25.02.2016 Рубрики: Новини

Чому уманчани не люблять «Софіївку»?

Саме таке запитання виникло у мене після виступу на сесії Уманської міської ради 19 лютого 2016 р. Сама необхідність такого виступу була викликала питанням, висловленим на попередній сесії —«Чому “Софіївка” не сплачує податок на землю?»

Для довідки: відповідно до редакції Податкового кодексу України, яка була чинною до грудня 2014 року, «Софіївка» звільнялася від податку на землю, причому по двох статтях, як установа природно-заповідного фонду і як наукова установа, однак з січня 2015 року ці пільги були скасовані і питання звільнення від сплати податку на землю для обʼєктів ПЗФ і наукових установ було покладено на місцеві та селищні ради. Ця законодавча колізія призвела до того, що для багатьох установ ПЗФ сума податку могла б у кілька разів перевищувати їхній річний бюджет, враховуючи це переважною більшістю місцевих та селищних рад установи, що знаходяться на їхній території, були звільнені від сплати податку. Але не «Софіївка», яка за рішенням міської ради сплатила за вісім місяців минулого року до місцевого бюджету понад 0,5 млн. грн. І це при тому, що бюджетом установи ці кошти не були передбачені, основні доходи від надання туристичних послуг парк отримує у травні та жовтні, а податок потрібно було сплачувати починаючи з січня, коли «Софіївка» немає ніяких коштів, окрім тих, що отримує з держбюджету на проведення наукових досліджень. У липні 2015 року Верховна Рада ухвалила зміни до Податкового кодексу, якими пільги для наукових установ, що повністю утримуються за кошти місцевого бюджету, були повернуті. Ці зміни вступили в силу 1 вересня 2015 року, 
Однак, інформація щодо змін у Податковому кодексі, вочевидь, опинилася поза увагою депутатів Уманської міської ради, про що свідчить виступ депутата від партії «Відродження» І. Плетньової на сесії міської ради 28 січня 2015р. https://youtu.be/eKnPvFeHxvQ , а також заява депутата міської ради від цієї ж партії Я. Кулінєєва, опублікована на його сторінці у ФБ «”Софіївку” хочуть взагалі позбавити податків до міського бюджету))) Але дирекція парку, для уманчан, не хоче робити безкоштовний вхід. Нахабству немає меж. Особисто я, з таким рішенням не згоден, парк надає платні послуги, то хай хоч якісь податки будуть йти до міста». Депутатом від БПП В. Поліщуком було підготовлено депутатське звернення до директора Національного дендропарку «Софіївка» НАН України чл-кор. НАН України І.С. Косенка з проханням розʼяснити ці та цілий ряд інших питань, повʼязаних із діяльністю дендропарку. Дати розʼяснення було доручено мені.


Під час свого виступу я з прикрістю змушена була відмітити, що статус «Софіївки» на національному і міжнародному рівні, а також нинішній фінансовий стан установи мало цікавлять депутатів. Основним питанням було «Коли вхід у “Софіївку” для уманчан буде безкоштовним?». Причому аргумент на користь цього один: «Софіївка» знаходиться на території міської громади, тому адміністрація зобовʼязана забезпечити для уманчан безкоштовний вхід. Інші питання стосувалися торгівлі на території парку, кримінальних справ проти керівництва і «Софіївки», доходів від різних видів нашої діяльності і навіть тієї шкоди, яку завдає місту саме існування «Софіївки» через значну кількість туристичних автобусів, які розбивають дороги міста. Дискусія завершилась пропозицією міського голови О. Цебрія шукати певні компроміси між парком і місцевою громадою.


Цікавою виявилася реакція окремих депутатів на мій виступ, зокрема все того ж депутата від партії «Відродження» Я. Кулінєєва –https://youtu.be/AEdbe4OlHeM 


Я особисто з подивом дізналася з цього відео, що було прийнято рішення проводити перевірки кількості уманчан, які чи то взагалі заходять в “Софіївку” чи ще й платять при цьому за вхід, причому пан депутат впевнений у тому, що таких законослухняних громадян буде не більше 3-4 осіб у місяць і навіть готовий компенсувати “Софіївці” за них 100 грн. з міського бюджету. А ще зворушує офіційна заява пана депутата, що він жодного разу в своєму житті не платив за вхід у “Софіївку”, що означає «перелазив через паркан або дірки у паркані чи просто не вважав за потрібне звертати увагу на касира на вході». 


Це засідання переконало мене в тому, що на даному етапі ситуація дійсно дуже гостра і на превеликий жаль, всесвітньо відомий парк «Софіївка» , шедевр садово-паркового мистецтва світового рівня, обʼєкт природно-заповідного фонду України, парк, що є претендентом на включення до переліку обʼєктів Всесвітньої спадщини ЮНЕСКО, один з переможців акції «7 чудес України», науково-дослідний інститут Національної академії наук України, яким уманчани завжди пишалися, нині став обʼєктом жорсткої критики та навіть неприхованої агресії з боку значної частини місцевої громади, у тому числі й депутатів міської ради. У чому ж причина цього? Для того, щоб відповісти на це питання варто звернутися до історії. Вхідна плата у парк «Софіївка» (тоді парк ім. ІІІ Інтернаціоналу) була введена у 1926 р. і зберігається з того часу. Місцеві жителі ніколи не мали ніяких пільг щодо входу в парк, однак в архівних документах є відомості про те, що наприклад у 1941 році вони мали право придбати сезонний абонемент для входу в парк. Ніяких пільг не мали і не вимагали уманчани і у 1980 році, коли все місто допомагало відновлювати «Софіївку» після стихійного лиха. 


Для довідки: Сьогодні вхід до «Софіївки» коштує 30 грн. для дорослих та 20 грн. для дітей шкільного віку. Право безкоштовного входу в «Софіївку» мають пенсіонери, інваліди,воїни-афганці, ліквідатори аварії на Чорнобильській АЕС, солдати строкової служби, учасники АТО, діти дошкільного віку, мами з дітьми до 3-х років. Крім того, вхід є безкоштовним для всіх у зимовий період (з 15 листопада до 1 травня), у дні державних свят, день міста Умані, а також щодня до 9.00 та після 18.00. Таким чином, будь-який житель міста Умані має змогу абсолютно законно відвідувати парк безкоштовно у певні дні та години. Оскільки протягом туристичного сезону з 9.00 до 18.00 особливо у вихідні дні спостерігається найбільший наплив туристів, вхід для місцевих жителів свідомо обмежується, щоб регулювати рекреаційне навантаження на парк. Ніякої компенсації за відвідування парку пільговими категоріями громадян, як це робиться в інших країнах, не передбачено. Вартість вхідного квитка у парк становить за нинішнім курсом близько 1 євро, як і в інших установах такого рівня в Україні – Національний ботанічний сад ім .М.М. Гришка НАН України, державний дендропарк «Олександрія» НАН України (з 2015 року в цих установах було введено плату за вхід і у зимовий період). Для порівняння в країнах Європи вхідний квиток до ботанічного саду площею 7-9 га (площа «Софіївки» – близько 180 га) становить 2-3 євро, а в парки, з якими «Софіївку» порівнюють в енциклопедичному словнику Брокгауза і Ефрона — Версаль у Франції, Сан-Сусі у Німеччині та Жеардіно ді Боболі в Італії — 15, 12 і 7 євро відповідно, причому вхід в них платний протягом усього року, в нічний період вхід заборонений і ніяких пільг для місцевих жителів не передбачено.


Вперше ідея про необхідність безкоштовного входу для на жителів Умані та Уманського району була висловлена А.В. Яценком, який у 2012 році став депутатом Верховної Ради від «Партії регіонів» по 200 округу, до якого належить Умань. Особливо активно цю ідею він почав просувати перед виборами до Верховної Ради України 2014 року. Зрозуміло, що це викликало запитання у керівництва парку, оскільки ніяких обговорень і домовленостей між народним депутатом і адміністрацією з цього приводу не було. Наслідком цього став особистий конфлікт між народним депутатом А.В. Яценком і директором дендропарку І.С. Косенком. Найбільш гостро цей конфлікт розгорівся у січні 2015 року, коли А. Яценко звернувся до директора «Софіївки» із прохання провести безкоштовне катання на конях для 400 вихованців уманського інтернату. Враховуючи, що у зимовий період фінансовий стан «Софіївки» є зазвичай досить скрутним, директор «Софіївки» запропонував народному депутату сплатити половину звичайної вартості катання на конях, тобто по 10 грн. за кожну дитину, що і було зроблено А.Яценком, який перерахував 4 тис. грн. за 400 дітей. Однак після цієї дійсно дуже гарної справи з боку народного депутата почалася кампанія, спрямована на дискредитацію адміністрації і особисто директора «Софіївки», яка включала публікації в мережі інтернет, наприклад, http://provoker.com.ua/archives/7206,http://pro-vincia.com.ua/…/19661-yacenko-na-sesyi-umanstkoy… , численні звернення депутата до керівництва Національної академії наук України, Кабінету Міністрів України, керівництва області із звинуваченнями у корупції. За зверненнями народного депутата проти керівництва «Софіївки» було відкрито три кримінальних справи (всі вони сьогодні закриті за відсутністю складу кримінального правопорушення), а також протягом 2015 року було організовано 12 перевірок фінансової діяльності, жодна з яких не виявила суттєвих порушень). Апофеозом цієї кампанії стало подання А.Яценком проекту Закону №2498 “Про внесення змін до Закону України “Про наукову і науково-технічну діяльність” щодо безоплатного відвідування дендрологічних парків”, яким передбачається зобовʼязати Національну академію наук України та національні галузеві академії наук України, в підпорядкуванні яких знаходяться дендрологічні парки, забезпечити безоплатне відвідування дендрологічних парків жителям населених пунктів в адміністративних межах яких розташовані парки». Ця новина набула швидкого розголосу як у місцевих, так і у всеукраїнських ЗМІ – наприклад http://vch-uman.in.ua/material.php?id=1236,http://city.ck.ua/news/2015-year/aborigen-imeet-pravo.html,http://jurliga.ligazakon.ua/news/2015/4/1/126503.htm
Комітетом Верховної Ради України з питань екополітики, природокористування та ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС було відзначено, що даний законопроект суперечить ст. 47 Закону України «Про природно-заповідний фонд України і рекомендував Комітету з питань науки і освіти внести на розгляд Верховної Ради України пропозицію відхилити цей законопроект (http://komekolog.rada.gov.ua/komekolog/…/uk/publish/article…), а за результатом експрес-огляду законотворчої діяльності Верховної Ради України Харківською правозахисною групою «Права людини в Україні» даний законопроект визнано «популістським проектом, в якому питання компенсації відповідних збитків академічним установам навіть не розглядається» – http://www.khpg.org/en/index.php?id=1429693744 . Наразі згаданий законопроект досі знаходиться на розгляді у комітеті ВР з питань освіти і науки. 


Ідеї народного депутата про те, що «Софіївка» ніби то знущається з уманчан, вимагаючи плату за вхід, поширилися в Умані з швидкістю віруса грипу. На місцевих виборах 2015 року забезпечити безкоштовний вхід у «Софіївку» пообіцяли практично усі політичні сили. І жителі міста, яких протягом 90 років факт наявності вхідної плати за вхід у парк не особливо хвилював, раптом усвідомили, як керівництво парку порушує їхні права і хвиля гніву народного проявилася у численних актах вандалізму. Враховуючи, наявність на території парку лише пʼяти постів охорони, а також те, що парк у нічний період також відкритий до відвідування, залишається лише фіксувати факти руйнування скульптур та пошкодження малих архітектурних форм, викрадення рослин, знищення насаджень. Крім того, значну частину огорожі парку було зрізано і викрадено, що значно розширило можливості «безкоштовного входу» в парк для місцевих жителів. Ліквідація цих наслідків «народної любові» вимагає ще більших витрат на догляд за парком.


Для довідки: Національний дендрологічний парк «Софіївка» НАН України є державною установою і фінансується виключно за кошти державного бюджету. Оскільки парк знаходиться у віданні НАН України, він фінансується як науково-дослідний інститут, отримуючи кошти загального фонду державного бюджету на проведення наукових досліджень. З цього фонду у 2015 р. парк отримав 6,3 млн. грн., з яких 89 % становить заробітна плата співробітників та стипендія аспірантів. Охорона та догляд за парком здійснюється за рахунок коштів спеціального фонду державного бюджету, який наповнюється за рахунок вхідної плати, надання екскурсійних та туристичних послуг, реалізації садивного матеріалу та сувенірної продукції тощо. У 2015 році цей фонд склав 14,9 млн. грн., близько третини з яких становлять надходження від вхідної плати. Загальна сума сплачених парком податків склала близько 6,4 млн. грн., з них 4,8 млн. у державний бюджет, 272 тис. в обласний та 1,355 млн. у місцевий бюджет. 
Отже, сьогодні ситуація наступна: всесвітньовідомий парк опинився в цьому протистоянні сам на сам із усією обуреною місцевою громадськістю. Парку висуваються наступні вимоги: забезпечити безкоштовний вхід для уманчан завжди, створити для них комфортні умови для відпочинку, забезпечувати високі стандарти туристичного обслуговування, збільшувати туристичну привабливість міста, здійснювати озеленення міста та окремих його установ (бажано власним садивним матеріалом і бажано безкоштовно), забезпечувати максимальне наповнення місцевого бюджету (бажано також сплачувати навіть не передбачені законом податки) і т.д. т.р. Цілком закономірне питання «А що навзаєм?» повисає у повітрі. «Ну може хоча б 30 грн. за вхід?, хоча б раз на рік?» – «Вашому нахабству немає меж!!!».


Вочевидь обговорення ситуації, що склалася, давно потребує всеукраїнського і міжнародного розголосу. Через безвідповідальні популістські заяви політиків, які потрапляють на плідний ґрунт прагнення до «халяви», відбувається не лише дискредитація, а цілеспрямоване знищення обʼєкту природної та культурної спадщини України, причому зазвичай із патріотичними лозунгами, а люди, які вважають себе європейською нацією і рухаються у напрямку Євросоюзу, пишаються тим, що потрапили у парк світового значення через дірку у паркані… 


Найближчим часом планується надіслати листи з вимогою захистити «Софіївку» від свавілля з боку народного депутата України А.В. Яценка і депутатів Уманської міської ради на адреси Адміністрації Президента України, у Кабінет Міністрів України, до Верховної Ради України, а також до Ради ботанічних садів та дендропарків України, у представництво ЮНЕСКО в Україні, міжнародного наукового комітету з культурних ландшафтів ICOMOS-IFLA та міжнародного союзу ботанічних садів BGCI.

Анна Куземко

https://www.facebook.com/groups/1134736829878272/permalink/1134771256541496/?__mref=message_bubble

Leave a Reply