Ботанічна пам’ятка природи місцевого значення “Дуб черешчатий” (5)

Район:

Створена за Рішенням облвиконкому від 19.08.83 р. № 441/16. Розташована у м. Херсон (вул. Полтавська, 89), знаходиться у землекористуванні Херсонського ліцею Херсонської обласної ради. Вік дерева – більше 200 років.

Ідея створення у передмісті Херсона великої плантації дерев датується 1782 роком і належить Новоросійському генерал-губернатору князю Г.О.Потьомкіну. 1 квітня 1783 року з англійським садівничим Моффетом було укладено контракт на розбудову у Херсоні саду і розведення лісових плантацій в передмісті. Лісова плантація була закладена на річці Верьовчиній у місці впадіння в неї балки Казенної, де було висаджено 10 000 дерев. Місто Херсон в той час потребувало зелених насаджень, а оскільки в ньому не було в парків і бульварів, дуже скоро сад на Казенній балці став улюбленим місцем народних гулянь. План 1784 року показує 12 зелених кварталів саду, що розділені двома продольними і трьома поперечними алеями.

В 1787 році Катерина II проводила у Казенному саду вільний час, і для неї було споруджено спеціальний будинок. „Царскою рукою своею посадила она несколько дерев, что и служило тогда побуждением для граждан насадить там сад…” [25]. Є ймовірність, що у посадці даної пам’ятки природи „Віковий дуб” безпосередньо брала участь Катерина II.
В саду любив гуляти Суворов, коли в 1793 – 1794 роках жив у Херсоні. Із занепадом Херсона в кінці XVIII – початку XIX століть цей сад був закинутий. В 1812 році херсонський губернатор Г. Н. Рахманов розпорядився про благоустрій місцевості біля Казенного саду. З цього часу плодові дерева Казенного саду, що отримав назву Міського, почали давати прибуток. Коли у 1874 році територія Казенного саду була передана сільськогосподарському училищу, у саду було наведено лад, а скоро поруч із ним виник і невеликий ботанічний сад. В 1880 році на базі сільськогосподарського училища, в Казенному саду було створено метеорологічну станцію. Прибережна частина Казенного саду часто під час паводків була затоплена водою, однак більш серйозно він постраждав у роки революції 1917 року і громадянської війни. Так, 25 січня 1918 року газета „Родной край” повідомила, що „в Казенном саду уничтожены все вербовые деревья. Жители производят самовольную порубку фруктовых деревьев”. Сад частково зберігся у наші дні (вул. Полтавська, 89). Його територія була розділена між школою-інтернатом № 2 та дитячо-юнацькою спортивною школою.

(Н.В.Казідуб «Сучасний стан пам’яток природи міста Херсона», 2007 р.)

Результати обстеження



Пам’ятка природи огороджена бетонним бордюром, територія за огорожею заасфальтована. На відстані 1,5 метра проораний грунт, територія очищена від бур’янів. Нижня гілка зламана, є сухе гілля, полущена кора. Поруч з дубом немає таблички, раніше біля дуба була колонка у вигляді лева, яка зараз відсутня.

(Обстеження проведено Н.В.Казідуб в рамках виконання роботи «Сучасний стан пам’яток природи міста Херсона»; 2007 р.)

Фото



Оноволено:

Новини Київщини

FeedWind

Новини України

FeedWind