За словами завідувача лабораторії "ДЛ-Стандарт" Олександра Кухаренка, тепер практично вся продукція у супермаркетах стала без ГМО. Встановити чи це так, маючи всього лише 20-25 лабораторій в Україні, практично неможливо.
Тим часом, хліб на наявність ГМО перевіряють одиниці. "Мені на тестування хлебобулочні вироби попадалися тричі. Це був хліб ручної роботи, для ресторанів, тобто елітний", - підтверджує експерт.
А ось виробники хліба відзначають, що законодавство в Україні не пояснює, хто повинен провести тестування на ГМО - вони або постачальники сировини.
"Міститься у хлібі борошно та соняшникова олія. Ці два інгредієнти, в принципі, можуть містити ГМО. Якщо постачальник дав нам підтвердження, що в них немає ГМО, чи повинні ми робити підтверджуючі документи про те, що в кінцевому продукті також немає ГМО?" - задається питанням Володимир Слабовський, президент Всеукраїнської асоціації пекарів.
Поки що виробники розмірковують, хто повинен відправляти продукцію на дослідження, екологи б'ють тривогу. На їх думку, ГМО в Україні взагалі треба заборонити, оскільки такий вплив на здоров'я людини не досліджений і непередбачуваний. А існуюче маркирування не дає достовірної інформації про наявність модифікованих організмів.
Джерело: Укрінформ