Українською

Прийнятий конференцією Руху 28 листопада 1994 р. в м.Нижній Новгород.

(Автор українського перекладу – Василюк Олексій. Переклад поки не затверджений як офіційний.)

РУХ Дружин по охороні природи виник у 60-х роках ХХ століття як студентський природоохоронний рух. В той час лише спеціалісти намагались попередити суспільство про те, що насувається екологічна небезпека. Тепер, як і тоді, людство продовжує вперто рухатись до екологічної катастрофи, і невідомо, чи залишиться воно після неї.

Моральною основою цього безперервного руху у прірву є хибна думка, що людство принципово відрізняється від решти живого світу і може існувати у штучно створеному ним середовищі, що воно не потребуватиме того первинного природного оточення, в якому виникло. Більшість людей вважають цю винятковість проявом розуму і переконані, що цього досить, щоб виправдати будь-яке насилля над природою.

Таке ставлення до природи переважає в нашій країні як у громадській думці, так і в державній політиці. Держава йшла і обіцяє далі йти цим шляхом. Тому його спроби налагодити справу охорони природи не дають помітного результату. Масштабність і активність сьогоднішнього екологічного руху викликані тим, що вже мільйони людей безпосередньо на власному здоров’ї відчули наближення екологічної катастрофи.

Рух Дружин по охороні природи був і лишається перш за все рухом за збереження живої природи.

Це значить, що:

1.Ми усвідомлюємо, що всі живі істоти бажають жити, і жити вільно, в неменшій мірі, ніж людина.

2.Ми не визнаємо моральних претензій людства на виняткову роль і владу над природою.

3.Ми бачимо ілюзорність цієї влади. Ми бачимо, що діяльність людства схожа на поведінку інших видів за відсутності зовнішніх або внутрішніх обмежувачів: через надмірне споживання природних ресурсів вони виснажують середовище свого існування. В результаті – різке скорочення чисельності або загибель виду. Для людства механізмом, який веде до такого завершення, є епідемії старих і весь час виникаючих нових, невідомих раніше хвороб, часті міжусобні конфлікти і війни, зростаючі зони екологічних катастроф на фоні загального погіршення здоров’я людства.

4.Ми сподіваємось, що розум людства проявиться саме в тому, що воно встигне зрозуміти згубність існуючої системи поглядів на взаємовідносини людини і природи, встигне зупинитись і переглянути їх.

5.Зі свого боку, Рух Дружин по охороні природи буде боротись:

а)за зміну поглядів людей на природу і своє положення в ній – за збереження первинних природних комплексів;

б)за збереження і відновлення живої природи на порушених людиною територіях;

в)за бережливе використання ресурсів на основі поміркованих потреб, виходячи з пріоритету збереження стійкості природних систем;

г)за гідну постановку справи охорони природи в країні.

Ми вважаємо своїм моральним обов’язком охороняти природу від варварського нищення людьми.

Ми відчуваємо себе частиною цієї природи.

Ми не можемо жити в бездіяльності, коли бачимо її загибель.

Ми захищаємо те, що любимо.

Напрямки і форми роботи Руху Дружин по охороні природи будуть залежати від чинної обстановки, традицій і можливостей учасників Руху, обумовлених його соціальним і професійним складом.

Рух, основу якого складають студенти і спеціалісти природничого профілю, виступає за компетентність і професіоналізм у вивченні і вирішенні проблем охорони природи. В той же час, він братиме участь і у масових екологічних кампаніях.

Головним для учасників Руху є конкретна практична природоохоронна діяльність. Для нього неприпустимо перетворювати цю роботу на модну розвагу, політичну приманку або засіб збагачення.

Рух і його члени будуть співробітничати у справі охорони природи з усіма, крім тих, хто закликає до ворожнечі між людьми.

Природа Землі єдина, турбота про її збереження має поєднати людство, не дивлячись на національні, релігійні і державні відмінності, які його розділяють.

Рух Дружин по охороні природи чекає на однодумців і готовий прийняти їх у свої ряди.

У природи всюди мають бути свої люди!