Обгрунтування: VII. РЕКОМЕНДАЦІЇ ДО РОЗРОБКИ ПРОЕКТУ СТВОРЕННЯ НПП «ПОДЕСІННЯ»

Рекреаційний вплив проявляється в дигресії рослинності, ущільненості грунтового покриву, будівництві рекреаційних установ та елементів інфрастуктури.

Певний вид антропогенного впливу на ландшафти визначається множиною параметрів, кожен з яких безпосередньо характеризує ступінь антропогенного навантаження. Для впливу рекреації – це кількість відпочиваючих на одиницю площі протягом року, максимальна кількість відпочиваючих за один день (пікове одночасне навантаження), кількість наметів, вогнищ на одиницю площі, витоптування травяного ярусу (кількість проходів рекреантів за одиницю часу на одиницю площі) та інші.

Коли ми говоримо про охорону ландшафтів, то маємо на увазі систему заходів, спрямованих на зберігання, відновлення або поліпшення виконання ландшафтом певних функцій. Відповідно до визначення Європейської ландшафтної конвенції, ратифікованої у 2005 році, «охорона ландшафту» означає діяльність щодо збереження та підтримання важливих або характерних рис ландшафту, яка виправдовується його спадковою цінністю, зумовленою його природною конфігурацією та діяльністю людей. Основна мета природоохоронних заходів полягає у мінімізації тих змін ландшафтів, що викликають погіршення або порушення виконуваних ними функцій; досягти цього можна шляхом регулювання антропогенних впливів на природно-територіальні комплекси.

За функцією переважаючої рекреаційної діяльності НПП «Подесіння» можна віднести до таких підтипів:

– оздоровчого підтипу – тобто такого підтипу, який характеризується проведенням фізичних занять з тренувальним режимом (прогулянки, екскурсії, спортивні ігри, купання та ін.);

– спортивного – туризм, рибальство та ін. видів діяльності, для проведення яких є цінними малозмінені природні комплекси;

– пізнавальний – для даного підтипу є характерною збереженість якомога більшого різноманіття найменш змінених ландшафтів та історичних пам’ятників.

На територіях НПП рекреаційне природокористування пов’язане з використанням умовно незмінених природних ландшафтів, котрі, як правило, досить мало пристосовані до рекреаційних навантажень. Тому задача проектувальників полягає у виборі найбільш комфортних для заданих видів відпочинку і разом з тим стійких до рекреаційного навантаження ділянок природного ландшафту. Це дозволяє створювати гармонійні відносини між рекреаціними навантаженнями і стійкістю природних екосистем, ща запобігає деградації природних ландшафтів. Для даного типу рекреаційного природокористування принцип превентивності (профілактичності) природоохоронних заходів виражається в регулюванні норм навантажень на природу, а управління здійснюється насамперед через систему адміністративно-юридичних заходів, спрямованих на обмеження потоків рекреантів.

Багато науковців підкреслюють залежність стійкості природних геосистем від вологості грунтів і складу рослинності. Прямий вплив відпочиваючих, який визначається витоптуванням, фіксується розвитком стадій дигресії природної рослинності. Але насправді вплив на навколишнє середовище з боку відпочиваючих проявляється ширше – це засмічення побутовими відходами та органічними речовинами; переміщення і переселення видів рослин, у тому числі бур’янів, тощо.

Рекреаційні задачі НПП не повинні переважати над природоохоронними, оскільки вони створюються для збереження репрезентативності екосистем планети, збереження біорізноманіття, збереження генетичних ресурсів тварин і рослин, проведення наукових досліджень та моніторингу, організації туризму і відпочинку.

Очевидно, що основні навантаження повинні припадати на території, які знаходятья в зонах транспортної доступності по відношенню до великих міст, а також в районах розміщення пам’ятників історії та культури.

Завдяки складній структурі, зонуванню та значній площі, територія НПП має велику кількість різноманітних функцій. Основними екологічними функціями території проектованого НПП «Подесіння» є:

• резерваційна – збереження біорізноманіття, еталонних і унікальних природних екосистем;
• регуляційна – підтримка екологічного балансу території регіону (заплава є важливим гідрологічним і кліматичним регулятором);
• відновлювальна – відновлення природних ресурсів (ресурсів питної води, кормових угідь і т. д.).

Додатковими функціями території проектованого НПП «Подесіння» при цьому є такі:

• рекреаційна;
• еколого-освітня;
• науково-дослідна;
• функція охорони природно-історичних цінностей.

Проблеми збереження луків та шляхи їх вирішення

Луки є типом рослинності, збереження якого в сучасних умовах сильно залежить від діяльності людини. Перш за все, це викликано відсутністю у природі достатньої кількості диких копитних тварин. Проте, деякий антропогенний вплив на них є також і негативним – внаслідок меліорації, перевипасу та занесення інвазивних видів флори. Для луків розрізняють чотири стадії пасовищної дигресії: сінокісна, сінокісно-пасовищна, власне пасовищна, стадія пасовищного збою. Порівняння сучасного стану лучної рослинності з тим, який був зафіксований геоботаніками 30-40 років тому, вказує на значні негативні зміни в стані травостоїв, збіднення флористичного складу лук та його раритетної компоненти.
Випас худоби та сінокосіння на лучних ділянках відносяться до підтримуючих заходів, що попереджають заростання луків чагарниками. Для охорони лучної флори необхідним є також припинення розорювання лучних ділянок.


до змісту

Лічильники