Archives

A sample text widget

Etiam pulvinar consectetur dolor sed malesuada. Ut convallis euismod dolor nec pretium. Nunc ut tristique massa.

Nam sodales mi vitae dolor ullamcorper et vulputate enim accumsan. Morbi orci magna, tincidunt vitae molestie nec, molestie at mi. Nulla nulla lorem, suscipit in posuere in, interdum non magna.

Вкрали сквер? – Звертайтесь до суду!

Матеріали до тренінгу «Секрети блогерської майстерності для захисту громадських інтересів при просторовому плануванні міст» (Чернігів, 13-16 грудня)

Чиновники наші вже остаточно повірили у свою безкарність і виробили стійкий імунітет до різного роду пікетів, мітингів, листів-звернень, заяв тощо. Та у захисників природи є ще чимало дієвих прийомів щоб змусити слуг народу дійсно служити, а не просто отримувати зарплату.

Одним із таких способів є подання до суду. Як свідчить практика юридичної служби ПЗУ, звернення до суду нерідко вже само по собі є сильним стимулом для чиновників і часто ще до початку судового засідання вдається домогтися вирішення тих чи інших екологічних проблем.

Статистика юристів ПЗУ за цей рік свідчить, що найбільше громадяни звераються з проханням надати юридичну підтримку по таким справам:
— 25% – незаконна вирубка та знищення зелених насаджень;
— 15% – недостатнє озеленення міст та селищ;
— 40% – ліквідація або впорядкування сміттєзвалищ (побутових, хімічних та радіоактивних;
— 20% – забруднення землі, водойм та повітря в результаті господарської діяльності;
— 10% – інші правопорушення.

Саме завдяки судовим позовам ПЗУ йде ліквідація стихійних звалищ в урочищі “Гряда” у Шацькому районі Волинської області, у Варвинському районі Чернігівської обл. вдалося домогтися від райдержадміністрації підписання зобов+язань щодо утилізації непридатних пестицидів тощо.
Одним з показових прикладів захисту інтересів громадян України через суд може слугувати приклад херсонських “зелених”. Детальний опис цієї справи буде корисним для тих, хто захоче обрати саме цей шлях боротьби за свої екологічні права.

Херсонська обласна організація Партії Зелених України звернулася до Господарського суду Херсонської області з вимогою зобов+язати Херсонську міську раду надати зеленим насадженням по вул.Гвардійській м. Херсон статус сквера та перевести його на баланс міста.

Таврійський мікрорайон міста Херсона дуже потерпає від відсутності зелених насаджень. Із 311 тис. мешканців Херсону в Таврійському проживає 78 тис. Але якщо площа озелененої території міста складає 5027 тис. м2, то в Таврійсьому їх лише 687 тис. м2. Тобто на 25% населення припадає менше 14% зелених насаджень (8.8 м2/особа). А це порушує п 5. ст. 5.4. ДБН 360-92** “Містобудування. Планування і забудова населених пунктів” та наказ міністерства будівництва, архітектури та житлово-комунального господарства України (додаток 6.) де зазначено, що для степу (зона в якій знаходиться м. Херсон) необхідний мінімум складає 12 м2/особа. Крім того ці цифри свідчать, що порушена норма щодо 45% озеленення забудованої частини міста (п. 5.3. ДБН) і 15-хвилинної доступності до скверу. Додаткове техногенне навантаження дає сусідство з постійно палаючим влітку полігоном побутових відходів.

У 2006 р. мешканці буд. 18 по вул. 49-ї Гвардійської дивізії змусили міську раду відмінити своє попередньо ухвалене рішення про виділення земельної ділянки розміром 0.2090 га на їх прибудинковій території під будівництво автостоянки. На цій землі мешканці прилеглих будинків разом з активістами ПЗУ заклали сквер пам+яті видатного херсонського спортсмена Олександра Береша, посадили близько 400 дерев і постійно за ними доглядають. Міська рада відмовилися взяти на баланс новостворений сквер, хоча він відповідає вимогам законодавства щодо площі (від 0,02 до 2 га.) та кількісті дерев.

Юристи ПЗУ звернули увагу на те, що такі дії міськради порушують принцип пріоритетності екологічного права зазначений в ст. 5 Земельного Кодексу України: Адже земельне законодавство базується на таких принципах:
“г) забезпечення раціонального використання та охорони земель;
д) пріоритету вимог екологічної безпеки”.

До того ж ст. 3 ЗУ “Про охорону навколишнього природного середовища” зазначає: “Основними принципами охорони навколишнього природного середовища є: а) пріоритетність вимог екологічної безпеки, обов’язковість додержання екологічних стандартів, нормативів та лімітів використання природних ресурсів при здійсненні господарської, управлінської та іншої діяльності.”

Ст. 15 Закону України „ Про забезпечення санітарного та епідемічного благополуччя населення “ зазначає: “Планування і забудова населених пунктів, курортів повинна передусім передбачати створення найбільш сприятливих умов для життя, а також для збереження і зміцнення здоров’я громадян”.
Спираючись на ці та інші законодавчі акти активісти ПЗУ склали позов та додали до нього фотоматеріали, колективне звернення мешканців мікрорайону тощо.

Зараз справа у процесі розгляду. Хочеться вірити, що справедливість переможе і Феміда стане на бік мешканців мікрорайону.

Олег Листопад
Липень 2007, надруковано у газеті ПЗУ

P.S. Щодо результатів цієї судової справи звертайтесь до ПЗУ: www.greenparty.ua

1 comment to Вкрали сквер? – Звертайтесь до суду!

Leave a Reply