«Космос» чи закон?

Що насправді потрібно українському довкіллю

Нинішній міністр охорони довкілля Едуард Ставицький та його попередник Микола Злочевський ніяк не можуть нахвалитися забавкою, яка називається «космічний моніторинг екологічної ситуації». Начебто аналіз космічних знімків допоможе налагодити в нашій країні контроль за станом річок, озер і навіть дотриманням правил надрокористування.

Називаємо це «забавкою», бо далі «картинок» справа у міністрів не йде. А не йде, зокрема тому, що, помітивши якісь негаразди на космічному знімку, треба це обов’язково перевірити на місці. Тобто – відправити туди живу людину. Але як це зробити, якщо обласні управління Мінекології за ухваленим нещодавно законом ліквідовуються, а інспекторів Держекоінспекції та службу лісоохорони той же закон планує позбавити будь-яких прав, зокрема – права складати протоколи на порушників? (Детальніше у статті «Щури і відходи», «Селянська правда від Івана Бокого» №58, 22 травня 2012 р.)

Та й, власне, ефективність системи, за яку заплачено з державної кишені 50 млн гривень закордонним дядям (наші специ готові були зробити навіть краще за якихось 500 тисяч!), викликає сумніви. Адже компанія Austroplan Austrian Engineering, яка виграла тендер міністерства, не є професіоналом в подібних дистанційних дослідженнях. Основні напрямки її діяльності – консалтингові та інжинірингові послуги, а ще – обслуговування промисловості у сфері будівельних матеріалів. Фірма є партнером у таких секторах будівництва, як цемент, будівельні матеріали, збагачення корисних копалин. Це інформація з офіційного сайту Austroplan Austrian Engineering.

Міністри хваляться тим, що з космосу буде видно не лише вирубки лісу, а й незаконний видобуток природних копалин, незаконне будівництво, несанкціоновані сміттєзвалища.

Боже ж мій! Та й так відомо, де крадуть пісок, чорнозем, бурштин. У які яри та лісосмуги викидають самоскидами сміття, де закладаються фундаменти самобудів. Про це стільки разів писала наша газета. І що? Порушників покарано, а порушення зупинено? Тільки подекуди, подеколи і на короткий час!!! Для чого ж витрачати кошти на те, щоб переконатися у очевидному?

Громадські організації та науковці доволі скептично оцінюють вихваляння міністрів. Ось що думає з цього приводу доцент кафедри таксації та лісовпорядкування Національного лісотехнічного університету України Олег Часковський, який з колегами з університету ім. Гумбольдта (м. Берлін), використовуючи саме космічні знімки, досліджував зміну лісистості українських Карпат ще 2007 року: «Ми аналізували безкоштовні супутникові знімки, щоб оцінити характер незаконних рубок у Карпатах. Досвід отримали цінний, тому шкода, що мене не залучили до обговорення проекту, запропонованого міністерством. Хоча про наші дослідження добре відомо спеціалістам, наші матеріали друкувалися і в науковій літературі, і на популярних сайтах в Інтернеті.

З почутого і побаченого про міністерський проект у мене склалася думка, що заплановані витрати є надзвичайно великими, хоча космічний моніторинг за лісами вже давно використовується за кордоном. Його ефективність є високою і підтверджена міжнародною наукою.

«Міністерський» проект чомусь запроваджується через іноземні фірми, хоча технічно це могли б зробити українські спеціалісти, які мають достатньо досвіду і програмне забезпечення.

Будь-які додаткові засоби моніторингу сприяють підвищенню інформативності екологічних інспекцій, та не дають змоги повністю виключити наземні перевірки відповідними службами законності чи незаконності відповідних рубок».

Говорячи про своє бачення майбутнього запропонованого проекту, урядовці передбачають, що дослідження проводитиметься комплексною інформаційно-аналітичною системою, де знімки – лише одна зі складових. Щодо скептичних думок, то, на думку урядовців, до проекту упереджено ставляться лише непрофесіонали.

Однак думка екологів з приводу тверджень урядовців дещо інакша. Вони зауважують, що проект, на жаль, не стане панацеєю й не вирішить нагальних проблем. Наприклад, у лісовій галузі акценти потрібно робити не стільки на дослідженнях, скільки на зміні чинних законів та підходів. Незрозуміло, як цей моніторинг допоможе боротися з так званою пересортицею – коли деревина вищого ґатунку купується у лісопідприємства як дрова, а продається кінцевому споживачеві як дорогий пиловочник, і як можна з супутника визначити порушника.

Ось і виходить, що всі ці розмови про космос – лише ширма, за якою ховається небажання нинішньої влади бачити та вирішувати справжні проблеми охорони довкілля в країні. А для чого нам така влада, яка не хоче і не може захистити наші основні конституційні права – на чисте повітря, на чисту воду, на здорове середовище?

А українському довкіллю насамперед потрібні порядні і професійні керівники, порядна і чесна влада. Восени є шанс зробити її кращою. Тож не пропустіть такої нагоди!

Леся Ткаченко, Леонід Ольшевський

Малюнок Івана Савлюка

«Селянська правда» №74, 27 червня 2012

Написати коментар