МВ НЕЦУ мандрує каньйонами долини річки Тетерів

1-2 травня 2017 року членами МВ НЕЦУ було здійснено експедицію до каньйонів долини річки Тетерів з метою здійснення оцінки природоохоронного потенціалу даної території. За два дні було подолано маршрут у 32 км та досліджено біолого-географічні особливості цієї місцевості.

Болото біля с. Дениші. Фото Д. Демченка

Експедицію було розпочато від с. Дениші Житомирського району. Саме у цій місцині починається вихід на поверхню гранітних масивів, що на лівому березі можуть сягати висоти подекуди до 20 м. Довжина таких масивів складає близько 1 км. Граніти ж на правому березі більш пологі, затіненні.

Ці унікальні геологічні утворення є ідеальним місцем мешкання для кавказьких скельних ящірок двох видів: Darevskia armeniaca i Darevskia dahli.

Ці види були інтродуковані 1963 року українським герпетологом Даревським з метою урізноманітнення фауни України. Ці ящірки розповсюдилися на декілька кілометрів у межах скельних утворень, які добре прогріваються сонцем протягом дня. Інших місць мешкання для цих видів в Україні окрім кількох точок трохи вище за течією Тетерева від с. Дениші не існує. Ми виявили величезні скупчення цих чудових рептилій, серед них – чудових дорослих особин з голубим відливом боків, численний молодняк та кілька особин з рідкісною морфою – так званих меланістів. Ці ящірки не конкурують за життєвий простір з іншим видом – Lacerta agilis. На екотонних ділянках вони надзвичайно чисельні. Нами навіть було помічено дуже рідкісну морфу, так званого еритронотуса. Велика чисельність скельних ящірок зумовлює чудову кормову базу для інших рептилій, яких ми зустріли: звичайних вужів, мідянок та веретільниць. Також було помічено мешкання у районі експедиції озерних жаб та червонодеревих кумок. Останній вид занесено до охоронних списків Резолюції 6 Бернської конвенції. Також було помічено махаона. Серед птахів – дятла чорного або жолну, повзика, велику синицю, чорного та співочого дроздів, шпака, голуба лісового. Також було помічено доволі великого хижого птаха, проте вид визначити не вдалося через значну відстань.

Протягом експедиції було відвідано об`єкти ПЗФ: 4 заповідні дуби віком близько 600 років (віднайдено при цьому 5 спилів аналогічних дубів, які, на жаль, не дожили до заповідання), заказник «Над Тетеревом» та заказник «замок Терещенка».

Зрубаний 500-річний дуб. Фото Д. Демченка.

Було виявлено факти засмічення потенційного об`єкта ПЗФ, а також стихійні кемпінги для скелелазів. Це явище, з одного боку, має позитивне значення, адже така рекреація майже не впливає на популяцію скельних ящірок і навіть у дечому сприяє їх розселенню, а також відпочиваючі прибирають сміття після себе, забираючи його за собою та попередніми не зовсім сумлінними відвідувачами Тетерівських каньйонів. З іншого боку, було помічено кілька стихійних відносно невеликих сміттєзвалищ, які, скоріше за все, влаштовані місцевими мешканцями, адже вони знаходяться далеко від кемпінгів.

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *