Archives

A sample text widget

Etiam pulvinar consectetur dolor sed malesuada. Ut convallis euismod dolor nec pretium. Nunc ut tristique massa.

Nam sodales mi vitae dolor ullamcorper et vulputate enim accumsan. Morbi orci magna, tincidunt vitae molestie nec, molestie at mi. Nulla nulla lorem, suscipit in posuere in, interdum non magna.

«Сухолуччя» як символ беззаконня

ворота в майбутній нацпарк?Створення на його території національного природного парку стане ще одним сигналом,  що ми долаємо наслідки режиму Януковича

Свого часу тут жирувала радянсько-партійна еліта. Потрапити у часи СРСР на територію Дніпровсько-Тетерівського заповідно-мисливського господарства, що за 60 кілометрів на північ від Києва біля села Сухолуччя, простим людям було неможливо — її охороняли спецслужби. Лише коли серпасто-молоткастий режим почав сипатися, група природоохоронних активістів прорвалася в це спецсафарі. Особливо вразили екологів мисливські вишки з… вуличними ліхтарями біля них. Ліхтарі горіли цілодобово — щоб кабани звикли до світла і, не боячись його, приходили вночі їсти підкормку. Це давало змогу поціляти у здобич навіть п’яним «мисливцям».

на території Сухолуччя було 800 мисливських вишокЯке “захоплююче” полювання: з вишки складно промахнутися. Фото з сайту сomments.ua

Після скандалу спецсафарі закрили. Згодом, оскільки природа тут збереглася непогано, екологи запропонували створити національний природний парк (НПП). Ідею лобіювали довго, аж доки у грудні 2008 року нарешті не з’явився президентський указ про розширення мережі та територій національних природних парків, де у переліку перспективних НПП  був і Дніпровсько-Тетерівський.

Та раділи природоохоронці дарма. Як пізніше з’ясували журналісти «Української правди», ще в 2007-му прем’єр-міністр Янукович наклав лапу на ці землі. Він змусив Держлісгосп передати приватній фірмі 20 земельних наділів загальною площею 17,5 гектара. Без конкурсу та інших тендерних формальностей. Новим власником територій стало сумновідоме ТОВ «Дом Лесника». 2009-го голова Київської облдержадміністрації Віра Ульянченко своїми розпорядженнями змінила цільове призначення цих ділянок із сільськогосподарських на землі промисловості. Як сказано в документі, «для будівництва та обслуговування готельно-ресторанного комплексу». Цей комплекс, а насправді мисливську резиденцію Януковича і стали називати «Сухолуччям», фактично вкравши назву в ближнього села. Також за 25 бюджетних мільйонів було збудовано нову дорогу до комплексу.

Решта території Дніпровсько-Тетерівського мисливського господарства формально залишилася державною, а в реальному житті — лише для користування Януковича та його друзів. Сторонніх туди не допускали, а місцеві (там є кілька населених пунктів) повинні були отримувати для в’їзду спеціальну перепустку. Об’їхати КПП у селі Сухолуччя було неможливо. Охороняла все приватна фірма «Делліт»з Донецька, пов’язана із сином Януковича. Коли ж якось журналіст Дмитро Гнап спробував знімати резиденцію Віктора Федоровича з човна, то потравив у лапи здоровенних «беркутівців».

Зі сходу територію господарства омиває Київське водосховище, з півночі та заходу — болотиста заплава річки Тетерів. А щоб зробити її неприступною з півдня, викопали 36-кілометровий рів завглибшки п’ять і завширшки сім метрів. Знову за бюджетні кошти. Щоправда, дехто каже, що рів має виключно меліоративну функцію.

31 липня 2012 року Київська облрада віддала 30 000 гектарів господарства в оренду на 49 років громадській організації «Товариство мисливців і рибалок «Кедр», яке заснували в 2008-му такі відомі кадри, як Сергій Тулуб, Володимир Демішкан та Юрій Бойко. Частина членів «Кедру» нині в розшуку за розкрадання бюджету та за криваві злочини проти Майдану. Договору з «Кедром» не скасовано й досі, хоч є великі сумніви в його законності.

Але ним хай займається прокуратура. Нам важливо знати, що «Кедр» — не первинний користувач угідь, тому його згоди на створення НПП, про який ішлося в указі від 2008 року, не потрібно. Територія Дніпровсько-Тетерівського — це соснові ліси, болота, озера, заплави річок. Попри те, що частина лісів штучного походження, ця місцина — справжній рай для звірів і птахів, та й самі ліси за відсутності рубок із часом набудуть природного вигляду.

2014-го в цьому вкотре переконалися експерти Київського еколого-культурного центру й фахівці Мінекології. Вони організували виїзди науковців, підготували картографічні матеріали. Стало зрозуміло, що варто продовжити роботи з виконання президентського указу від 2008 року про створення парку. Ідею підтримала й Громадська рада при Мінекології. Адміністрація Дніпровсько-Тетерівського господарства та Держагенція лісових ресурсів дали погодження створити парк. Залишилося підготувати ще кілька документів.

Але з вересня 2014 року Мінекології всі роботи зі створення НПП призупинило. Це вкрай небезпечно. Вже неодноразово у практиці створення нових парків та заповідників було так, що відомства відкликали свої погодження. Громадськість непокоїться, що внаслідок незрозумілої непослідовності Мінекології буде втрачено унікальну можливість створити цей, перший на Київщині, НПП. Таку заяву екологи зробили на недавньому «круглому столі» в Комітеті Верховної Ради з питань екологічної політики.

ТОЧКА ЗОРУ

ednak-ostapОстап  ЄДНАК,
секретар Комітету ВР з питань екополітики:

— «Сухолуччя» стало для українців одним із символів диктатури Януковича, символом беззаконня. І перетворення його на доступний вченим і екотуристам об’єкт стане сигналом того, що ми справді здолали і сам режим, і долаємо його наслідки.

ДО РЕЧІ

Такими самими символами диктаторського «януковицького» та радянського комуністичного режимів є так звані державні організації «Залісся», «Синьогора» та «Білоозерське». Їх теж давно пора перетворити на національні природні парки (докладніше — у статті «Розважальні заклади чи заповідники?», «УК» від 21 травня 2014 року, http://ukurier.gov.ua/uk/articles/rozvazhalni-zakladi-chi-zapovidniki/).

Олег Листопад, 4 лютого 2015

Leave a Reply