Archives

A sample text widget

Etiam pulvinar consectetur dolor sed malesuada. Ut convallis euismod dolor nec pretium. Nunc ut tristique massa.

Nam sodales mi vitae dolor ullamcorper et vulputate enim accumsan. Morbi orci magna, tincidunt vitae molestie nec, molestie at mi. Nulla nulla lorem, suscipit in posuere in, interdum non magna.

Про Сухолуччя, Ківерцівський НПП, охоронні зони навколо гнізд та мораторії на рубки від облрад

14 грудня 2016 р під керівництвом народного депутата України, секретаря Комітету з екологічної політики Верховної Ради України Остапа Єднака відбувся круглий стіл із заповідної справи та охорони лісів, який вже став традиційним і проводиться вп’яте. У ньому взяли участь народні депутати, представники зацікавлених міністерств і відомств, національних парків, громадських організацій.

Розглядалися такі питання:

img_92341.Про створення Дніпровсько-Тетерівського національного парку

І. Іваненко, Мінприроди України

— Зараз Мінприроди погодило проект Указу Президента України про створення цього НПП з усіма зацікавленими міністерствами і відомствами. Крім Держлісагентства, яке спочатку підтримувало цю ідею, а потім виступило проти. Але оскільки є згода МінАПП, то зараз за процедурою ми подаємо проект Указу Президента на узгодження в Кабінет Міністрів України.

 О.Листопад, ЕкоПраво-Київ

Справа не в позиції лісників (і власне Дніпровсько-Тетерівське лісомисливське господарство, і Київське облуправління лісового господарства створення парку підтримують), а в позиції керівника Держлісагентства Христини Юшкевич, яка відверто лобіює інтереси створеного ще Януковичем товариства мисливців «Кедр» .Створення на місці мисливської вотчини Януковича («Сухолуччя») національного парку — справа не тільки екологічна, а й політична, це одна з вимог Майдану. Ми сподіваємося на підтримку народних депутатів, уряду і Президента України.

 

О. Єднак, народний депутат України

— Давайте далі координувати наші спільні дії (Мінприроди, громадськості та народних депутатів) зі створення Дніпровсько-Тетерівського парку. Потрібно буде ще зробити звернення від нашого Комітету з екологічної політики на главу уряду. Щоб в наступаючому 2017 р Дніпровсько-Тетерівський національний парк був створений.

2.Про протидію влади Волинської області та Держлісагентства України виділенню земель Ківерцівському національному природному парку та про масове створення на його території мисливських господарств

І. Квач, директор Ківерцівського національного парку

— Ківерцівскій НПП був створений Указом Президента України в 2010 р. на площі 33474 га. На сьогоднішній день лісники не передали, в порушення Указу Президента, нам жодного га землі. Більш того, на території парку з дозволу обласної влади вже 5 мисливських господарств отримали в оренду мисливські угіддя, хоча це заборонено Законом про ПЗФ. Цього літа на сесії Волинської облради на порядку денному сесії стояло питання про передачу нашої території ще двом приватним мисливським господарствам. І тільки під впливом міністра екології та громадськості це питання перенесли. Підкреслюю, не зняли, а перенесли, це зараз знову стоїть у плані майбутньої сесії.

 В. Борейко, КЕКЦ

— Нещодавно ми провели інспектування Ківерцівського нацпарку. По суті лісники і мисливці перетворили його в мисливський притон. Тільки мисливських вишок ми нарахували там близько 100. На території парку відкрито ведуться полювання. Держлісагентство України підтримує незаконні вимоги місцевих бізнесменів відкривати все нові і нові приватні мисливські господарства на території парку. Місцева прокуратура і екоінспекція по суті не діють. Саме керівництво парку, незважаючи на свої героїчні зусилля, протидіяти лісникам, мисливцям і бізнесу не в силах. На жаль, така трагічна ситуація з парком не відома ні ЗМІ, ні громадськості. Ківерцівський парк вимагає нашої підтримки і захисту!

О. Листопад, ЕкоПраво-Київ

— Ще раз повторюся, тут, як і в випадку з Дніпровсько-Тетерівським нацпарком, вся справа в небажанні керівника Держлісагентства Х. Юшкевич створювати об’єкти ПЗФ. Причому ця позиція державного чиновника такого високого рангу є не просто антизаконною, але і злочинною, так як по суті вже 6 років не виконується Указ Президента України. Її поведінку необхідно розглянути на рівні Генеральної прокуратури.

  1. Про створення охоронних зон навколо гнізд рідкісних птахів

hnido1В. Борейко, КЕКЦ

— В зв’язку з прийняттям нових Санітарних правил в лісах України в жовтні 2016 р., в Україні отримала юридичні підстави ідея створення охоронних зон навколо гнізд рідкісних видів птахів. Екологам добре відомо, що просто внесення рідкісних видів до Червоної книги малоефективно — разом з цим необхідно налагодити охорону їх місць проживання. У Польщі охоронні зони для гнізд рідкісних видів птахів створюються з 1980-х років. На 2008 р там налічувалося 3000 таких охоронних зон. Під охорону взято понад 70% гнізд орлана-білохвоста і більше 50% інших рідкісних хижих птахів і чорного лелеки. В результаті чисельність цих видів птахів пішла вгору. В Україні ж рубками знищується велика кількість гнізд рідкісних птахів. Так, у Київській області за 8 років, з 2008 р по 2016 р залишилося тільки одна третина гнізд хижих птахів, які були виявлені фахівцями Українського товариства охорони птахів. Решта знищені суцільними рубками. В даний час накази про сворення охоронних зон видали Тетерівський лісгосп, Київське обласне управління лісового господарства, Міжрічинський РЛП та НПП «Сколівські Бескиди». Наказ про створення охоронних зон у НПП та біосферних заповідниках, причому не тільки для гнізд рідкісних птахів, а й для інших тварин і рослин, готується Мінприроди України. Однак залишається ще НПП, підпорядковані Держлісагентсву та лісгоспи, у яких також потрібно створювати охоронні зони.

А. Плига, ВВФ в Україні

— Як орнітолог підтверджую, що рубка дерев знищує гнізда рідкісних видів птахів. Я сам знаю два таких випадки, коли рубками були знищені гнізда чорного лелеки.

І. Іваненко, Мінприроди України

— Мінпріроди підготувало проект наказу міністра екології про створення охоронних зон для місць проживання рідкісних видів птахів, ссавців, амфібій, рептилій, комах, молюсків, рослин, папоротей і грибів. Зараз він пройшов апробацію в ряді нацпарков. Після доопрацювання міністр його підпише. Вважаю, що це буде початок нової ери в територіальній охорони природи.

В. Романовський, Держлісагентства України

— створення охоронних зон навколо гнізд рідкісних птахів-справа хороша. Дайте нам список гнізд із зазначенням кварталів і виділів і ми затвердимо його.

  1. Про збереженні старовозрастних дібров Полісся

А. Плига, ВВФ в Україні

— В Поліських областях є велика кількість залишків вікових дібров, які займають там всього близько 10% держлісфонду і які можуть бути вирубані за 5-10 років. Ці діброви мають величезне значення для охорони лісового біорізноманіття і тому повинні бути збережені. Лісники не хочуть створювати там об’єкти ПЗФ і тому є сенс внести необхідні доповнення до постанови Кабміну України № 733 від 2007 р взявши вікові діброви під охорону як особливо цінні лісові ділянки.

  1. Про підтримку ініціатив обласних рад про проведення мораторіїв на суцільну вирубку в об’єктах ПЗФ

В. Борейко, КЕКЦ

— В даний час мораторій на суцільну рубку дерев в об’єктах ПЗФ оголосили Київська, Закарпатська, Полтавська, Херсонська облради і Київська міськрада. Обмеження на суцільну рубку ухвалила Львівська облрада. Ці мораторії дуже важливі, оскільки не зважаючи на вимоги нових Санітарних правил в лісах України, що забороняють проведення суцільних рубок в ряді категорій об’єктів ПЗФ, поза впливом цієї норми Санправил залишаються наразі господарські зони нацпарків, РЛП, біосферних заповідників, ряд категорій заказників, а також дендропарки та парки-пам’ятки садово-паркового мистецтва. У них поки, згідно із законодавством, можуть проводитися – і проводяться — суцільні рубки. А в заказниках навіть ще поки дозволені суцільні рубки головного користування.

Всього в Україні в об’єктах ПЗФ щорічно рубалось понад 44 тис. га в об’єктах ПЗФ, що виливалося у понад 1 млн. куб. м. деревини. Це — катастрофічна цифра! По суті лісові об’єкти ПЗФ нічим не відрізнялися від господарських лісів. Як показав досвід міста Києва та Київської області, мораторій на суцільні рубки в об’єктах ПЗФ є дуже ефективним інструментом охорони об’єктів ПЗФ місцевого значення. Принйамні, до тих пір, поки вони будуть надійно захищені національним законодавством.

Однак обласні депутати не завжди є фахівцями в області ПЗФ і просять у нас підтримки. Тому я прошу О. Єднака надати їм таку підтримку.

І. Іваненко, Мінприроди України

–Залучення облрад до питань охорони природи та ПЗФ — дуже хороша ідея і її потрібно всіляко просувати. На жаль, обласні управління екології при ОДА практично самоусунулися від контролю за об’єктами ПЗФ.

О. Єднак, народний депутат України

— Я підтримую цю ідею і готовий підписати звернення до керівництва облрад про необхідність введення таких обласних мораторіїв, в тому числі потрібно спробувати взяти під охорону і вікові діброви Полісся, про які говорив А. Плига.

Прес-служба КЕКЦ

 

Leave a Reply