Загальнозоологічний заказник місцевого значення «Річка Любка»
Оголошений рішенням Київради від 24.10.02р. №96/256. Місце розташування: Святошинський район. Землекористувачем є Святошинське ЛПГ. Площа – 163 га.
Річка Любка є правою притокою ріки Ірпінь і гідрологічно обумовила характер формування біоценозів у т.ч. лісів, луків в районі заліснених площ нинішнього Святошина. Свій початок річка Любка бере в районі теперішнього селища Коцюбинське і впадає в Ірпінь за 45 км вище гирла. Довжина річки Любка – 5 км, ширина русла – 2 м. У посушливі періоди трапляється пересихання річки. Заплава річки заболочена частково зайнята сіножатями.
Разом з тим, бездорожна, малолюдна і антропогенно не навантажена зона заплави р. Любка обумовила збереження місцевого тваринного світу з багатим, своєрідним та характерним для цих місць наявним набором видів, який репрезентує не тільки ліси заплави і надзаплавної тераси, а й є типовим для південного Полісся.
Наявність старих та перестійних лісів надає особливої цінності обраній під заказник ділянці. Це обумовило збереження тут цілого комплексу безхребетних тварин, зокрема рідкісних дереворуйнуючих видів.
У батрахогерпетофауні слід відзначити наявність живородячої ящірки, ламкої веретільниці, гадюки звичайної, а також видів, як жаба трав’яна, ропуха сіра, населення яких відзначається великою щільністю.
Орнітофауна представлена великою кількістю видів горобцеподібних, а саме, щеврик лісовий, до шести видів синиць, строката та мала мухоловки, дрізд-омелюх. До того ж, тут мешкають лісовий жайворонок, корольок, синьошийка, жовна, середній дятел, білоспинний дятел, іноді – зелений дятел.
Найбільш цікавим надбанням заплави річки Любка слід вважати багаторічне помешкання декількох сімей бобрів. Крім звичайних для даної місцевості лося, козулі, лисиці, зайця, ймовірне також мешкання тут лісової куниці, багатьох видів рукокрилих.
(Джерело: Подобайло А., Кучеренко М., Борейко В. Наукове обґрунтування до створення загально зоологічного заказника місцевого значення «Річка Любка».)