Європа не пустить нелегальну дервину
ЄС з весни 2013 року буде жорстко контролювати легальність імпортованої деревини. І Україна має активно готуватися до цього, вважають експерти програми ENPI-FLEG («Удосконалення систем правозастосування та управління в лісовому секторі країн східного напряму Європейської політики добросусідства та Росії»). Експерти ENPI-FLEG провели дослідження «Стислий огляд умов забезпечення легальності походження деревини в Україні», в якому проаналізували наявні елементи системи егалізації деревини в Україні та надали рекомендації з покращення ситуації.
Згадані вище жорсткі умови диктує Регуляція ЄС №995/2010. Вона вимагає постачати на ринки ЄС деревину та лісопродукцію лише легального походження. До березня 2013-го торговці мусять не тільки розробити, а й впровадити due diligence – систему заходів для перевірки законності планованої діяльності (у цьому випадку – торгівлі деревопродукцією).
А компанії-експортери, в тому числі й ті, що працюють в Україні, муситимуть надавати необхідні підтвердження легальності походження своєї продукції. Інакше вони можуть втратити свої позиції на європейському ринку.
На сьогодні в Україні вже зроблено кілька кроків до створення системи легалізації заготівлі та обігу деревини. Це, зокрема, запровадження сертифіката легальності походження деревини і лісоматеріалів (СЛПД). Кожен експортер має отримати СЛПД на кожну партію лісопродукції, оформлену одним транспортним документом. Щоб отримати СЛПД, експортер надає в обласне управління лісового господарства або транспортні документи на купівлю деревини (лісоматеріалів), або лісорубний квиток.
Другий крок – створення єдиної державної системи електронного обліку деревини. Поки що працюють лише окремі її елементи, частіше – на рівні окремих лісгоспів. В цілому система ще знаходиться на стадії розробки і вимагає чималих коштів для її вдосконалення і впровадження.
І, нарешті, легальність української лісопродукції підтверджує добровільна сертифікація частини українських лісгоспів за різними міжнародними програмами. Зазвичай такі сертифікати (не плутати з СЛПД!) засвідчують не тільки певний рівень ведення лісового господарства, а й, наприклад, збереження біорізноманіття, захист прав місцевих жителів та малого бізнесу тощо.
Сьогодні кожен з цих елементів ще вимагає суттєвого доопрацювання. Наприклад, Регуляція №995 охоплює майже повний перелік категорій товарної групи 44 «Деревина та вироби з неї» (крім деревного вугілля, стружки та бондарної деревини). Це набагато більше за список тих товарів, на які в Україні видається СЛПД.
Крім того, на практиці для отримання СЛПД експортер найчастіше надає не лісорубний квиток, а документи на купівлю деревини. Тобто СЛПД фактично є свідченням купівлі лісопродукції, а не її легальності. Тому експерти ENPI-FLEG рекомендують обов’язково вписувати у СЛПД номер лісорубного квитка. Лісорубний квиток (ЛК), по суті, це спеціальний дозвіл (ліцензія) і є дуже важливим документом. За лісорубним квитком здійснюється розрахунок лісоматеріалів, встановлюються умови лісокористування і транспортування заготовленої деревини тощо. ЛК також використовують для обліку оплати за користування лісовими ресурсами. Перш ніж отримати його, треба підготувати ще низку документів, зокрема, план лісосіки, карту технологічного процесу розробки лісосіки тощо. Тому занесення номера лісорубного квитка до СЛПД у разі потреби дасть змогу простежити легальність деревини аж від лісосіки.
Крім розвитку і вдосконалення існуючих, необхідно створити й нові елементи системи підтвердження легальності. Зокрема, в законодавстві Україні немає прямого визначення незаконних рубок. Утім, як і поняття «нелегальна деревина». Тому для успішної боротьби з обігом нелегальної деревини держава має ухвалити законодавчі акти, в яких будуть чітко сформульовані терміни, що не тільки визначали б статус легальності деревини на всіх етапах її обігу, а й дали б вичерпний перелік випадків, у яких деревина набуває статусу нелегальної. Також потрібно чітко регламентувати діяльність державних органів у випадку виявлення нелегальної деревини на кожному етапі тощо.
Існує й ціла низка інших методів підвищення прозорості системи лісозаготівлі та транспортування деревопродукції, обговорити які якнайшвидше – для початку у професійному середовищі – вважають за необхідне експерти ENPI-FLEG.
Повний текст дослідження «Короткий огляд умов забезпечення легальності походження деревини в Україні» можна завантажити тут .
11.05.2011 | Написати коментар »
Теги: FLEG, ЄС, браконьєрство, ліс