Парк-пам’ятка садово-паркового мистецтва загальнодержавного значення «Голосіївський ліс»

Район:

Оголошений постановою Р.М. УРСР від 29.01.60р.№105. Місце розташування: Голосіївський район. Землекористувачем є РЛП «Голосіївський». Площа – 769,23 га. (Початкова площа – 1052 га; зменшення площі на 282,77 га рішенням Київради від 17.02.94 №14 та указом Президента України від 30.10.08 №976/2008). Входить до складу НПП «Голосіївський».

Голосіївський ліс – це лісовий масив переважно природного походження, з великим археологічним, а відтак культурним потенціалом. Його збереженню сприяло те, що він належав Києво-Печерській лаврі і тому користувався певним «заповідним» статусом.

Голосіївський ліс знаходиться у північній частині регіонального ландшафтного заповідника «Голосіївський» у межах Київського лесового плато. Рельєф почленований, є кілька ярів. Тут протікає Голосіївський струмок, на якому створено комплекс ставків – Дідорівські, Голосіївські озера.

Рослинність Голосіївського лісу представлена переважно широколистяними лісами. Найбільшу площу займають грабово-дубові та грабові. Чисті дубові ліси нині трапляються на невеликих площах. У першому деревному ярусі також зустрічаються ясен, липа, клен гостролистий, у другому – клен польовий, клен татарський, в’яз гірський (в’яз голий). У підліску ростуть ліщина, бруслина європейська, бруслина бородавчаста, калина.

Для дубово-грабових та грабових ділянок характерне багатство гарноквітучих коротковегетативних весняних багаторічників – ефемероїдів. Серед них досить поширені анемона жовтецева, ряст ущільнений, трохи менше – ріст порожистий, фрагментарно – проліска дволиста, зубниця бульбиста. Під рекреаційним впливом на місці дубових лісів орляково-конвалієвих нині сформувалися злакові дубові ліси. Подекуди в парку збереглись старі, віком понад 300 років, дуби та липи. Невелику площу балок займають вільхові ліси.

Як і в інших дубово-грабових лісах поблизу Києва, тут відбувається поступове витіснення більш світлолюбних дуба та ясена тіньовитривалими породами – насамперед грабом. У складі старих дубово-грабових лісів дуб не поновлюється – розвиваються клен гостролистий та польовий. У Голосіївському лісі є значна кількість рідкісних та малопоширених видів рослин. Це занесені до Червоної книги України булатка довголиста, коручка морозниковидна, лілія лісова, любка дволиста, підсніжник звичайний.

На території Голосіївського лісу мешкають близько 30 видів ссавців, в основному дрібних: кріт звичайний, бурозубка звичайна, полівка, білка. У невеликій кількості трапляються їжак звичайний, кутора звичайна, лисиця, ласка, куниця кам’яна, два види вовчків, мишівка лісова, заєць сірий. З парнокопитних тут постійно мешкає тільки козуля європейська. З рідкісних видів тварин, занесених до Червоної книги України, тут збереглися барсук, горностай, кутора мала, мідянка, з регіонально рідкісних – нетопир малий, голуб-синяк.

(Джерело: Голосіївський ліс)

Оноволено:

Новини Київщини

FeedWind

Новини України

FeedWind