Жертви картечі й жакану

Занепад порядку у державі помітно в усіх сферах

Нещодавно в Одеській області вбили на полюванні 13-річного хлопчика. Учень сьомого класу трагічно загинув під час полювання у Великомихайлівському районі, в лісосмузі поблизу села Ольгиново. За попередніми висновками судово-медичного експерта, підліток загинув від вогнепального поранення грудної клітки з мисливської гладкоствольної 12-го калібру, яке йому заподіяв з необережності один з учасників полювання. Загиблий був племінником одного з мисливців.

Усього в полюванні брало участь семеро осіб, усі місцеві жителі, троє з них були неповнолітніми, і мисливці його використовували як загоничів. Це – суттєве порушення, оскільки неповнолітні не можуть брати участь у полюванні.

За цим фактом порушено кримінальну справу за ознаками злочину, передбаченого ч.1 ст.119 Кримінального Кодексу України (убивство з необережності).

На превеликий жаль, аналогічні випадки останнім часом почастішали. Торік трагічно закінчилося полювання на Закарпатті. 53-річний чоловік пострілом з незареєстрованої мисливської рушниці поранив у груди свого 36-річного сина. Це сталося під час незаконного полювання в полі у Рахівському районі. Перед цим схожий випадок стався неподалік одного із садових товариств Бориспільського району Київщини під час полювання на Дніпрі. Киянин через необережне поводження з власною мисливською рушницею прямим влученням в голову застрелив свого товариша з Обухова. А на Полтавщині мисливець прострелив своєму товаришеві коліно. Чи зможе постраждалий і далі працювати за фахом (він водій) – невідомо.

А на Дніпропетровщині під час полювання неподалік села Троїцьке мисливець замість зайця влучив у свого товариша. Заряд дробу виявився смертельним. Шрот потрапив у потерпілого тому, що він порушив правила полювання й опинився в зоні сектору пострілів.

У лютому цього року у Слов’янському районі Донеччини в лісі вбили мисливця з Донецька. 26-літній безробітний загинув від вогнепального поранення в груди. За інформацією Департменту із зв’язків з громадськістю МВС України, вбивство скоїв з необережності теж безробітний, місцевий 34-річний житель. Варто зазначити, що це відбулося на території національного парку «Святі гори», де полювання заборонено. Та й терміни полювання було явно порушено.

Не зважають браконьєри на терміни полювання і на сусідній Харківщині. У ті ж дні, коли сталася згадана вище «святогорська» трагедія, в околицях села Студенок (Ізюмський район Харківської області) під керівництвом голови Ізюмського районного відділення Українського товариства мисливців і рибалок (УТМР) проводився “відстріл шкідливих хижаків”. Полювання було результативним: мисливці добули двох ШКІДЛИВИХ… козуль. Причому цей факт спробували зам’яти, перемінивши місце полювання. Тільки завдяки пильності єгеря місцевого обходу, який за слідами крові знайшов одну з туш, з’явилася можливість скласти документи про браконьєрство і повідомити про порушення в міліцію.

На думку активіста громадської організації «Печеніги» Олексія Ведмідського, такий тип полювання як відстріл шкідливих хижаків розцінюється, принаймні керівництвом ізюмських і слов’янських мисливців, виключно як можливість легально виїхати на браконьєрство. Природно, в таких ситуаціях ніхто не “заморочується” із проведенням інструктажів з техніки безпеки, не стежить за станом самих мисливців. От і стаються такі трагедії, як слов’янська. Додамо, що співробітники міліції зазвичай не квапляться розслідувати справи щодо браконьєрства та напади на прироохоронців, а безкарність викликає нові порушення.

За інформацією Ведмідського, лише з 2004-го по 2008 рік в Ізюмському районі на території, перспективній для включення до природно-заповідного фонду, було скоєно шість нападів на біологів під час проведення ними досліджень. Всі ці напади здійснено або безпосередньо мисливцями, або, з їхньої ініціативи, співробітниками… міліції! Жодної кримінальної справи не порушено. Незважаючи навіть на те, що є відеозаписи, які підтверджують факти насильства.

Не хоче міліція із браконьєрами й боротися. Усі звернення громадських активістів до місцевого відділу МВС із заявами про незаконне полювання з ознаками кримінального злочину (полювання з використанням транспортних засобів, полювання в нічний час тощо) результатів не дають. Під різними приводами встановити винних навіть не намагаються. А таких випадків, починаючи з 2004 року, зафіксовано кілька десятків. Фактично неконтрольоване полювання загрожує безпеці людей, а громадяни втрачають віру у здатність міліції протидіяти насильству та беззаконню.

На думку голови громадської органіації «ЕкоПраво-Київ» Бориса Васильківського, одна з причин – загальне падіння дисципліни серед мисливців, яке у свою чергу провокується зниженням законослухняності у державі. «Безкарність «мажорів»; зневага до закону насамперед з боку представників чинної влади; відвертання уваги суспільства на істеричні заяви і дії як влади, так і «опозиції»; безкінечна і малозрозуміла громадянам «адмінреформа» призводять до того, що перестають працювати налагоджені механізми повсякденного контролю як зовнішнього, так і внутрішнього, люди зневажливо ставляться до приписів та правил, які, зауважу, часто у буквальному розумінні написані кров’ю», – каже юрист.

Олег Листопад

«Селянська правда», №56, 17 травня 2012

Написати коментар