“Ділове місто”, м.Кам*янець-Подільський”
У минулому номері «ДМ» ми розповідали про заходи, що проводяться у нашому місті в рамках щорічної Всеукраїнської кампанії «Первоцвіт-2009». Основна ініціатива проведення подібних акцій у Кам’янці-Подільському належить Дружині охорони природи «Зелені Товтри». Саме її члени разом з працівниками Національного природного парку «Подільські Товтри» минулого тижня розповсюдили по місту листівки, в яких вказувались назви червонокнижних рослин та суми штрафів, що їх доведеться сплатити кожному, хто займається незаконним продажем первоцвітів.
Крім цього, дружинники разом з працівниками МВС та РПС, а також з представником КП “Інспекція з контролю за благоустроєм та санітарним станом міста Кам’янця-Подільського” проводять рейди, спрямовані на вилучення забороненого товару та припинення злочинної торгівлі.
Нам пощастило бути присутніми під час одного з таких рейдів. Напередодні Міжнародного жіночого дня, дощовим березневим ранком, заручившись підтримкою представників правоохоронних органів, ми вирушили до центрального входу в ринок, де зазвичай зосереджується торгівля рідкісними первоцвітами.
2 грн. – саме такою є середня ціна за букетик перших і від того таких жаданих провісників весни. Штраф у розмірі від 20 до ЗО неоподаткованих мінімумів (340-510 грн.) плюс від 9 до 15 грн. за кожну знищену рослину -такі санкції чомусь нікого не лякають. Разом з двома працівниками РПС, дільничним інспектором міліції, лейтенантом міліції Стельмахом Вадимом Миколайовичем та головним спеціалістом з координації питань в громадських формуваннях Крамаренком Віталієм Петровичем ми підходимо до першого ж правопорушника.
Старенька бабця одразу виправдовується, мовляв первоцвіти вирощує в себе на городі, ніякої шкоди нікому не приносить. Ось тут-то і стає зрозумілим, що приведення в дію законів України „Про рослинний світ”, „Про охорону навколишнього природного середовища”, “Про Червону Книгу України” та ст.ст. 88, 88-1, 90 Кодексу України про адміністративні правопорушення є у нашій державі досить складним та заплутаним процесом. Більшість правопорушників не мають при собі жодних документів, що унеможливлює встановлення особистості. Довести, що підсніжники не були вирощені, скажімо, на присадибній ділянці, насправді важко. Працівники
РПС та МВС за час проведення рейду склали близько десятка протоколів. Головне порушення – ст. 159 -порушення правил торгівлі. Адже продають підсніжники та інші первоцвіти на колишньому «п’ятачку», вздовж вул. Соборної прямо з рук.
Наслідки складання протоколу такі: про злочинну діяльність громадянина повідомляється в сільську раду того району, де мешкає правопорушник. Там питання виноситься на адмінкомісію. Сільський голова повинен перевірити наявність земельної ділянки, на якій громадянин, за його ж словами, вирощує розповсюджувані ним рослини. Згідно з результатами перевірки та рішенням адмінкомісії, правопорушник отримує або попередження, або штраф у розмірі 17 грн. 50 коп.
Ось і все.
Більшість продавців, уважно вислухавши інспектора міліції та свято пообіцявши негайно згорнути незаконну торгівлю, вже через годину пропонують свій товар перехожим за два квартали від місця затримання.
Дружинники на чолі з головою ДОП «Зелені Товтри» Наталією Татаріною та її заступником Юрієм Щуром знову і знову звертаються до правопорушників з вимогами припинити злочинну діяльність, зупинити масове знищення первоцвітів. Адже масштаби торгівлі квітами, що занесені до Червоної Книги, сьогодні просто вражають. Це не два-три букетики в руках старенької бабці. Перед нами дівчина, схопивши в руки дві величезні, доверху напхані первоцвітами торби, тікає з місця подій.
Дехто виправдовується, мовляв, ми зрізаємо квіти, не ушкоджуючи цибулину. Але насправді, як переконують нас спеціалісти з Національного природного парку «Подільські Товтри», у ранньоквітучих квітів поживні речовини в цибулині нагромаджуються упродовж усього року, таким чином рослина готується до цвітіння. І якщо зірвати ледь розквітлу квітку, рослина легко може загинути.
Але, здається, для цих людей наші докази виявляються не надто переконливими. Низький рівень життя, відсутність умов для гідної старості людей пенсійного віку в нашій державі, байдужість до них суспільства – ось ще цілий ряд банальних причин, якими виправдовуються правопорушники.
В дечому з ними можна погодитись, але що ж робити з тотальним винищенням рідкісних екземплярів живої природи… Здається, все марно… Але це не так. В ході таких от рейдів, під час проведення бесід зі школярами та дорослими ми, наче вода на скелі, знову і знову викарбовуємо суспільну думку. На це потрібен час, але результати такої роботи очевидні вже сьогодні. Порівняно з минулим роком, кількість правопорушників значно зменшилась. Тож керівний принцип зелених: «Думати глобально, діяти локально» і справді діє. Не варто сподіватись на те, що одного дня все припиниться само По собі, і всі все одразу зрозуміють. Почнімо з невеликих масштабів, почнімо з себе.