Загальнозоологічний заказник місцевого значення «Сватівський»

Район:

Оголошений рішенням Луганської обласної ради № 3/18 від 4 вересня 1998 р. Місцезнаходження: Сватівський район, між сс. Коломийчіха, Куземівка та Містки. Загальна площа — 3316,0 га. Типовий лісостеповий ландшафт, котрий характеризується значним видовим різноманіттям фауни, що потребує збереження і відновлення. Місцевість являє собою лесові схили височин і височинні рівнини з чорноземами звичайними малогумусними, сильно розчленовані ярами й балками, врізаними до крейдово-мергельних порід. У рослинному покрові переважає степова рослинність, в ярках і балках наявні байрачні ліси.

На степових схилах, де подекуди відслонюється крейда, зростають представники ендемічного кальцієфільного флористичного комплексу, які занесені до Червоної книги України: гісоп крейдовий, дворядка крейдова, келерія Талієва, шоломниця крейдова, полин суцільнобілий. На більш вирівняних ділянках з розвинутим ґрунтовим покривом розвиваються ковилові формації, у тому числі ковил вузьколистої, Залеського, Лессінга, найкрасивішої, української. Усі види ковили занесені до Червоної книги України, а створювані ними рослинні угруповання — до Зеленої книги України.

Окрім степових масивів, до складу заказника входять сім лісових урочищ: Довгеньке, Кочержине, Бурдюгове, Вісла-I, Вісла-II, Куріпчине, Зубове. Головними лісоутворюючими породами є дуб звичайний і ясен зелений, до них домішуються клени польовий і гостролистий, а також липа серцелиста. Висота дерев 6 — 18 м, вік — від 27 до 60 років. У підліску зростають бруслини бородавчаста та Черняєва, скумпія, клен татарський та ін.

Тваринний світ представлений оленем благородним, козулею, свинею дикою, тхором степовим, їжаком вухатим, борсуком лісовим, лисицею звичайною, зайцем, гадюкою степовою, відмічені кажани — вечірниці мала та велетенська. Із птахів можна побачити вівсянок звичайну і садову, жайворонків польового, малого і чубатого, коноплянку, куріпку сіру, перепілку, одуда, сорокопуда-жулана, фазана, луня польового, яструба коротконогого та ін.

(Джерело: Природно-заповідний фонд Луганської області // О.А. Арапов (заг. ред.), Т.B. Сова, О.А. Cавенко, В.Б. Фєрєнц, Н.У. Кравець, Л.Л. Зятьков, Л.О. Морозова. Довідник. — 3-е вид., доп. і перероб. — Луганськ: «Луганська правда», 2013. — 224 с.)

За результатами аналізу ландшафтного складу ПЗФ Луганської області, проведеної Г.Коломицевим, О.Василюком та І.Балашовим у 2012 році, було встановлено співвідношення площі основних типів ландшафтів для частини заповідних територій області (О. Василюк, І. Балашов, М. Кривохижа, Г. Коломицев. Ландшафтний склад природно-заповідного фонду Луганської області // Заповідна справа в Україні. Том 18. Вип. 1-2. 2012). Для даної території виявлене наступне співвідношення:
-степи – 10%
-умовно природні ліси – 19%
-штучні ліси – 21%
-орні землі – 48%
-населені пункти – 2%

 

 

Результати обстеження



Обстеження проведене у 2012 році О.Василюком, М.Кривохижою, І.Балашовим, В.Костюшиним та Є.Прекрасною.

Під час обстеження виявлено, що заказник як такий, не існує. Лише частина його представлена степовою балкою. При цьому, більшість територію зайнято орними землями, на яких ведеться орне землеробство.

При цьому по периметру заказника встановлені охоронні знаки.

Фото



Оноволено:

Новини Луганщини

FeedWind

Новини України

FeedWind