Цей Інтернет-ресурс називається "Друзі лісу". І цим усе сказано: тут друкуються матеріали для тих і про тих, хто любить і зберігає ліси України та усього світу. Пиши! Шли фото! Коментуй! Пропонуй ідеї! Читай! Будь Другом!
Для контактів: druzi-lisu(вухо)ukr.net

Свято білок, сонь та кажанів

q85Екологи домоглися знакових змін у Санітарних правилах у лісах України або Рубати по-новому!

«З такими лісниками природоохоронці точно будуть дружити, а не ворогувати», — заявили екоактивісти після ознайомлення з роботою Тетерівського лісгоспу на Київщині зі створення охоронних зон навколо гнізд рідкісних птахів. У цій держустанові до живої природи ставляться з повагою давно, а от іншим лісопідприємствам доведеться гуманізувати свою роботу, якщо не з доброї волі, то з примусу.

Понад половину усієї деревини в нашій країні добувають під час так званих санітарних рубок. Санітарних — у сенсі покликаних поліпшити здоров’я зелених легень країни. Але чи справді лісу після таких рубок стає краще? Принаймні, якщо їх проводити за правилами, затвердженими ще 20 років тому. Лісівники вважають — так, екологи — ні.

Кабінет Міністрів спробував помирити опонентів й ухвалив нещодавно нову редакцію Санітарних правил у лісах України. … читати далі »

Михайло ПОПКОВ: «Лісові реформи знову доведеться готувати майже з нуля»

Чому уряд днями відправив у відставку голову Держлісагентства і чи було це неминуче? У якому стані нині наше лісове господарства? З чого доведеться починати новому керівнику відомства? Про це розмова з одним із кращих аналітиків профільного сектору.

— Михайле Юрійовичу, наскільки виявилися ефективними реформи лісової галузі за останні роки?

Popkov— До реформи можна зарахувати тільки спробу ліквідації лісгоспів і створення на їхній основі єдиної державної лісової компанії. Нині, через півроку після схвалення цієї ідеї колегією Мінагрополітики, можна стверджувати, що анонсована реформа далі стадії презентації ідеї не просунулася. Ні концепції реформування, ні дорожньої карти реформ, ні будь-яких документів і розрахунків, які обґрунтовують суть реформи, ніхто не бачив. Мабуть, їх просто не існує.

Попередній уряд за період після Майдану двічі змінив керівництво галузі, не призначивши жодного фахівця, який має профільну освіту, знає галузь і здатний підготувати і провести справжні перетворення. Як наслідок, вся енергія пішла у свисток: час для підготовки реформ змарновано, довіру до ідеї реформування підірвано, роками налагоджена система ведення лісового господарства в державних лісах розбалансована.

Уже відставлений керівник Держлісагентства, мабуть, щиро вірив у свої реформаторські здібності й розраховував провести реформу і перейти на самофінансування галузі до кінця 2015 року. Через це його команда не приділяла належної уваги участі в бюджетному процесі. Тож галузь залишилася без бюджетної підтримки. Працівники лісової охорони півдня і сходу та спеціалізованих підприємств від січня не отримують належної зарплати і масово звільняються. Значна їх частина перебуває у вимушених неоплачуваних відпустках. Катастрофічно погіршились економічні показники цих підприємств, які за чотири місяці практично доведені до банкрутства. … читати далі »

Проект нових Сан правил у лісах України, підготовлений робочою групою 20 травня 2016

Фото0539Створена за дорученням Кабінету Міністрів міжвідомча робоча група напрацювала зміни, які дозволять зменшити шкоду для живої природи, яку наносила нині існуюча система санітарних рубок. Наразі як фахівці лісового господарства, так і природоохоронна громадськість сподіваються на оперативне ухвалення цих змін урядом.

До складу групи увійшли представники Мінприроди, Держлісагентства, Держекоінспекції та інших урядових відомств та установ а також наукових та громадських екологічних організацій.

Нагадаємо, що дана Робоча група створена відповідно до протоколу наради у Кабінеті Міністрів України від 12 травня 2016 року і підписаного віце-прем’єром України В. Кістіоном.

Ось сам текст:

Станом на 20.05.2016

Санітарні правила в лісах України

 

  1. Ці Правила визначають сукупність норм здійснення санітарно-оздоровчих заходів та санітарних вимог, які встановлюються з метою охорони та захисту лісів при веденні лісового господарства, використанні лісових ресурсів та здійснення робіт, не пов’язаних з веденням лісового господарства, підприємствами, установами, організаціями та громадянами.

… читати далі »

Полезахисні лісосмуги треба захистити законом і віддати в добрі руки

pylova buriaНарешті з’явилися конкретні пропозиції щодо порятунку лісосмуг. До речі, можна порівняти ситуацію з 2011 роком — ось моя тодішня стаття «Рятуйте лісосмуги»  або на Лісоводі — з цікавими коментарями

Пилова буря прийде завтра

Здається, що пилюка скрізь: вона лізе крізь віконні щілини, миттєво бруднить комірець свіжої сорочки, бридко скрипить на зубах і плівкою осідає на поверхні щойно налитої у склянку води. Сонце тьмяно світить наче крізь роками не прані сірі тюлеві фіранки. Усі розмови — про дощ, і навіть найзатятіші атеїсти тихенько згадують святого Іллю.

Це спогади мого далекого дитинства, що минуло в запорізьких степах, а точніше, посеред того, на що вони перетворилися після тотального розорювання. Пилові бурі були і є розплатою за те нищення степу, за жадібність, за нехтування законами природи.

Вітрова ерозія в Україні щорічно поширюється  на шість мільйонів гектарів, а в роки з пиловими бурями — на значно більші площі. … читати далі »

Обережно — мисливці. Небезпечні пропозиції для реформаторів

  • Фото0465У рамках створення «сільської» Стратегії до 2020 року, мисливці дали і свої пропозиції. Там є й «шкідливі види», і «ппропагування мисливства як народної традиції». СЬогодні на кр столі це обговорювалося. Ось мої пропозиції. Але і сам документ — прочитайте. Він має сейрозні шанси стати основою для ухвалення рішено.
  • Олег Листопад, тези  виступу на кр столі «Лісове та мисл г-во України. Стратегія 2015-2020», 26.05.2015

    І. Лісове г-во.

    — Цитату «З точки зору соціальних та екологічних вимог потенціал лісового сектору використовується на досить належному рівні». з тексту базових матеріалів Робочої групи № 8.3ЛІСОВЕ ГОСПОДАРСТВО ТА БІОЕНЕРГЕТИКА, яка працює у складі групи … читати далі »

Стратегія реформ лісової галузі. Ваша думка?

Фото0550МінАПК почало публічні консультації щодо розвитку сільських територій, у т.ч. — лісового сектору. Нижченаведений документ базується на напрацюваннях переважно вітчизняних експертів, зокрема — програми ФЛЕГ (див. посилання). Ваші коментарі будуть уважно розглянуті експертами, які готували документ.

Хто хоче коментувати прямо на сайті МінАПК — заходьте сюди http://minagro.gov.ua/node/16019

Робоча група № 8.3

ЛІСОВЕ ГОСПОДАРСТВО ТА БІОЕНЕРГЕТИКА (біоенергетику далі скорочено для кращого бачення лісових тем — О.Л.)

Конкретна ціль: «Провадити екологічно сталу політику у лісовому господарстві, яка у поєднанні із сільським господарством сприятиме більш ефективному і сталому управлінню ресурсами».

1. Інвентаризація і синтез усіх корисних документів і довідкової інформації

1.1. Загальна оцінка, стан справ

Предметом аналізу робочої групи є аспекти розвитку агропромислового комплексу України, пов’язані з лісовим господарством. Ці аспекти відображені в національних документах програмного і стратегічного плану розвитку галузей економіки та природоохоронного сектору і входять до компетенції таких центральних органів виконавчої влади, як Міністерство екології та природних ресурсів України, Міністерство аграрної політики та продовольства України, Державне агентство лісових ресурсів України, Державне агентство з енергоефективності та енергозбереження України, НААН України, Національна комісія з питань енергетичного та комунального регулювання України, Міністерство інфраструктури, Міністерство регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України. … читати далі »

Пропозиції для Мінприроди, які вже зараз можна реалізувати для обмеження рубок в заповідниках і заповідних зонах

 

екологісти вимагають заборонити рубки у природних заповідниках

екологісти вимагають заборонити рубки у природних заповідниках

1.Вилучити з Проектів організацій територій національних парків Галицький, Сколівські Бескиди, Шацький, Яворівський, Дермансько-Острозький, Вижницький, Хотинський згадки про проведення в заповідних зонах цих парків санітарних та інших рубок лісу.

2. Вилучити з Положень про національні парки Гетьманський, Приазовський Шацький згадки про проведення в заповідних зонах цих парків санітарних та інших рубок лісу.

3.При узгодженні лімітів на рубки лісу в національних парках і Карпатському біосферному заповіднику вказувати, що рубки повинні проводиться «крім заповідних зон».

4. За прикладом інструктивного листа про введення екологічних обмежень при режимному сінокосінні в заповідниках, розробити і розіслати по об’єктам ПЗФ інструктивний лист про введення екологічних обмежень при рубках лісу в об’єктах ПЗФ.

5. Внести додаткові такси до Постанови Кабміну України від 7.11.2012 № 1030 «Про розмір компенсації за незаконне добування, знесення або пошкодження видів тваринного і рослинного світу, занесених до Червоної книги України, а також за знищення чи погіршення середовищ їх перебування (зростання)» (http://zakon4.rada.gov.ua/laws/show/1030-2012-%D0%BF/page4 ).
А саме — в Додаток 1 такси «за знищення місць мешкання тварин», оскільки така відповідальність є у Адмінкодексі
А також доповнити словами «лісогосподарстьку діяльність» у Додатку 3, абзац «За знищення природних луків, сіножатей, пасовищ, боліт та інших місцезростань рослин, занесених до Червоної книги України, унаслідок переорювання, затоплення, відведення під забудову, розробку корисних копалин, лісогосподарську діяльність, використання під садово-городні ділянки, залісення, а також у разі різкої зміни гідрологічного режиму чи забруднення хімічними речовинами, яке призвело до загибелі рослин, відшкодування нараховується в сумі 6150 гривень за один гектар для видів рослин, які є зникаючими і вразливими, 4100 гривень за один гектар — для видів рослин, які є рідкісними, неоціненими і недостатньо відомими. Додатково сплачується компенсація за кожний екземпляр виду згідно із встановленими розмірами».

6. Перестати погоджувати природним заповідникам ліміти на проведення будь-яких суцільних рубок лісу, а також на проведення будь-яких санітарних рубок лісу і боротьбу з захаращенням лісу (збір мертвої деревини). … читати далі »