Орнітологічний заказник Чапля

Учасник: Голик Маргарет Володимирівна, учениця  8 класу Полянського НВК

В Рухотинському  лісництві, є орнітологічний заказник «Чапля».Це унікальне місце гніздування сірої чаплі. Створений заказник у 1950 році.

Орнітологічний заказник « Чапля» має науково – пізнавальне та естетичне значення.  За кількістю гнізд та чисельністю птахів в цьому заказнику подібних в Україні немає. Поселяються сірі чаплі в тих самих гніздах на величезних дубах, які ростуть не далеко від річки Дністер і так з року в рік, це свідчить про те , що чаплі дуже віддані рідним місцям.  На кожному дереві  5 – 6 гнізд , за нашими приблизними підрахунками тут налічується близько 120  гнізд.

Прилітають чаплі наприкінці  березня, несподівано і всі разом. Без особливого шуму і бійок, як це трапляється у інших птахів. Вони тихо і спокійно заселяють гнізда і селяться великою колонією. Самки відкладають по 3 -5 яєць, зеленувато – голубого кольору. Перше яйце з’являється в середині квітня і самка зразу сідає насиджувати , яйця відкладаються одне за одним через дві доби. Насиджують батьки по черзі. В гніздах за якими ми вели спостереження пташенята з’явилися через 26 діб, голі але зрячі. Яким чином ми це дізналися? Вилуплюючись пташенята починають рухатися і деякі випадають із гнізда, тому під час вилуплення є великі втрати . Перші пташенята, які вилупилися сильніші і більші тому частіше виживають сильніші.  Пташенята випадають і гинуть, тому що ні ми, ні їхні батьки не можемо їм допомогти. Хоча нам було дуже жалко пташенят. Але якщо б навіть нам вдалося повернути пташеня до гнізда птахи все одно викинули б його. Через 7 днів пташенята були вже в пір’ї, через 16 днів вже стояли на ногах. Годували пташенят обоє батьків, птахи летіли до Дністра і в дзьобі приносили рибу, яку згодовували пташенятам, так 3 – 4 рази на день. Під час вилуплення пташенят земля була вкрита шкарлупами від яєць, пташенятами і стоїть не дуже приємний запах. Вилетіли пташенята через 55 днів.

Чаплі також добрі охоронці, ми спостерігали таку сцену, коли шуліки хотіли поласувати молодими пташенятами , то ціла зграя дорослих чапель налетіли на них і ті змушені були відступити. В колонії сірих чапель весь час шумно і стоїть клекіт,який чути здалеку. Покинули  свою домівку чаплі у середині вересня, щоб через декілька місяців знову повернутися в свої рідні місця.

Ми провели опитування старожилів, які нам розповіли, що раніше колонія чапель гніздувалася ближче до Дністра, а потім вони чомусь змінили своє місце гніздування перемістившись південніше. Разом із працівниками Рухотинського лісництва, ми побували на старому місці гніздування і побачили тільки покинуті гнізда в яких поселилися інші птахи.  Ми і надалі  будемо спостерігати за колонією сірих чапель і фіксувати всі найважливіші події та зміни  в їхньому житті.

Опубліковано у 2 етап, 2015, Буковина | Теґи: . | Додати в закладки: постійне посилання на публікацію.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *