„Маршрут джипів проходитиме через три унікальні заповідні території України. У двох із них – Поліському та Рівненському заповідниках - встановлений режим абсолютної заповідності, а це означає, що там заборонено проходити навіть пішим людям. В Україні біля 8000 охоронюваних природних територій, і лише два десятки з них – «свята святих» - заповідники. Проведення перегонів саме тут є найбільш неприпустимим, ніж в інших місцях України”, - каже заступник голови Національного екологічного центру України Олексій Василюк.
Судячи з відео та фотографій попередніх трофі-рейдів, важкі машини ламають та викорчовують дерева та кущі, псують дороги, винищують флору та фауну, що є надзвичайно цінними та охороняються українським законодавством та міжнародними конвенціями. Окрім цього, саме зараз триває сезон розмноження тварин, у зв’язку із чим більшість країн навіть запроваджують „місячники тиші”. Україна теж має виконувати ці зобов’язання, адже ратифікувала Конвенцію про дикі види флори і фауни та середовище існування у Європі, згідно з якою заборонено розлякувати рідкісні види у сезон їхнього розмноження. Окрім обурення світової спільноти та міжнародного скандалу, що може статися після такого недбалого ставлення до заповідників, пробіг може викликати й цілком слушні юридичні наслідки: за псування об’єктів природно-заповідного фонду передбачена кримінальна відповідальність за статтею 252 Кримінального кодексу.
У самих заповідниках про плани перегонів на джипах або не чули зовсім, або чули тільки погрози - з боку організаторів.
„Ми дізналися про перегони на джипах через інтернет. Зв’язалися з організаторами, а ті нам сказали: якщо ви будете виступати проти, директора та заступника директора заповідника знімуть з посад. Намагалися знайти якийсь компроміс, наприклад, щоб працівник заповідника хоча би показав найбільш цінні території, куди не треба заїжджати, але там перестали знімати трубку”, - розказав працівник одного з заповідників.
Тим не менш, організатори трофі-рейду в усіх джерелах хваляться, що маршрут пройде саме заповідними територіями.
„Наш трофі-рейд – це не тільки спортивне змагання, але й можливість для всіх учасників вирушити у подорож мальовничими куточками нашої країни, оскільки маршрут пролягає через три найкрасивіших заповідники, де досі збереглася первинна природа”, - заявив в інтерв’ю один з організаторів пробігу, керівник комітету з трофі-рейдів Автомобільної федерації України Сергій Осадчий.
„Це не тільки етап у розвитку спорту, це відкриття та пропаганда нових, невідомих широкій публіці туристичних спрямувань та вклад в економічний розвиток регіонів, по яким пройде маршрут. Я певен, що всі учасники перегонів повернуться у цей дивовижний поліський край та привезуть сюди своїх друзів та знайомих”, - заявив народний депутат України Віктор Янукович-молодший, що є одним з активних учасників автоперегонів по бездоріжжю.
Національному екологічному центру України вдалося зв’язатися із організаторами заходу і попросити змінити маршрут пробігу в обхід заповідних територій, але окрім брутальної лайки у слухавку вдалося почути тільки те, що маршрут змінювати ніхто не збирається.
Національний екологічний центр України розіслав листи в усі обласні та районні адміністрації, територіями яких проходитиме маршрут пробігу, а також організаторам та спонсорам пробігу з вимогою заборонити проїзд заповідними територіями та змінити маршрут в обхід об’єктів природно-заповідного фонду.
Просимо вас також долучитися до захисту унікальних природних зон та надіслати організаторам та спонсорам листа з вимогою змінити маршрут трофі-рейду. Приєднатися до акції щоб бути в курсі новин можна за посиланням:
http://www.causes.com/causes/621943-200/about
Нагадаємо, автомобільні змагання „Ukraine Trophy 2011” мають пройти з 2 по 8 липня 2011 року, від Києва до Шацьких озер уздовж північного кордону з Білорусією через три заповідні зони. У змаганнях візьмуть участь близько 200 важких машин.
Детальний маршрут можна переглянути на сайті організаторів http://www.ukraine-trophy.com, їхні контакти: Київ, вул. Набережно-Корчуватська, 136, e-mail: info@ukraine-trophy.com, тел. 067 2355746, 067 4641170, 044 3321202.
Долучитися до організації та проведення акцій протесту можна, заповнивши контактну форму http://goo.gl/2bbxv.
Також можна приєднатися до акції в мережі Causes (логінитись можна за допомогою акаунту Facebook):
http://www.causes.com/causes/621943-200
За додатковою інформацією звертайтеся, будь ласка, до:
Олексій Василюк,
заступник голови Національного екологічного центру України,
097 1000 473
vasyliuk at gmail.com