Ботанічна пам’ятка природи загальнодержавного значення «Романівське болото»

Район:

Оголошена Постановою Р.М. УРСР від 26.03.79р. №143. Місце розташування: Святошинський район. Землекористувачем є Святошинське ЛПГ. Площа – 30 га.

Романівське болото є одним з небагатьох збережених в природному стані евтрофних боліт на півдні Українського Полісся. Воно розміщене в заплаві невеликого ручая Любка, правої притоки р. Ірпінь, яка впадає в р. Дніпро. З боку с. Романівка болото межує із дубово-сосновим лісом з багатим флористичним складом та з заплавою р. Ірпінь. Рослинний покрив заповідної частини болота досить різноманітний. В цілому на болоті переважають осокові угруповання, в найбільш знижених місцях розміщуються фрагменти очеретяних угруповань. Значна частина болота заліснена, вздовж ручая та з протилежного боку розміщаються вузькі смуги вільшняків, ближче до центральної частини болота зустрічаються заліснені ділянки з домінуванням берези пухнастої. Особливу наукову цінність мають угруповання з домінуванням бореального виду – берези низької, яка знаходиться тут на крайній південній межі свого поширення.

У центральній підвищеній частині, яка вступає в мезотрофну стадію, в трав’янистому покриві домінує осока зближена. Моховий покрив утворений переважно сфагновими мохами з домішкою гіпнових (зелених) мохів. Серед сфагнових мохів тут відмічений гляціальний релікт – гелодій Бландова. Серед болотного різнотрав’я тут зростають вовче тіло болотне, калюжниця болотна. Поодиноко відмічені журавлина болотна, осока дводомна, теліптеріс болотний. Тут зростають представники родини орхідних, пальчатокорінники травневий, а також цінна лікарська рослина – синюха голуба.

Серед лісових угруповань типовими за складом рослинного покриву є вільшняки. Деревостан цих ценозів утворює вільха чорна з домішкою берези повислої та дуба звичайного. В добре вияленому підліску переважає черемха з домішкою крушини ламкої. В трав’яному покриві домінує кропива жабрійолиста, місцями із співдомінуванням просянки розлогої.

Невеликі площі займають на болоті лісові угруповання з переважанням в деревостані берези пухнастої. В трав’яному покриві цих ценозів переважає очерет, місцями із співдомінуванням гадючника в’язолистого.

Романівське болото має торфовий поклад, глибина якого досягає 3,75 м. Поклад належить до евтрофного типу та лісо-драговинного виду будови. Поклад побудований (знизу догори) вільхово-очеретяним, очеретяним на осоко-очеретям торфом.

(Джерело: Андрієнко Т.Л. Наукова характеристика ботанічного заказника загальнодержавного значення «Романівське болото».)

Оноволено:

Новини Київщини

FeedWind

Новини України

FeedWind