Не порушити б природного балансу…

Будівництво міні-ГЕС в Карпатах є темою, яку регулярно відстежують місцеві ЗМі. Тепер, коли стало відомо, що будівництво скандальних малих ГЕС заплановано проводити за кошти Європейського банку реконструкції і розвитку (ЄБРР), для них появився новий привід. Договір про фінансування пілотного проекту такого будівництва вже підписано. До речі, в Національному екологічному центрі України (НЕЦУ) «зелені» активісти планують апелювати зі зверненням до європейських громадян — платників податків держав, які є членами ЄБРР, щоб домогтися відмови банку від фінансування проектів малих ГЕС у Карпатах.

Екологи уточнили, що ЄБРР підписав кредитний договір з ТОВ «Гідропауер» на будівництво двох міні-ГЕС на річці Білому Черемоші загальною потужністю 1,67 Мвт. Загальна сума фінансування — 3,8 млн. євро, з яких власник проекту виділяє 1,8 млн. євро, ЄБРР надає кредит на 10 років у розмірі 1,3 млн. євро, а Фонд чистих технологій (Clean Technology Fоund) — 0,7 млн. євро на 15 років. Такий договір на кредит у 2 млн. євро для спорудження двох міні-ГЕС між ЄБРР і ТОВ «Гідропауер» підписано 26 грудня 2012 року. Про це заявив старший менеджер департаменту з енергозбереження і зміни клімату представництва ЄБРР в Україні С. Масличенко в ході четвертої міжнародної конференції інституту Адама Сміта «Український енергетичний форум». «Це перший проект будівництва малих ГЕС, який ми фінансуємо в Україні», — заявив він.

ТОВ «Гідропауер» має намір побудувати станції каскадом — одна за другою. Вище за течією річки буде розташовано середньонапірну дериваційну ГЕС з підведеним тунелем довжиною 168 м і діаметром 3 м, нижче за течією — низьконапірну електростанцію з дамбою.

Голова ОДА М. Вишиванюк скасував свій мораторій на будівництво і дав «зелену вулицю» для підприємливих ділків, які, на думку екологічних організацій, хочуть нажитись на «зеленому тарифі». Через нього держава купує електроенергію втридорога, а при тому навіть гроші на будівництво не потратить, отримавши їх від іноземних фондів. Ті ж екологи заявили: «Про які громадські слухання може йти мова, коли на слуханнях у лютому обговорювали проект, який уже підписано?».

Нагадаємо: у 2012 році наміри будівництва міні-ГЕС на гірських річках у Карпатах призвели до виникнення великого екологічного скандалу. В результаті масових виступів жителів гірських сіл, екологічних і туристичних організацій в Івано-Франківській області було припинено будівництво малих ГЕС.

На одній з останніх прес-конференцій голова ОДА М. Вишиванюк так висловився стосовно цього питання. Цитую за газетою «Верховинські вісті» №9 за 1.03.2013 року: «Коли почалися акції протесту щодо міні-ГЕС, я підписав розпорядження про призупинення будівництва до надання висновків відповідної комісії…

Заборонити будівництво не мав права, бо людина вклала гроші. Усі дозволи на будівництво міні-ГЕС були підписані у 2008 році, і наша обласна адміністрація до них не має абсолютно ніякого відношення, хоча деякі політики хочуть звалити все на нас».

Досить дивним виглядає таке різке відмежування керівника області від такого важливого для людей питання. Як видно з інтерв’ю, обласний керівник знав про наявну дозвільну документацію стосовно будівництва малих гідроелектростанцій. Особисто я вважав, що тимчасове зупинення будівництва міні-ГЕС мало політичну складову, метою якої було вплинути на результати парламентських виборів. Нині можна припустити, що поява потужних інвестиційних фінансових потоків є теж однією з причин продовження будівництва.

До чого я веду? Безумовно, що кожна людина прагне максимально використовувати блага цивілізації. А ці блага створюються за рахунок втручання людини в природні процеси, коли вона використовує наявні природні ресурси своєї території. Для нас, гірських жителів, — це річки, ліси, прекрасні природні ландшафти, гірські флора і фауна. і якщо ми будемо правильно підходити до використання місцевих ресурсів, не порушуючи природного балансу, то це буде нам тільки на користь. Безперечно, що такий спосіб виробництва електроенергії, як відбирання з річки води з «одяганням» її у багатокілометрові труби, допускати не можна.

Що стосується конкретного нашого факту, то ТОВ «Гідропауер» зареєстровано в с. Голошині як суб’єкт господарської діяльності. і мітинги у Верховині в цьому разі не мають сенсу. Думаю, органам державної влади у районі, місцевим екологам необхідно «приборкати» процес цього будівництва з метою недопущення випадків порушення природного балансу.

І необхідно, щоб забудовник співпрацював у контексті розвитку новоствореного Національного природного парку, а не був перепоною в розвитку цього заповідника.

Така потужна інвестиція у 3,8 млн. євро, а це майже 40 млн. грн., мала б якоюсь мірою поліпшити життя гірських жителів. Якщо, звичайно, ці гроші не дістануться окремим людям, як це у нас нині заведено в державі, а підуть на розвиток гірської громади.

http://www.galychyna.if.ua/index.php?id=single&tx_ttnews[tt_news]=22398&tx_ttnews[backPid]=24&cHash=682a37cc3d

Опубліковано у Новини | Теґи: , , . | Додати в закладки: постійне посилання на публікацію.

1 коментар до Не порушити б природного балансу…

  1. Tibor коментує:

    Не можна допускаи цього будівництва! Треба проводити мітинги на місцях будівництва та перешкоджувати його, так, як тільки можна!!!

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *