Коли сталася перша лісова пожежа? Звичайно, ніхто не назве дати, але можна з повною впевненістю стверджувати : тоді, коли з’явився ліс. Бо він сам по собі є джерелом живлення вогню: деревина, трава, гілки, що впали, сухе листя тощо. Вогонь у лісі може виникнути або стихійно, або з вини людини, та наслідки завжди жахливі. Незалежно від площі, на яку розповсюдилася пожежа, вона завдає величезної кривди: ушкоджується, або знищується деревна, чагарникова рослинність, ґрунтовий покрив, місця поселення тварин, птахів, комах. Навіть «вчасно» погашена пожежа залишає по собі слід на декілька років: слабне відновлювальна спроможність лісу, знижується продуктивність лісових насаджень, що вижили, виснажені деревостани уражаються хворобами і шкідниками.

Лісові пожежі здебільшого виникають у хвойних лісах, особливо влітку. Однією з головних причин їх є ї недбале поводження людей з вогнем у лісі: залишення непогашених вогнищ, недопалків, сірників, тліючих мисливських пижів тощо. Лісові пожежі можуть виникнути в від іскри транспортних засобів, що діють у лісі, від блискавок і самозаймання органічної речовини.
Херсонщина – степовий край з посушливим кліматом. Майже всі ліси області – штучного походження (за невеличким винятком прирічкових). Хвойні насадження Цюрупинського, Голопристанського, Каховського районів взагалі зростають в умовах піщаної пустелі і, звичайно, мають свої особливості, які вирізняють їх з поміж інших лісів. Низько опущені гілки дерев, підстилка з опалої хвої, що не перегниває і накопичується роками, висока температура повітря та грунту, практично нульова вологість, сильні вітри – все це спричиняє велику загрозу виникнення і розповсюдження лісових пожеж. Швидкість розповсюдження вогняного валу при верхових пожежах в Нижньодніпровських лісах перевищує всі наукові розрахунки : під час поривів вітру вона може сягати декількох кілометрів на хвилину. Втекти від неї, особливо по пісках важко. Але спеціальні пожежні підрозділи лісгоспів і не намагаються так вчиняти. Озброєні «допотопною» технікою, в умовах недостатнього фінансування робітники лісопожежних станцій, лісники, єгеря самовіддано рятують насадження, що створені їх важкою працею та працею їх попередників. Лише за 8 місяців 2009 року було погашено 224 лісові пожежі та 159 осередків вогню в полях, що розповсюджувалися в напрямку лісових масивів. Останні не можна кваліфікувати як необережність – це навмисні підпали стерні після збирання врожаю зернових. І хоча робити таке забороняє законодавство України, розпорядження голови обласної державної адміністрації і сама логіка – нікого з власників земельних ділянок не притягнуто до вагомої відповідальності.

Лісогосподарські підприємства не тільки гасять пожежі але й вживають запобіжних заходів. Науковим інститутом лісового господарства розроблено схему розташування протипожежних розривів, створення смуг на яких видаляється будь яка потенційно вогненебезпечна органічна речовина, запроектовано будівництво протипожежних водойм та доріг. Також протягом весняно-літньо-осіннього періоду ведеться спостереження з пожежних веж та за допомогою авіації, провадиться патрулювання особливо небезпечних в цьому відношенні ділянок.

Велике значення має пропаганда серед місцевого населення, школярів, студентів. Значну роль в цьому відіграють засоби масової інформації.
Провадиться велика робота. Та ліси все ж таки горять. Чому?

Понад 90% причин пожеж — людський фактор – необережне поводження з вогнем у лісі, і лише близько 2% – природний чинник, біля 8% – причини не з’ясовано – можливо умисні дії (по таких фактах матеріали передані до слідчих органів. Зловмисників, якщо буде доведена їх провина чекає позбавлення волі та багатотисячна матеріальна відповідальність). Отже, дбайливе ставлення людей до лісу може звести появу пожеж до мінімуму. Дотримання правил пожежної безпеки – запорука збереження природи від дії вогняної стихії.

Ліс – загальна власність народу. Його природоохоронна, естетична цінність, дари: квіти, гриби, ягоди також. Користуймося ними.

Головне – не нашкодити природі. Залишіть нащадкам те що маєте – оазу в піщаній пустелі Херсонщини.

Для небайдужих до долі херсонського лісу людей в обласному управлінні лісового та мисливського господарства цілодобово працюють телефони: (0552) 26 29 87; 8-067-551-14-31.

І.Єрмоленко, перший заступник начальника ХОУЛМГ

http://www.khersonlis.com.ua/