В попередніх номерах ДМ ми розповідали про заходи, що проводились цієї весни в рамках всеукраїнської кампанії «Первоцвіт-2009» в Кам’янці-Подільському. Так би мовити, завершальним акордом цього року стало проведення еколого-освітньої акції «Не рви первоцвіти! Розчаруй браконьєрів!».

Організаторами заходу виступили громадські екологічні організації міста: ДОП «Зелені Товтри»  (дружина охорони природи Кам’янець-Подільського національного університету ім. Івана Огієнка), «Товариство Подільських природодослідників і природолюбів» та НПП «Подільські Товтри».

В ході акції групою молоді було розповсюджено більше 600 листівок інформативного характеру, а також розклеєно чимало плакатів, на яких вказувались назви червонокнижних рослин та суми штрафів, які доведеться сплатити браконьєрам. Крім того, на учасниках акції поверх одягу були одягнуті транспаранти з інформацією приблизно того ж значення. Вони підходили до правопорушників, розповідали про шкоду, заподіяну природі, звертались з пересторогами до бажаючих придбати підсніжники, шафран, ведмежу цибулю та інші види червонокнижних рослин.

Розповідає безпосередній організатор та учасник акції, студент природничого факультету КПНУ ім. Івана Огієнка Сергій Чернецький:

–   Спочатку продавці нас лякались: ховали обличчя від об’єктивів фотоапаратів, збирали сумки, повні первоцвітів, і тікали з місця подій. За декілька хвилин вони зрозуміли, що ми можемо протистояти їм лише словом, і вже відкрито продовжували злочинну торгівлю. На жаль, сьогодні ми є свідками майже повної бездіяльності органів міської влади, прямим обов’язком яких є регулювання питання незаконної торгівлі первоцвітами. А у нас, громадських організацій, на сьогодні не має законних механізмів для вилучення первоцвітів, складання протоколів та притягнення до відповідальності правопорушників. Але навіть освітні, інформаційні заходи мають велику користь. Порівняно з минулим роком кількість розповсюджувачів червонокнижних рослин різко скоротилась.

У Всеукраїнській акції «Первоцвіт-2009», розмах якої є досить масштабним цього року в Кам’янці-Подільському, активну участь взяли як студенти, так і школярі міста. Виставку художніх робіт «Збережемо первоцвіти!» вже сьогодні можна відвідати в центральному корпусі КПНУ ім. Івана Огієнка. Як зазначають організатори акції, діти сьогодні  найбільш свідомо реагують на по-справжньому серйозні проблеми знищення рідкісних видів рослин. Таке, на жаль, рідко спостерігається зі сторони дорослих громадян. На жаль!

Євгенія Жидачевська