Паперове розширення паперового національного парку.

11 січня 2010 року в приміщенні Київської обласної держанвої адміністрації відбулась нарада під керівництвом першого заступника голови ОДА Я.Москаленка щодо перспективного розшинення Національного природного парку (НПП) «Голосіївський».
НПП «Голосіївський» був створений на території м.Києва Указом Президента України №794/2007 від 27 серпня 2007 року. За 20-річну історію створення, його площа зменшилась з 11 000 га, як планувалось з самого початку, до 4 521,29 га. В результаті в НПП були включені практично ті території, що в минулому планувались для включення у заповідну зону парку. Нагадаємо, що національні природні парки мають зонування, в складі якого виділяють заповідну зону, передбачену винятково для охорони дикої природи, зону регульованої рекреації – для екскурсій і короткочасного відпочинку на природі та зони стаціонарної рекреації і господарську, в яких дозволене рекреаційне будівництво. Таким чином, зонування НПП в нинішніх межах зможе зашкодити дикій природі Голосієва і НПП логічно потребує розширення.
З виступу заступника директора НПП на нараді стало зрозуміло, що існує пропозиція розширення НПП. Натомість мова йде не про включення територій, що планувались в НПП з самого початку а про приєднання до нього існуючих природно-заповідних територій, при чому здебільшого в Київській області а не в Києві (заказники «Урочищу В*язове», «Процівський», «Болото Біле», «Бориспільські острови», «Кілов-Рудяків», «Процівські луки». Фактично йдеться про лівобережну заплаву Дніпра і острови в акварторії Канівського водосховища на відстані 20-80 км від Києва. В межах Києва планується приєднати також існуючі ландшафтний заказник «Острови Ольжин та Козачий» та регіональні ландшафтні парки «Лиса Гора» і «Дніпровські острови».
Ідею такого розширення підтримали представнки столичного і обласного управліннь екології і природних ресурсів та більшість інших учасників наради.
На жаль, гостру критику цього проекту, озвучив лише представник НАН України, завідуючий Відділом моніторингу та тваринного світу Інституту зоології Василь Костюшин.
«Фактично відубвається обман Президента та Кабінету міністрів. – говорить Василь Костюшин. – Всім говорять про те, що  національний парк розширюють фактично втричі, а насправді простоприєднують до нього те, що і так вже є заповідними територіями. Від цього природно-заповідного фонду більше не стає і Київщина продовжує лишатись по відсотку заповідності в аутсайдерах серед всіх областей».
Згідно висновків Інституту зоології, розширення НПП «Голосіївський» є вкрай необхідним заходом, без якого буде значно ускладнена можливіть запровадження реального охоронного режиму на  територіях, включених  до його складу на даному етапі. Розширення повинно відбуватись з урахуванням потреби збалансування площ функціональних зон НПП, тобто в першу чергу до НПП мають бути приєднані такі території, які відіграватимуть в його складі роль зон господарської та стаціонарної рекреації. Території, що включені до НПП сьогодні (крім парку ім.М.Рильського  і урочища «Феофанія») можуть відігравати лише роль заповідної зони та частково – зони регульованої рекреації. Будь-який інший сценарій розширення НПП стане прямим нищенням території дідянок, що початково пропонувались до  включення їх у заповідну зону НПП. А отже, розширення недоцільно проводити за рахунок територій вже існуючих об*єктів природно-заповдіного фонду, як це пропонується в обгрунтуванні. Розширення території НПП в таий спосіб не призведе ні до збільшення площі ПЗФ в цілому ні до посилення охоронного режиму цих територій, який насьогодні відсутній і на чинній території  НПП.
«НПП «Голосіївський» як національний парк поки не працює. – розказує заступник голови Національного екологічного центру України Олексій Василюк. – Для чого парку, який не може дати раду і тим територіям що в нього включені, розширятись втричі ще й винятково на природні триторії? Чого ж не включать в НПП наприклад дачі в Конча-Заспі, або музей Пірогово? Була б прекрасна  рекреаційна зона і не треба було б переживати про природні території. Знаючи нашу позиціію по цьому питанню, Національний екологічний центр України взагалі на нараду не запросили, хоча ми є авторами обгрунтувань створення половини заказників, які тепер планують включити в НПП».
Кожен з читачів цього повідомлення може самостійно перевірити ефективність роботи НПП переглянувши сайт парку http://npp-golosiivsky.org.ua/, або просто спробувавши знайти його контакти або  адресу.
Додаткові матеріали:
Для контактів:
Василь Костюшин,
235-51-87
Олексій Василюк
097 1000 473

Leave a Reply