Archives

A sample text widget

Etiam pulvinar consectetur dolor sed malesuada. Ut convallis euismod dolor nec pretium. Nunc ut tristique massa.

Nam sodales mi vitae dolor ullamcorper et vulputate enim accumsan. Morbi orci magna, tincidunt vitae molestie nec, molestie at mi. Nulla nulla lorem, suscipit in posuere in, interdum non magna.

ПРОПАДАЮТЬ ЧОРНОЗЕМИ!!!

Хочу звернути увагу читачів «Селянської правди» на актуальну проблему: збідніння українських чорноземів через неправильне господарське використання.

Засновник вчення про ґрунти В.В. Докучаєв, досліджуючи чорноземи на території України, визначив їх родючість – 9% гумусу. Сьогодні на тих самих землях – 3% гумусу і менше. Від чого ж збіднюються наші ґрунти? Чому рівень гумусу так швидко знижується? А відповідь одна: безжальне, некомпетентне природокористування. Власники землі не думають про наслідки, які стануть помітними в недалекому майбутньому, вони спокушаються швидким прибутком від проданого товару, тому вирощують більш «дорогі» культури, які кожного року висаджують на тих самих полях, не дотримуючись сівозміни.

Ще одним важливим фактором, що погіршує стан чорнозему, є вивітрювання, особливо актуальне для степових та лісостепових природних зон. Цілинні землі закріплюються кореневою системою рослин, тому вони не так піддаються вивітрюванню, а розорані території не мають такого захисту і тому верхній шар ґрунту швидко виноситься в яри та інші неугіддя, де чорноземи не можна буде використати з господарською метою.

У радянські часи з цим вдало боролися, насаджуючи лісосмуги між розораними полями. Вони не тільки ставали на заваді розвіювання цінних ґрунтів, а й запобігали утворенню пилових бур, які часто трапляються в степовій зоні від початку її господарського освоєння. Перехід на безплужний і нульовий обробіток ґрунту взагалі не дає розгулятися таким бурям.

Важливою функцією лісосмуг у посушливій степовій зоні є здатність їх затримувати вологу. Лісосмуги зберігають 60 мм вологи, а це не так мало. Підтримання хороших лісосмуг сприяє зменшенню витрат на зрошення. Пам’ятаймо ж – ми не отримали нашу землю у спадок від наших батьків, ми взяли її в борг у наших дітей!

 
Альона АНДРУСИК,
м. Апостолове Дніпропетровської області.

Вперше надруковано у газеті “Селянська правда”

Leave a Reply