ПЕРЕДМОВА

Передмова до першого видання

Перед Вами –методичні рекомендації, підготовлені для кожного, хто небайдужий до долі зелених куточків у населених  пунктах; кожного, хто хоче докласти власних зусиль, щоб не припустити нищення залишків природи свого міста.  Ця книжка не стосується класичних методів і напрямків роботи Дружин охорони природи (ДОП), а присвячена охороні природи в населених пунктах (переважно – в містах).

В цій книжці ви не знайдете рекомендацій, як зареєструвати громадську організацію, знайти гроші, написати проект і отримати під нього грант. Якщо ви шукаєте такі рекомендації – швидше за все посібник не для вас. Натомість цей посібник написаний для тих, хто просто щиро прагне зберегти природу рідного міста. А, можливо, й не рідного. Можливо, й не одного міста. Ви можете бути природженим природоохоронцем, а можете просто бажати зберегти парк перед вікнами будинку, в якому ви виросли. Однаково – ця книга для вас. Вона покликана структурувати боротьбу із неконтрольованою забудовою та нищенням зелених зон і зробити її  більш грамотною та ефективною. Адже практично ніхто самотужки не зможе стати перешкодою, скажімо будівництву.

Цей посібник написаний природоохоронцями, тому мова йтиме в основному про охорону природних куточків, а не про боротьбу з забудовою як такою. Але практично те саме можна було б сказати про проблеми забудови дитячих майданчиків, дворів будинків, історичних кварталів, шкіл та інших громадських місць.

Може статися так, що позиція авторів не завжди збігатиметься з позицією громадян, що потерпають від знищення, скажімо, парків. Посібник, на нашу думку, актуальний для всієї території України і спеціально готувався у загальному вигляді, не поглиблюючись у вузькі нюанси окремих міст.
Після кожного з розділів як у частині 1, в якій окреслено основні проблеми зелених зон, так і в розділі 2 з оглядом конкретних методик роботи подано приклади вдалої боротьби громадян або громадських організацій по темі розділу або приклади невдалих, програшних для громадян (проте повчальних) випадків. Таким чином, ми хочемо наблизити пропоновану нами ідеологію і методику охорони зелених зон до жорстоких умов, в які зараз поставлене їх існування і боротьба громадян за їх збереження. Книга підготовлена переважно активістами з м.Києва, де боротьба за парки і сквери набула максимального розмаху, як, утім, і масштаби будівельного буму. По цій причині більшість прикладів обрано саме з київської практики.

Деякі читачі зможуть помітити, що в цій книжці використано матеріали попередніх методичних розробок авторів і тому частина тексту може виявитись вже знайомою вам. Крім того, ми використали і вдалі наробки багатьох колег. Не варто було наново винаходити велосипед, тому в тексті ви знайдете багато вказівок на те, що та чи інша його частина посилається на практичний досвід інших організацій.

В кінці книжки ви знайдете перелік інтернет-ресурсів по її темі, на яких можна знайти контакти із однодумцями, порадитись або ознайомитись із іншими методичними посібниками.

Всі аргументи і методики, подані авторами, можуть бути використані вами у вашій діяльності з посиланням на нас або без нього – на ваш розсуд. Адже наша справа – охорона природи, а не авторських прав.

Передмова до другого видання

Перше видання цієї книги було підготовелено в якості методичних рекомендацій для Школи молодого природоохоронця – 2007.
Після того, текст був значною мірою перероблений, зокрема понад ¼ тексту з першого видання видалена, 1/3 переписана наново і додано ще 1/3 загального обсягу – того, що досі не публікувалось. Друге видання також  більш адаптоване до сучасних правових та суспільних умов роботи громадських організацій. Тож книга стане в пригоді і тим, у кого є  перше її видання.

Якщо у вас немає можливості отримати власний примірник книги, не хвилюйтесь – вона розміщена в інтернеті і ви можете роздрукувати собі будь-які її розділи.