Кожним своїм кроком по зеленій зоні, міські жителі знищують її. Можливо це сказано з надмірним перебільшенням, та вплив несвідомої людської діяльності на озеленені території дійсно може бути названо фатальним.

Уявімо – ми у великому парку. Які сліди діяльності людини ми бачимо? На газоні (пробачте – зеленій траві) стоять автомобілі. У багатьох з них відкриті двері і багажники, звідки на сотні метрів навколо лунає підсилена саббуферами музика. Там, де машин нема, подекуди видно колії продавленої трави – сюди приїздили раніше. Подекуди (на поворотах) дернина зовсім зірвана і утворилась неохайна брудна ямка. Протоптано багато зайвих стежок. Всюди валяється сміття. І чим воно дрібніше (папірці, недопалки, кришечки від пляшок), тим більш чисельне. Якщо в парку є лавки, то дуже імовірно, що вони поламані або обмальовані. Навколо них сміття значно більше. Вздовж стежок стоять різноманітні «ганделики» та інші «заклади громадського харчування». Це вони продають більшу частину сміття, що валяється в парку. А це управління з благоустрою і «зеленбудівці» – вони згрібають до самого ґрунту опале листя і траву. Ще трохи і газони, де ще недавно була трава практично не відрізнятимуться від брудного асфальту. Частину сміття підпалять прямо тут, задимивши весь район токсичним димом. Авжеж, з листям горить і сміття! Ваш парк виявився заповідним об’єктом – ось і його інформаційний щит – обмальований і поламаний. В сусідньому парку розташувались озера. Поки діти розважатимуться «на природі», батько з’їздить до озер помити машину.

Практично за всі перелічені дії не передбачено жодної відповідальності і з точки зору чинного законодавства вони є нормативними. Але всі ми усвідомлюємо той беззаперечний факт, що вони є неправильними, шкідливими, негативними. А відтак – з ними також треба боротись. Не хочемо нічого нав’язувати, та жодних ефективних методів боротьби з безвідповідальністю населення, окрім скарг, екологічного виховання і радикальних методів прямої дії запропонувати не можемо. На жаль, і радикальні заходи, і методика екологічного виховання знаходяться поза межами цього посібника.

Пал, або «Чого ми не знаємо про спалювання листя і сухої трави?» (33).

Восени у нас прийнято спалювати опале листя а навесні – торішню траву. В пік весняного і осіннього палів повітря в містах стає важким і гірким, збільшуються випадки захворювань дихальних шляхів. До  цього так всі зваикли, що осінь без спалювання листя взагалі важко уявити, а білоруси навіть називать другий місцяь осені «кастрычніком» – місяцем, в який палять вогнища. Чи є така звичка тисяч українців нормою? Яка шкода завдається спалюванням рослинних залишків людям і довкіллю? Якими нормами караються порушення? Як побороти пал?

Чим шкідливе спалювання опалого листя і сухої трави?

Шкода від спалювання листя і сухої трави багатолика і надзвичайно небезпечна. На превеликий жаль, українці рідко надають цьому ваги.
При згорянні однієї тони рослинних залишків у повітря вивільняється біля 9 кг мікрочастинок диму. До їх складу входять пил, окиси азоту, угарний газ, важкі метали і низка канцерогенних сполук. В тліючому без доступу кисню листі виділяється бензопрен, що здатен викликати у людини ракові захворювання. Окрім того, з димом у повітря вивільняються діоксини – одні з найотруйніших для людини речовин.

На присадибних ділянках рослини нерідко окропляють пестицидами, які також вивільняються у повітря при згорянні листя чи трави. Найбільше пестицидів містить бадилля картоплі, яке ми так рясно окропляємо від колорадського жука.

Додаткова проблема полягає в тому, що з листям, як правило, горить і безліч різноманітного сміття, що суттєво посилює забруднення атмосфери. При згорянні, скажімо, поліетиленового пакету, в повітря вивільняється до 70 різноманітних хімічних сполук, більшість з яких отруйні для людини. Саме вони як правило, стають причиною дертя в горлі, кашлю. Щільний чорний дим від тління пластикового сміття містить канцерогенні поліциклічні вуглеводні. При горінні гуми, окрім згаданого, утворюються канцерогенна сажа і оксиди сірки, котрі викликають респіраторні захворювання. Постійно подразнюваний димом епітелій слизової оболонки дихальних шляхів не здатен протистояти мікробам. Особливо погано тим, хто страждає на бронхіти, бронхіальну астму, риніти чи тонзиліти.

До вогнища нерідко потрапляють ДВП, ДСП, фанера. Ці матеріали містять формальдегідні смоли, до складу яких входять формальдегіди і можуть бути пофарбовані масляною фарбою, що містить свинець.

Прикро визнавати, та найчастіше біля вогнищ можна побачити дітей – дошкільного і молодшого шкільного віку, вплив диму на чиї організми особливо небезпечний.

Окрім безпосередньої загрози людському здоров’ю, спалювання листя і сухої трави призводить до таких загроз:
1.    В сухому листі згорають зимуючі корисні комахи, такі як сонечка. Їх здобич – попелиці, лишаються зимувати на стадії яйця на гілках. Спалюючи листя восени ми створюємо умови для розвитку попелиць навесні.
2.    Спалювання листя призводить до руйнації ґрунтового покриву, адже безпосередньо вигорають рослинні залишки, гинуть ґрунтоутворюючі мікроорганізми. Крім того, вони гинуть і від утворюваних при горінні важких металів.
3.    За нормальних умов, коли листя перегниває, необхідні для розвитку рослин речовини повертаються в ґрунт. При згорянні ж утворюється зола. Не зважаючи на загальноприйняту думку, зола – дуже погане добриво і, таким чином, спалювання листя щороку призводить до все більшого збіднення ґрунту.
4.    На природних ділянках газонах вогонь знищує насіння і коріння трав’янистих рослин, пошкоджує нижні частини дерев і кущів та верхні частини їх коріння.
5.    Знищення природної листяної підстилки призводить до збільшення в 2-4 рази промерзання ґрунту.
6.    При спалюванні трави на присадибних ділянках або стерні на фермерських полях виникає загроза перекидання вогню на природні ділянки, що веде, в свою чергу до порушення законодавства і знищення диких рослин та тварин. Саме із спалювання стерні на полях починається більшість степових пожеж.
7.    Аналогічним чином, існує загроза лісових пожеж і загоряння житлових будинків.
8.    Якщо ведеться спалювання стерні на полях, через які проходять високовольтні лінії електропередач, постає нова загроза. Дим і вогонь являються напівпровідниками і за відповідних умов здатні стати причиною закорочення ЛЕП, що несе за собою руйнівні наслідки для цілих населених пунктів, промисловості, регіонів.
9.    Дим від вогнищ, в туманні дні може утворювати смог і на довго зависати у повітрі. В цьому випадку погіршується видимість на дорогах, що призводить до збільшення частоти ДТП, аварій. Окрім того, попадаючи у легені, смог викликає суттєве погіршення здоров’я людини.
10.    Задимлені населені пункти використовують для освітлення значно більше електроенергії.

ПРИКЛАД
Так, досліджуючи матеріали Яворницького (…) стає зрозуміло, що в минулому ковилові степи на півдні України, представлені в основному ковилою волосистою (Stipa capillata) були зовсым не такы як зараз. За козаччини висота ковилових  стебел S. capillata  відзналалась як 194 см, що  зовсім нереально у наш час. І головна причина зникнення ковили – зумисні пали та витоптування худобою.

До речі, з іншого боку, спалювання трави призводить до згоряння дрібного сміття, яке ніхто і ніколи не зможе зібрати. Але користь від цього, в порівнянні з шкодою, яку приносить пал, ніколи не порівняється.

Якщо ви бачите, як несвідомі громадяни палять листя…

Важко знайти людину, якій би подобалось дихати димом від тліючого листя чи палаючого степу. Багато хто хотів би, щоб ці порушення припинились, але як досягти цього не знають.

Починаючи боротьбу із палами у своєму населеному пункті, ви повинні знати, що закон у будь-якому випадку на вашій стороні. Викладені вище факти є непереборним доказом того, що спалювання рослинних решток несе численні загрози здоров’ю людини. Керуючись статтею 50 Конституції України, яка гарантує кожному безпечне для життя і здоров’я довкілля, кожен з нас має законне право боротися із палами.
Статті 16 і 22 Закону України «Про охорону атмосферного повітря» забороняють спалювання листя. Відповідальність за порушення цієї норми передбачена статтею 77 адміністративного кодексу України. Є і інші відповідні законодавчі та нормативні заборони.

Варто дізнатись і те, чи мають місцеві органи влади (всіх рівнів) додаткові рішення щодо неприпустимості спалювання листя. Якщо спалювання ведеться співробітниками житлово-комунальних управлінь, слід скаржитись на них вищестоячим органам – в житлове управління, управління з благоустрою, міськвиконком.

В такому випадку значно корисніше посилатись на рішення самих місцевих органів.

Якщо скарга не задоволена, слід скаржитись на місцеві органи влади, що її не задовольнили, в Державну екологічну інспекцію, пожежну службу, міській санітарно-епідеміологічній службі і в прокуратуру.

Про пали місцевими жителями корисніше повідомляти дільничному міліціонеру.

Вагомим буде підготувати заяву у відповідності до чинного Закону України «Про звернення громадян».

ПРИКЛАД
Начальнику………..

Від кого (написати без
скороченняпрізвищ е, ім’я,
по-батько-ві, місце
проживання)

__ числа __ місяця __ року в __ час на тер¬иторії ______ (місцезнаходження палу вказати максимально точно, уточнивши вулицю, сквер, номер будинку, біля якого спалювали листя) невідомі мені особи (двірник и т. ін.) палили сухе листя (Або сміття — в залежності від ситуації. Інший варіант — “горіло чи було підпалене сухе лис¬тя/сміття”. Опи¬сувати порушення слід в залежності від того, що ви бачили насправді). Вигоріло біля __ м2 території (пло¬ща вигорілої території вка¬зу¬вати не о¬бов’язково). Це призвело до пошкодження __ дерев і кущів (якщо це було).
В результаті цього підпалу відбулося забруднення атмосферного повітря, чим було порушено право на безпечне для життя і здоров’я довкілля, гарантоване ст. 50 Конституції України и ст. 9 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища».
Крім того, були порушені норми Правил утримання житлових будинків та прибудинкових територій і/або правил утримання зелених насаджень в містах та інших населених пунктах України.
ПРОШУ
подібні право¬порушення не припускати (— для житлового господарства), попереджувати (— для контролюючих органів).
У відповідності до ст. 20 Закону України “Про звернення громадян” і оскільки (варіант — “…оскільки я регулярно проходжу по вказаній тери¬то¬рії і …” — далі по тексту) протягом цього місяця через підпали листя (чи сміття) мені доводиться постійно дихати димом,
ПРОШУ
скоротити термін розгляду цієї заяви до 15 діб.
Прізвище, ініціали                                                               Дата
Підпис

Аналогічним чином слід оскаржувати пали на природних ділянках і випалювання стерні на полях.

Для боротьби з палами вам необхідно ознайомитися з такими законами: Конституція України (ст.50); Закон України “Про охорону навколишнього природного середовища” (ст.ст.9, 12), Закон України “Про охорону атмосферного повітря” (ст.16, 22), Закон України «Про охорону земель» (ст.35), Правила утримання жилих будинків та прибудинкових територій (п.п.3.6.14, 3.7.4.), Правила утримання зелених насаджень у містах та інших населених пунктах України (п.п. 3.6., 6.4.2.), Кодекс України про адміністративні правопорушення (Ст.771). Також  спалювання листя прямо забороняється Законом України «Про благоустрій у населених  пунктах».

Якщо ви бачите, що горить суха трава…

Пали сухої трави зазвичай відбуваються або в сухі осінні дні, або восени, коли вже зійшов сніг. Як правило, траву палять несвідомі діти, або дорослі громадяни (з різних причин).

Однією з причин зумисного підпалу трави в степових балках і інших природних ділянках опосередковано є скотарство. В деяких  районах принаймні Луганської області поширено підпали силами тих, хто закуповує у населення худобу. Спаливши потенційний продукт харчування худоби, закупівельник підвищує вартість утримання корови. Всі відразу кидаються продати своїх «бурьонок» і це стає ідеальними умовами закупити їх якнайдешевше.

Не зважаючи на підстави підпалу, громадяни здійснюють пряме порушення Адмінкодексу (ст. 77-1). При випалюванні сухої трави травмується коріння багаторічних трав, паростки дерев, насіння; гинуть комахи та інші тварини, що зимують у верхніх шарах ґрунту. Найгірше те, що при весняному палі можуть знищуватись ранньоквітнучі весняні рослини (первоцвіти), всі види яких знаходяться під охороною законодавства. Підпал має бути негайно припинений. Ми рекомендуємо негайно загасити полум’я підручними засобами, а якщо це неможливо – викликати пожежних (01, 911).

Що ж робити з опалим листям?

Найбільш дружнім по відношенню до довкілля шляхом утилізації опалого листя є компостування. Найціннішою характеристикою компосту є великий вміст у ньому необхідних рослинам хімічних сполук. Щорічне прибирання листя в парках призводить за 20 років до 50%-го зниження приросту деревини. Те саме відбувається і на присадибних ділянках, в садах.

Для компостування листя складають у купи шириною 2 м і висотою до 1,7 м. в основу купи вкладають до 25 см шар землі. Кожен з шарів листя не має перебільшувати 30 см. На цю ж купу можна скидати пташиний послід, харчові рештки. Кожен з шарів присипають землею. Протягом літа компост 2-3 рази перелопачують. Компост вважається готовим, якщо перетворився на однорідну темну розсипчасту масу. При літній закладці компост дозріває за 2-3 місяці, при осінній – за 6-8. Аналогічно, компостування можна проводити в траншеях глибиною до 1 м і шириною 1,5 м. Траншейне компостування більш зручне з міркувань того, що при ньому компост рівномірно зволожується і не пересихає.

Використовувати компост в якості добрива можна вже через рік після закладки. Його корисні властивості зберігатимуться ще 4 роки. Корисне використання компосту в якості прикореневої підкормки дерев і кущів.

ПРИКЛАД
Позитивним прикладом можна вважати протистояння ДОП КНУ з адміністрацією університетського студмістечка в 2005 році. Крім власне спалювання опалого листя, як такого, адміністрація студмістечка примушувала займатись цим самих студентів, що мешкаютоь у гуртожитках. Протистояння закінчилось рішучою перемогою ДОП. Про що яскраво свідчать приведені вище витримки з офіційного листування.

Негативним же прикладом є листування Василюка Олексія із чиновниками у м. Василькові, у тому ж таки 2005 році. Подивимось відповідь Васильківського районного відділу Міністерства надзвичайних ситуацій на індивідуальне звернення щодо спалювання листя. Важливо підмітити, що звернення писалось на адресу санітарно-епідеміологічної станції, а відповідь – від МНС! Далі придивіться до тексту листа: замість того, щоб дати припис місцевим ЖЕКам, як цього вимагав у листі Василюк Олексій, МНС демонстративно тероризує сусідів автора листа з метою їх подальшого впливу на скаржника і попередження таким чином подальших скарг.

Кампанія «Зупинимо вогонь разом!»

Національний екологічний центр України та Дружина охорони природи м.Києва «Зелене Майбутнє» наприкінці 2008 року виступили з ініціативою відмови від спалювання листя, стерні та сухої трави на загальнодержавному рівні.  Починаючи з 2008 року вперше в Україні з‘явилась тенденція до самовільного спалювання лісосмуг. Люди свідомо підпалюють захисні лісосмуги, лісопосадки та навіть ділянки лісу. Після того, як нсадження пошкоджується вогнем, його можна безперешкодно вирубати на дрова або продаж. Деревина ж при цьому лишається, як правило, неушкодженою. Вже зараз в Україні вогонь знищив десятки тисяч кілометрів лісосмуг і лісопосадок. Якщо ця тенденція продовжиться, вже у найближчі 2-3 роки будуть зруйновані шляхи міграції багатьох тварин, невід‘ємно пов‘язані з лісосмугами, а на полях, позбавлених захисту від вітру, розпочнеться потужна вітрова ерозія і опустелювання. Таким чином, випалювання лісосмуг, яке так завзято почали несвідомі українці по всій країні вже у найближчі роки вкількатеро скоротить показники урожайності українського поля і на його відновленя слід буде витрати не одне десятиліття.

У зверненні учасників кампанії (у т.ч і авторів цієї  книги) говориться:
•    Ми закликаємо кожного українця стати на перешкоді спалюваню рослинних залишків і лісосмуг. Ми просимо кожного відмовитись від будь-якого спалювання рослинних залишків та докласти всіх зусиль, щоб цього не робили інші.
o    В разі виявлення вами фактів спалювання рослинності, негайно звертайтесь до міліції та екологічної інспекції; викликайте пожежну охорону.
o    В разі, коли винуватець підпалу відомий і це можна довести, просимо звератись до прокуратури.
o    Повідомляйте нам про відомі вам факти за адресою [email protected] (з приміткою в назві листа «Зупинимо пал!») або 01025, Київ-25, а/с 89, НЕЦУ.
•    Ми закликаємо Державну екологічну інспекцію України, Міністерство внутрішніх справ України, Мінстерство надзвичайних ситуацій України та інші контролюючі органи з максимальною уважністю взятись за проблему спалювання рослинності, особливо зараз, коли підпали набули максимальних масштабів. Чим більше буде прецедентів реального притягнення винуватців до відповідальності, тим менше випадків підпалів буде в принципі.
•    Ми звертаємось до Кабінету Міністрів України з проханням посилити контроль території України в небезпечний період підпалів сухої рослинності та підняти штрафи за підпали сухої рослинності і особливо степів та лісосмуг до десятків та сотень тисяч гривень.
•    Ми просимо Кабінет Міністрів України розробити Програму відновлення вітрозахисних лісосмуг на українських полях на місці тих, що були пошкоджені вогнем. Без цього, компенсувати втрати неможливо. Що ж стосується існуючих лісосмуг, є підстави говорити про їх розширення.
•    Ми закликаємо Кабінет Міністрів України запровадити телефонний номер, за яким можна звертатися з разі виявлення підпалу стерні або пожеж в лісосмугах за межами населених пунктів, який був би єдиним для всієї території України та, бажано, набирався безкоштовно з мережі телефонів-автоматів та мобільних телефонів.
•    Ми закликаємо Міністерство житлово-комунального господарства України запровадити практику облаштування при кожному з управлінь (комунальних підтриємств) утримання зелених нсаджень («Зеленбуд», КП УЗН) облаштувати копостні ями, в яких утилізуватиметься зібране в міських парках опале листя. Отриманий компост стане безкоштовним добривом для міських клумб та газонів. Таким чином, буде припинено спалювання листя та буде отримано реальний шлях виготовлення компосту для кожного з українських міст, що не потребує практично жодних фінансових затрат.
Перша розсилка звернень до  вищого керівництва держави не дала жодного результату. Проте кампанія продовжується.

Пал очерету.

Окремою статтею в розмові про пал є проблема спалювання очерету. Аналогічно до того як траву палять, вважаючи, що молода трава буде зеленішою, так і очерети палять для того, щоб росли лише молоді пагони і не було торішніх. Протистояти спалюванню очерету важко, особливо, коли поросла ним територія знаходиться в оренді у приватного підприємця чи товариства. Проте, якщо спалювання таки не можна уникнути і про нього відомо завчасно, класична література з природоохоронної біотехнії (Кузнєцов, 1974 та ін.) рекомендує принаймні проводити випалювання послідовно (починаючи з одного боку заростей), не запалюючи всього масиву. Крім того, спалювання слід робити восени, коли молодь водно-болотних птахів вже окріпла і здатна самостійно втекти від вогню. Перед спалюванням слід шумовими засобами вигнати тварин з очерету.

Оголошення на деревах.

Невеликі підприємства і фірми, що рекламують власну продукцію і послуги, нерідко розміщують рекламні оголошення на деревах. Таблички зображаються на фанерних або металевих платівках і прибиваються до дерев. Таке явище широко розповсюджене вздовж всіх трас в межах Київської агломерації. «Продам участок», «Цемент, ж/б блок, кирпич», «Басейни»… під всіма такими оголошеннями лишають телефон, за яким можна звернутись по послугу. Нажаль, звернення до прокуратури контролюючих природоохоронних органів з метою покарання порушника практично безперспективне. Всі наші спроби знайти шлях притягнення до відповідальності власників табличок показали, що це зробити надзвичайно важко. Перш за все це викликано тим, що юридично довести зв’язок оголошення і власника телефону, яким воно підписано неможливо. Керівник фірми завжди може сказати, що табличка – провокація конкуруючої фірми. Притягнення до відповідальності можливе лише у випадку затримання порушника в момент прибивання оголошення.

Проте такий прикрий стан справ не завадить вам зірвати оголошення і, передзвонивши по вказаному телефону, попередити, що аналогічна доля чекатиме всі наступні оголошення, які будуть виявлені на деревах.