Archives

A sample text widget

Etiam pulvinar consectetur dolor sed malesuada. Ut convallis euismod dolor nec pretium. Nunc ut tristique massa.

Nam sodales mi vitae dolor ullamcorper et vulputate enim accumsan. Morbi orci magna, tincidunt vitae molestie nec, molestie at mi. Nulla nulla lorem, suscipit in posuere in, interdum non magna.

Притулок для бобрів та змієїда

рай для туристів та тваринМінприроди створює національний природний парк на місці «панського полювання» Януковича («Сухолуччя»)

Майже непрохідні заболочені гирлові ділянки Здвижу й Тетерева — рай для звірів і птахів, яких в інших місцях столичної області тіснить, турбує, а то й винищує homo sapiens, який чомусь визначив себе вінцем природи і обранцем Бога. А тут ніхто не руйнує бобрових хаток та загат, не пуляє заради розваги в ширяючих у небі чорних шулік, змієїдів, орланів, не ставить капканів на зайців чи петель на косуль. Такий собі маленький рай для природи. Рай, який у будь-яку мить може перетворитися на пекло, варто лише повернутися до влади колишнім друзям Януковича. Адже саме тут, у Сухолуччі, диктатор та його найближче оточення свого часу облаштували собі місце для панських полювань.

Від Брежнєва до Януковича

У радянські часи в цих краях функціонувало Дніпровсько-Тетерівське лісомисливське господарство (ДЛМГ). Кілька будиночків, з десяток мисливських веж. Час від часу заїжджали комуністичні вожді з почтом — Щербицький, Брежнєв.

З 1991-го і до початку 2000-х років ДЛМГ вже не мало статусу «царського полювання», природоохоронці почали працювати над створенням тут національного природного парку. Однак із приходом до влади В. Януковича процес спочатку загальмувався, а далі стало зрозуміло, що в царка всєя України інші плани щодо цієї території. По периметру ДЛМГ вирили 2—3-метровий рів, на території проклали асфальтовані дороги, побудували паркани, нові мисливські вежі. Замість мисливських будиночків членів ЦК КПУ спорудили мисливські палаци. Охорону «царського полювання» здійснювали бійці «Беркута» з автоматами, які маскувалися під «членів громадської організації».

Про ті часи й нині нагадують майже 800 мисливських веж для облавних полювань і 16 — для індивідуального полювання, десятки вольєрів, три вежі операторів мобільного зв’язку, велика кількість доріг з асфальтовим покриттям. А також дві мисливські резиденції самого Януковича, розташовані в урочищах Острів і Акація. На них є вертолітний майданчик, пірси з ангарами, катерами і яхтами, мисливські палаци (на Острові споруджено свою, хоч і скромнішу за вибудувану в Межигір’ї «Хонку»), вольєри з дикими тваринами (наприклад, є два напівприручені олені-альбіноси).

Ці майже 30 гектарів лісових угідь Янукович та його друзі отримали у так зване довготривале тимчасове (майже на 50 років!) користування завдяки доволі сумнівному рішенню Київської обласної ради, ухваленому 2012 року. Ще тоді й деякі народні депутати, і порядні депутати самої Київоблради вказували на невідповідності у протоколах голосування та інші порушення, але це не завадило мисливському товариству «Кедр» угніздитися на берегах Тетерева та Дніпра. Із цим дивним рішенням ще треба з’ясовувати. А ось двадцятьма гектарами, які теж незрозуміло як віддали Януковичу і Ко під резиденції на Острові та в Акації, вже займається прокуратура.

альтанка біля Будинку рибалки в урочищі "Акація"Фото з сайту liga.net

Перший на Київщині

Столична Київська область чи не єдина, де немає національного парку. І майже всі ліси Київщини окуповані мисливськими господарствами під патронатом начальників різного калібру. Тому жителям Києва та сусідніх міст рік у рік стає дедалі складніше знайти місця для відпочинку, в київських лісах дедалі частіше зустрічаються паркани і загородки. А тут за якихось 60 кілометрів, усього година їзди від Києва, може незабаром з’явитися національний парк, де пересічні громадяни, а не друзі вельможних чиновників можуть ловити рибу, відпочити на березі Дніпра, пошукати грибів чи ягід, вдихнути цілющого соснового повітря.

Дуже корисним національний парк буде і для місцевих жителів, які живуть у депресивному регіоні, де важко знайти роботу. Вони зможуть заробляти, організовуючи відпочинок киян і гостей з інших регіонів. Створення парку дасть поштовх розвитку тут сільського (зеленого) туризму. Новий заповідний об’єкт привабить і кошти закордонних екологічних фондів, які давно хочуть фінансувати охорону унікального природного об’єкта між річками Дніпро і Тетерів.

Розповіді недоброзичливців про те, що, мовляв, через національний парк місцевим жителям буде заборонено ходити в ліс і збирати гриби, — неправда. Адже національні парки саме для нації, а не для януковичів. І фактично вся територія «Дніпровсько-Тетерівського» (крім 20% — боліт, грузьких берегів річок, ділянок з високим радіоактивним фоном) буде доступна для відвідування.

Дуже важливу роль майбутній національний парк буде відігравати і в охороні рідкісних видів тварин, рослин і унікальних екосистем верхнього Придніпров’я. По-перше, це мало не єдині місця на Київському водосховищі, де залишилися нерестовища. Чудові тут можливості й для нагулу риб. Серед видів, вписаних у Червону книгу України, в цій частині акваторії Київського водосховища зустрічається минь річковий. А у Тетереві водяться рідкісні марена дніпровська та марена звичайна. По-друге, це унікальні болота, де науковці знайшли багато червонокнижних рослин: коручку морозникоподібну (один з видів орхідей), плауна річкового, два види пухирників (малий та середній).

Пухирники — комахоїди. Вони не мають коренів, листки їх багаторазово розсічені на ниткоподібні часточки, окремі з них перетворені в пухирці, що є ловильними апаратами. У пухирцях комахи та інші дрібні безхребетні перетравлюються за допомогою ферментів.

І це диво природи, й інші скарби Сухолуччя варті нашої турботи і захисту. І національний природний парк це зробить найкраще.

АВТОРИТЕТНО

Національний пріоритет

semerakОстап СЕМЕРАК,
міністр екології та природних ресурсів:

— Міністерство екології та природних ресурсів України спільно з  Дніпровсько-Тетерівським лісомисливським господарством, Київським обласним та по м. Києву управлінням лісового та мисливського господарства, Головним управлінням Держгеокадастру в Київській області, управлінням водних ресурсів у м. Києві та Київській області й Київською обласною державною адміністрацією на підставі погоджених матеріалів підготувало проект указу Президента «Про створення національного природного парку «Дніпровсько-Тетерівський». Це північна частина Київської області на території Вишгородського та Іванківського районів загальною площею 30402,3 га.

Проектований нацпарк охоплює великий лісовий масив у межиріччі Дніпра й Тетерева із масивом очеретяних плавнів у гирлі Тетерева і широкою акваторією Київського водосховища на Дніпрі. Десятками років ці ліси були зачиненими для більшості відвідувачів, оскільки тут розташовувалась одна із мисливських резиденцій для політичних еліт.

На території парку 438,2 га радіоактивно забруднених земель третьої зони — зони гарантованого добровільного відселення, які потребують реабілітації, тоді як інші землі менш забруднені.

У перспективі національний природний парк «Дніпровсько-Тетерівський» буде підпорядкований Держлісагентству. Разом із Чорнобильським біосферним заповідником, природним заповідником «Древлянський» та іншими територіями він становитиме українську частину транскордонного українсько-білоруського біосферного резервату Центрального Полісся.

Наукове обгрунтування створення парку підготував Київський еколого-культурний центр. Проект презентувала Державна екологічна академія післядипломної освіти і управління. Сподіваємося, що його підтримають відповідні органи влади і підпише Президент.

http://ukurier.gov.ua/uk/articles/pritulok-dlya-bobriv-ta-zmiyeyida/

Олег Листопад, 27 липня 2016

Leave a Reply