2012 рік щодо впровадження Програми економічних реформ на 2010-2014 роки «Заможне суспільство, конкурентоспроможна економіка, ефективна держава», який включає також блок, що стосується лісового господарства. (повний текст Указу – тут: president.gov.ua, 12.03.2012)

НПД є документом високого рівня, його підготовка та виконання знаходяться під особистим контролем Президента України. Виконання НПД є обов’язковим для усіх державних органів виконавчої влади. У Плані деталізуються завдання, поставлені у президентській п’ятирічній програмі*.

У розділ НПД №190 – “Удосконалення нормативного регулювання сталого ведення лісового господарства” включено наступні пункти:

190.1. Видання Кабінетом Міністрів України акта про затвердження санітарних правил у лісах України з метою посилення захисних, санітарно-гігієнічних, оздоровчих функцій лісу;

190.2. Видання Кабінетом Міністрів України акта про затвердження правил використання корисних властивостей лісів з метою вдосконалення нормативного регулювання питань використання лісів для рекреаційних потреб, а також інших цілей, не пов’язаних із використанням деревини;

190.3. Визначення єдиного порядку укладання договорів тимчасового довгострокового користування лісами;

190.4. Створення реєстру договорів тимчасового довгострокового користування лісами та забезпечення розміщення його інформації на офіційному веб-сайті Державного агентства лісових ресурсів України;

190.5. Затвердження методики проведення грошової оцінки лісів.

Підпункти 2,3, та 4 так або інакше стосуються так званого довгострокового тимчасового користування лісами (ДТКЛ). Цей правовий інститут введено Лісовим кодексом, ухваленим у 2006 році.

Практика застосування ДТКЛ засвідчила недосконалість цієї норми і викликала низку соціальних конфліктів в різних регіонах України.

Програма ENPІ-FLEG провела аналіз застосування даної форми лісокористування і після широкого обговорення з громадськістю запропонувала низку заходів для усунення недоліків (див. http://www.fleg.org.ua/index.php?id=6&tx_ttnews[tt_news]=80  та http://fleg.org.ua/index.php?id=6&no_cache=1&tx_ttnews[tt_news]=122&cHash=bcbcf8f6f05dbac84c6ebec30debdcc4   ).

Відповідні пропозиції було свого часу направлено до Державної агенції лісових ресурсів, а під час підготовки вищезгаданого Національного плану дій – до робочої групи з підготовки НПД. Як бачимо, значну частину пропозицій програми ENPІ-FLEG включено до Плану.

Наразі досягнуто домовленості з Держлісагенством про участь консультантів програми ENPІ-FLEG у підготовці проектів нормативних документів, які планується затвердити у рамках виконання президентського Указу.

Також фахівцями програми ENPІ-FLEG було запропоновано включити до Плану ще ряд пунктів, зокрема щодо формування національної лісової політики, підготовки та прийняття Закону про законність походження деревини; підготовки та внесення на розгляд КМУ «Правил збереження біорізноманіття при веденні лісового господарства» і «Правил торгівлі необробленою деревиною лісогосподарськими підприємствами» тощо.
Хоча роботу по цих напрямках не було включено до Плану дій, Програмою підготовлено ряд пропозицій, які фахівці Програми будуть обговорювати з усіма зацікавленими сторонами.

 

*Ось що писав сайт Президента України 13 січня 2012 року:
«Наступного тижня Президент України Віктор Янукович має намір затвердити Національний план на 2012 рік із впровадження Програми економічних реформ на 2010-2014 роки. Про це він повідомив на зустрічі з кандидатами на посади голів районних державних адміністрацій.
«Я наступного тижня вже підпишу План реформ на 2012 рік», – сказав Глава держави. Він підкреслив, що всі реформи, про які йдеться у документі, спрямовані на покращення ситуації у країні в тій чи іншій сфері життєдіяльності. Президент висловив упевненість, що ефективне реформування країни є вірним шляхом до покращення якості життя громадян.

«Це наше майбутнє. Це модернізація країни, яку ми не зупинимо», – сказав Глава держави. Він додав, що реформи насамперед мають впроваджуватися в сферах охорони здоров’я, освіти, регуляторній політиці».

1 коментар

  1. tatius:

    Цілком підтримую. Це потрібно було зробити ще у 2006 році. Дуже важко працювати на місцях, коли є норма, яка дозволяє використовувати лісові ділянки, але відсутні єдині для всіх правила. Податковим кодексом віднесено до компетенції обласних рад встановлення нормативів (розміру збору) за користування лісовими ділянками. Разом з тим, за відсутності єдиної методики такого розрахунку, кожне з обласних управлінь лісового господарства (бо в кінцевому рахунку саме їм доручать готувати проект рішення ОР), буде займатися художньою самодіяльністю і вигадувати показники для оцінки лісової ділянки.
    Але ці ініціативи не вирішать ще одного питання. В результаті приватизації або банкрутства державних підприємств такі об’єкти як бази відпочинку, піонерські табори тощо, передані у приватну власність і на сьогодні по декілька разів перепродані. Лісові землі, на яких вони розташовані, залишаються в постійному користуванні лісгоспів. В результаті, фактично користуючись землями, такі власники не платіть земельний податок і не поспішають з виготовлення правовстановлюючих документів. Це питання теж потрібно вирішувати. Адже за рахунок коштів, що надходять в порядку відшкодування втрат і збитків лісогосподарського виробництва можна фінансувати першочергові місцеві проекти.

Написати коментар