Як знайти об’єкт ПЗФ?

Найголовніша проблема природно-заповідного фонду в Україні – це “загублені” дрібні об’єкти та території ПЗФ (пам’ятки природи, заказники, заповідні урочища). Єдиної мапи таких об’єктів ніде не знайдеш – її просто не існує! І ми сподіваємось на вашу допомогу у пошуках заповідних об’єктів. Скориставшись одним або кількома з представлених нижче засобів пошуку, надсилайте результати обстеження заповідних територій нам!

Отже, де і як шукати об’єкти ПЗФ? Є декілька принципово відмінних підходів: пошуки у мережі Інтернет, у державних структурах або на місцевості. Їх можна і поєднувати, наприклад, спочатку дізнаватись про приблизне місцезнаходження об’єкту або території ПЗФ за допомогою інтернету, а потім уточнювати його у власних пошуках.

1. Пошуки через інтернет:

Для чотирьох областей нами вже створено (з різним ступенем наповненості) сайти з інформацією про об’єкти та території природно-заповідного фонду (ПЗФ) на їх території: Київська, Луганська, Херсонська, Харківська. На такому сайті можна як шукати розміщення об’єктів на мапі області, так і дивитись списки та описи об’єктів для окремих районів області або окремих категорій. Для деяких ПЗФів тут можно знайти і фотографії, які надають уявлення про їх вигляд і полегшують процес їх пошуку на місцевості. Для деяких областей такі сайти створені іншими активістами (наприклад, Рівненська область). На них також можна отримати описи або дані щодо розміщення об’єктів та територій ПЗФ.

Сайт конкурсу “Вікі любить Землю” містить сторінки зі списками об’єктів і їх орієнтовними адресами для всіх областей. Такі адреси не завжди є точними, проте їх можна використовувати для окреслення кола найближчих об’єктів, а назви можна використовувати для подальших пошуків.

На сайті Природно-заповідний фонд України є мапи з приблизним розташуванням частини об’єктів окремих категорій. Наприклад, за цим посиланням можна побачити, де знаходиться більшість заказників по всій території України.

Українська Вікіпедія долучилась до систематизації відомостей щодо природно-заповідного фонду шляхом створення сторнінок про ПЗФ областей та окремі об’єкти і території. Якщо ж знати назву та категорію заповідної території, яку потрібно знайти, то знайти її сторінку на Вікіпедії зовсім легко через пошук. У складі описів на окремих сторінках, серед іншого, є координати, які легко використовувати за допомогою карт Google maps або програми Google Earth — просто додавати їх у комірку «Пошук».

Он-лайн архів ПЗФ України, створення якого розпочалось у 2014 році, вже містить фото-копії офіційних документів заповідних територій для частини областей. За окремими посиланнями можна вікрити перелік об’єктів та територій природно-заповідного фонду Вінницької, Запорізької, Кіровоградської, Київської, Луганської, Одеської, Тернопільської, Харківської, Херсонської, Хмельницької, Чернігівської областей, м. Київ та Севастополь і дізнатись, що про них наразі відомо.

2. Пошуки у державних структурах:

Інформація щодо розміщення об’єктів та територій ПЗФ міститься у землекористувачів — тих, хто відповідає за їх цілісність і збереження. І ця інформація, якщо вона зберігається у державних структурах, має бути доступною для кожного громадянина! Для її отримання можна звернутись до сільради або міськради населеного пункту, лісового господарства або лісництва в усному або письмовому (звичайною або електронною поштою) вигляді з проханням надати необхідні відомості. Зразки таких запитів.

Департаменти екології та природних ресурсів кожної з областей мають більшість інформації щодо ПЗФ цих областей. Якщо звернутись до такої установи, її працівники мають надати всі відомості щодо об’єктів (як і у попередньому пункті). Запит у письмовому вигляді може виглядати так.

3. Пошуки на місцевості:

Спробуйте згадати, де ви могли бачити такі охоронні знаки (щити, аншлаги):


Або будь-які інші щити з написами «…пам’ятка природи…», «…заказник…», «заповідне урочище…» і так далі. Фотографії таких щитів та фіксування їх знахідок є цінною інформацією — вони вказують на місцезнаходження територій та об’єктів ПЗФ.

DSC_1783

Нарешті, після отримання будь-якої інформації про теоретичне місцезнаходження заповідної території за допомогою одного з перерахованих вище пунктів, ви завжди можете перевірити та уточнити її!

 

Вдалих пошуків та захоплюючих знахідок вам!

 

 

_______________________________________________________

Приклади запитів до державних структур (детальніше про запити):
електронний запит лісгосп запит сільрада
електронний запит

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *