7 листопада 2010 р
Прес-реліз оригінального неполітичного заходу в селі Топильна Шполянського району Черкаської області
Величезному Топилянському дереву, яке в селі називають «Явором» було присвячено спеціальну програму: лекція-презентація «Збереження вікових дерев» та виступ київського інструментального ансамблю «Анатра».
Але чому стільки уваги до одного дерева? Про все по черзі…
Недільного ранку з Києва до села Топильна на довогоочікувану зустріч виїхали: депутат Солом’янської районної ради в м. Києві, корінний топилянин Анатолій Григорович Макаренко, координатор створення об’єктів природно-заповідного фонду Київського еколого-культурного центра к.б.н. Іван Юрійович Парнікоза, ансамбль «Анатра», в складі якого Марія Кучма, Андрій Сенькович, Миколай Вольвач, Сніжана Соловей, Олександр Сенькович, Анна Москалець та Іван Дземан, керівник ансамблю Надія Сергіївна.
Дорога, що пролягала через мальовничі краєвиди Надініпрянищини – справжнього живого серця України, минула непомітно, адже Анатолій Григорович оповідав дуже багато цікавого про свій край, його історію та звичаї.
Та ось, опинились під велетнем. Обхват його стовбура 7,1 м, заввишки він 26 м, віком більш 200 років. Виявилось, одна зі старожилок села пам’ятала, що дерево було велетенським ще за часів її дитинства. Підтвердженням віку став розрахунок дерева, що зробили науковці Київського еколого-культурного центру за виміряними параметрами. Таких дерев в Україні декілька і «Топилянський велет» — один з найбільших.
Вікові дерева — це справжні свідки століть. Так, «Топилянський велет» пам’ятає бої, які точилися поміж загонами Шполянських отаманських загонів та кайзерівськими німцями у 1918 р. Українські козаки не давали німцям вивозити награбоване майно. Врешті решт, німців було розбито, навіть захоплено гармату. А дерево вистояло та, незважаючи на завдану йому шкоду від снаряду, пустило нову величезну гілку.
Делегація села на чолі з сільським головою Михайлом Анатолійовичем Барбашем та директором Топилянської середньої школи Сергієм Дмитровичем Коваленком приймала дуже гостинно. Після огляду дерева та швидкої підготовки необхідних документів на його заповідання всіх запросили до актової зали, яка швидко заповнювалася топилянами. Прийшли усі: від маленького до великого. Всім їм ми надзвичайно вдячні. Спочатку пролунали теплі слова, звернені до селян, які зберегли це диво природи. А далі Іван Юрійович розповів про перше дерево, яке опинилось під охороною — дерево Робіна Гуда у Шервудському лісі. Цікаво, що віковими деревами опікувалася греко-католицька церква на Західній Україні, які обраховувала та зберегла до нашого часу. Не забув згадати і про те, що купівля виробів з духмяного ялівцю у Криму є стимуляцією винищення 1000-літніх дерев.
А потім була музика. За час концерту слухачі мали змогу познайомитися з творчим доробком багатьох сучасних композиторів різних країн світу: відчути пристрасть у творах бразильського композитора Ернесто Вілла-Лобоса, аргентинця Астора П’яцолли, відчути настрій англійців Френсіса Міллера та Річарда Дерра, мелодійність їх творів можна було порівняти лише з рідною українською піснею. Не були забуті й близькі старшому поколінню композитори: Арам Хачатурян з його яскравими та емоційними творами, Георгій Свиридов — майстер у відтворенні мотивів сільської природи в музиці, Володимир Зубков, відомий як композитор, що написав музику до кінофільму «Циган». На завершення прозвучала увертюра з кінофільму «Приборкання вогню» як гімн творчій активності та наполегливості людини.
А з чого все почалося?
Про існування величезного дерева у селі Топильна учасники музичного колективу «Анатра» дізнались випадково. На щастя, на той час колектив був знайомий з діяльністю таких організацій як Київський еколого-культурний центр, Національний екологічний центр України та Дружина охорони природи «Зелене майбутнє», тому швидко зорієнтувався і звернувся до одного з відомих та досвідчених природоохоронців, к.б.н. Парнікози І.Ю., на рахунку якого вже безліч справ по рятуванню природних об’єктів. Іван Юрійович погодився навчити, як швидко та ефективно захистити ті об’єкти, що потребують охорони. От так колектив і долучився до проблеми захисту довкілля, яку вважає однією з найважливіших та найболючіших в сучасному суспільстві.
Колектив «Анатра» переконаний, що за допомогою музичної та громадської діяльності можна боротись з байдужістю в людських серцях до нагального питання: «А що ми залишимо після себе своїм нащадкам?» На жаль, дуже поширеним є споживацький характер відношення до життя, при якому людина лише експлуатує блага, дані їй природою. Крім того, багато хто не вірить в свої сили і спроможність покращити навколишній світ, а тому не в змозі реалізувати свої найкращі прагнення. Керуючись бажанням змінити такий стан речей, ансамбль вирішив прийняти активну участь у важливій і корисній справі – заповіданні пам’яток природи.
Намагаючись дізнатись більше інформації про «Топилянського велетня», учасники колективу звернулись до корінного топилянина Анатолія Григоровича Макаренка, людини небайдужої до свого краю, який виявив своє щире бажання прийняти активну участь у заповіданні. Більш того, Анатолій Григорович організував проведення лекції-презентації та виступ ансамблю «Анатра» в селі Топильна. Нині він депутат Солом’янської районної ради в м. Києві, голова постійної комісії з підприємництва та споживчого ринку, але не забуває та шанує своє коріння.
Під час проведення акції підготовлено всі необхідні документи щодо оголошення «Явора» пам’яткою природи місцевого значення. Сподіваємося, це стане ще одним кроком всеукраїнської кампанії по збереженню вікових дерев, що проводиться громадськістю спільно з Держслужбою заповідної справи Мінприроди України. Сподіваємося, що в найближчий час «Топилянський велетень» приєднається до сонму дерев-патріархів, захищених статусом пам’ятки природи місцевого значення.
Ансамбль «Анатра» висловлює подяку Андрію Ушинкіну, який першим оповів про існування дерева, Олексію Василюку за допомогу у розповсюдженні інформації, Сергію Гуленку за чудовий фото- та відеоматеріал та Дмитру Ровинському за логістичну підтримку.
Репортаж: Марія Кучма, к.б.н. Іван Парнікоза, Миколай Вольвач, Андрій Сенькович
Фото: Сергій Гуленок
За додатковою інформацією звертатись до:
Марія Кучма (ансамбль «Анатра»)
тел.моб. 093 675-18-05
e-mail: [email protected]