Дубовий гай

Учасники: Кручинін Сергій та Михайлик Анна, вихованці гуртків Лохвицького міського ЕНЦУМ Полтавської області
Керівники: Сахарова Світлана Петрівна, Михайлик Світлана Володимирівна

Столітні велетні дуби,
Бувало, в бурю і в негоду
Шумлять, дивуючи природу
І ждуть з піснями боротьби.
Олександр Олесь

На східній околиці міста Лохвиця, Полтавської області, (навпроти ветлабораторії ) знаходиться ботанічна пам’ятка природи – Дубовий гай. Колись тут були величезні ліси, які знищили внаслідок розбудови міста. Зараз тут знаходиться понад 30 дубів віком 100-130 років.
Починаючи з 2011 року вихованці нашого центру розпочали дослідницьку діяльність по природоохоронній роботі нашого краю. Результати дослідницької роботи були надіслані автору книги О.М.Байрак, доктора біологічних наук, професора, директора Центру заповідної справи, рекреації та екотуризму Державної екологічної академії післядипломної освіти й управління (Київ), «Заповідними стежинами Лохвицького краю». Сьогодні ми продовжуємо досліджувати вікові дуби, зокрема в нашому Дубовому гаю. Кожен рік, ми, вихованці гуртків «Юний еколог» і «Юні друзі природи» здійснюємо екскурсії до заповідних територій Лохвиччини.
Цього літа ми провели сім екскурсій в Дубовий гай. Місце тут відносно тихе та затишне, тож недарма воно сподобалось місцевим мешканцям. Жаркого літнього дня тут добре відпочивати дорослим та дітям, адже впродовж кількох десятиліть тут ростуть могутні, розлогі, кремезні дуби-велетні.
Дуб відмінно очищає повітря від пилу та інших домішок, виділяє велику кількість фітонцидів, які вбивають збудників різних хвороб, позитивно впливають на людей з підвищеним тиском.
При вході в Дубовий гай ми побачили віковий дуб. Він був дуже великий, високий, розлогий. Ми обстежили його та зробили виміри: діаметр стовбура (180 см), висота приблизно 30 м. Стан дуба задовільний.

По дорозі, неподалік від цього дуба ми помітили величезні липи, клени, а на галявині цілий килим підмаренника справжнього, дзвіночків лучних, цикорію, конюшини, чистотілу, королиці, подорожника, звіробою та кульбаби. Все це доповнювалось гулом комах. Над лугом літали бабки, метелики, бджоли, а в траві цвіркотів цвіркун та стрибали коники.
При вході в дубовий гай ми помітили знак, що це місце охороняється законом.
А далі ми побачили влаштований місцевими мешканцями спортивний майданчик.
Ми з радістю пограли тут в баскетбол, волейбол, футбол, віджимались та підтягувалися. Далі ми направились до дуба (в обхваті 2,67м), який ріс над яром і своїм корінням укріплював цей схил. Він був такий великий та крислатий, що добре було сховатися під ним від сонця.
Ми помітили на схилах яру сліди від колишніх копанок, люди кажуть, що в них ховалися партизани під час відступу у Велику Вітчизняну Війну, а також багато обвалів під коріннями дерев.
На території цієї ботанічної пам’ятки природи наявні великі кущі ліщини звичайної – природного супутника дуба, середньовікові дерева липи серцелистої, в’яза шорсткого, клена гостролистого.
В Дубовому гаю можна побачити жука-оленя, жука-носоріга, бронзовку, жужелицю, коника лучного, метеликів – павичеве око, білан капустяний, пістрянку, кропивницю, голуб’янку, більшість з них занесені в Червону книгу України.
Також можна зустріти птахів: строкатого дятла, зозулю, воронів, сороку, горобців та синиць. Тут водяться їжаки звичайні, білки, миші, вужі. А в річці Сулиця, що оточує Дубовий гай оселились бобри та чаплі.
Досліджуючи територію Дубового гаю ми побачили обгороджені місця для відпочинку. І все було б чудово якби не смітники, спалені місця від багаття, звалища битої скляної тари та залишки відпочинку місцевих жителів. Це привело нас до подиву. Ми не могли уявити, щоб у такому місці можна було зробити сміттєзвалище.
Порадившись з керівниками гуртків, ми прибрали територію та розмістили екологічні знаки.
Ми сподіваємось, що нас зрозуміють дорослі та діти і не будуть засмічувати навколишнє середовище. Адже це місце відпочинку для всіх лохвиччан та середовище існування для багатьох видів рослин, тварин, комах, плазунів та птахів. Інакше, Дубовий гай втратить свою привабливість та цінність. Адже тут росте величезна кількість різновікових дубів і більшість цих дерев є свідком різних історичних подій.
Всього ж на Україні під захистом держави перебуває понад дві тисячі окремих природних об’єктів, що мають особливу цінність. Вони оберігаються не тільки для наукових і культурно- освітніх цілей, а й для того, щоб люди довго-довго могли милуватися їхньою красою.
Друзі! Бережіть пам’ятки природи, бо це не лише минуле, а також наше майбутнє. Саме вони доносять до наших днів відгук далеких століть, що промайнули над нашою рідною землею.
Ми залишаємо Дубовий гай з надіями на краще його існування.

Представники флори Дубового гаю:
Дивина розлога
Зірочник лісовий
Адіантум
Фіалка триколірна
Козельці лучні
Тимофіївка лучна
Герань лучна
Конюшина лучна
Цикорій
Дзвоники лучні
Синяк лікарський
Кульбаба
Звіробій
Алтей лікарський
Мальва дика
Гравілат міський
Подорожник
Деревій
Чистотіл
Королиця
Кропива дводомна
Тонконіг лучний
Ряст
Підмаренник справжній
Ліщина
Бузина
Дуб черешковий
Клен
Тополя
Вільха
Липа серцелиста
Представники фауни Дубового гаю:
Мурахи
Павичеве око
Білан капустяний
Пістрянка
Жук-олень
Жужелиця
Бронзівка
Скарабей
Голубянка
Вуж
Їжак
Білка
Дятел строкатий
Сорока
Зозуля
Ворона
Горобець
Синичка

 

Опубліковано у 2 етап, 2015, Полтавщина. Додати до закладок постійне посилання.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *