Чорнозем крадуть, а міліція вдає дурня

«Селянська правда від Івана Бокого» вже писала про незаконний видобуток чорнозему на сільськогосподарських полях поблизу селища Пісочин Харківської області. Новий розвиток отримали події навколо цих крадіжок після нещодавнього сюжету на одному з центральних телеканалів.

У рамках журналістського розслідування телевізійники зробили замовлення на покупку чорнозему, зателефонувавши за одним з номерів, надрукованих в оголошеннях, що рекламують незаконну послугу «доставка чорнозему» у харківській рекламній газеті. Незабаром КамАЗ із «чорним золотом» прибув за вказаною журналістами адресою й висипав чорнозем перед одним з пісочинських дворів. Цей факт було зафіксовано і показано по всеукраїнському телеканалу: усі присутні на зйомці бачили, як вивантажувався чорнозем. Також був присутній юрист, який засвідчив на камеру факт порушення законодавства України, та активісти громадської організації «Зелений фронт» Павло Нетеса й Олексій Ведмідський.

Після зйомок передачі Павло Нетеса повідомив про цей факт у Пісочинське селищне відділення міліції (начальник — капітан міліції Юрченко), написавши відповідну заяву. Незабаром надійшла відповідь. А точніше – відписка! Наводимо текст без змін (стилістику і орфографію збережено):

«Шановний Павло Дмитровичу! Пісочинським СВМ Харківського РВ ГУ МВС України в Харківській області розглянуто Ваше повідомлення про те, що 20.08.2011 року близько 11.50 біля будинку №50 по вулиці Транспортній у селищі Пісочин невідомий чоловік на вантажному автомобілі висипає на Вашу думку чорнозем.

Факт даної події був зареєстрований в ЖРЗПЗ Пісочинського СВМ Харківського РВ ГУ МВС України в Харківській області за №1060/4923. Також під час проведення перевірки інших заяв та скарг мешканців селища Пісочин щодо незаконного заволодіння грунтовим покривом (поверхневим шаром) землі до Пісочинського СВМ не надходило. В порушенні кримінальної справи передбаченої ч. 1 ст. 239-1 КК України, за Вашим повідомленням, керуючись п. 2 ст. 6 КПК України відмовити, з відсутністю складу злочину.
Рішення Ви можете оскаржити в Харківській міжрайонній прокуратурі в 7-добовий термін з моменту отримання повідомлення.

У разі здійснення відносно Вас протиправних дій, або порушення Ваших прав та свобод просимо Вас звертатися до найближчого територіального відділення ОВС, де з нашого боку будуть надані дії по відновленню ваших прав та свобод.

З повагою
Начальника Харківського РВ
ГУ МВС України в Харківській області В.В. Сазонов»

Отак і було у тексті – «начальника». Усе це було б смішно, якби не було так сумно. «Начальника», мабуть, забула, що Конституція України своєю чотирнадцятою статтею проголошує: «Земля є основним національним багатством, що перебуває під особливою охороною держави», а стаття 168 Земельного кодексу України детально описує охорону ґрунтів. Статті, що захищають поверхневий шар ґрунту, містяться й у Кримінальному кодексі України, і в Кодексі про адміністративні правопорушення. Відповідь міліціонерів дивна від початку до кінця. Що значить «висипає на вашу думку чорнозем»? А згідно з міліцейською думкою, це що? Є сумніви в «чорноземності» чорнозему, який перед телекамерами був як чорнозем замовлений крадіям, як чорнозем привезений водієм, і як чорнозем висипаний під будинки. Побачивши камери, зловмисник утік, знаючи, що в Україні заборонено красти чорнозем? То що, від того, що зловмисник утік чорнозем таким бути перестав? І що означає «під час проведення перевірки інших заяв і скарг від жителів селища Пісочин… не надходило»? (однієї мало, чи що? А телепередача, а десятки інших звернень з приводу розграбування полів під Пісочином, а попередні телепередачі й статті в газетах? Чи «начальника» і його підлеглі живуть у якийсь іншій країні, куди новини не доходять?! А що це означає: «відмовити, з відсутністю складу злочину»?! Цікаво, де охоронці правопорядку не знайшли складу злочину і де його шукали «слідопити» в міліцейській формі з бюджетною зарплатою?

Активісти «Зеленого фронту» передали цей лист до Головного управління МВС України в Харківській області, працівники якого, певно, знають, що землю красти не можна, бо якщо її вкрадуть усю, не на Місяць же нам усім переселятися, де мабуть, живе сам «начальника». Може, у головному управлінні й новини дивляться, і розуміють, що заперечувати очевидне не можна – треба зупиняти незаконний чорноземний промисел. А ще ці матеріали передані в прокуратуру Харківської області. Є надія, що хоч там порушать кримінальну справу, якщо розуміють, що руйнувати ґрунти – це злочин. Наука стверджує: шар чорнозему завтовшки сім міліметрів формується в ґрунті аж сто років. У Пісочині родючий шар місцями знято до 1,5 м завглибшки. Тобто потрібно тисячі років, щоб родючість повернулась на сплюндровані поля. Уявляєте, яке варварство коїться в нас на очах?! Проте екоактивісти зафільмували всі етапи видобутку чорної землі: буртовку, навантаження, вивіз. І міліції передано номери машин, прізвища хазяїв «чорноземних копалень», оголошення, які вони публікували в харківських рекламних газетах. Може, хоч зараз міліціонери виконають свій обов’язок? Чи селянам та екоактивістам треба самим затримати й привести в райвідділ лиходіїв?! Тоді заробітну плату слід платити не «славним пінкертонам» з пісочинської міліції, а членам громадської організації?

Олег ПЕРЕГОН, Леонід ОЛЬШЕВСЬКИЙ

“Селянська правда”, №110, 20 вересня 2011

Написати коментар